امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۵:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36161
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 73
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه بریتانیایی دیلی‌تلگراف در گزارشی به قلم «راف سانچز» از تلاش‌های 35 ساله سفارت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه بریتانیایی دیلی‌تلگراف در گزارشی به قلم «راف سانچز» از تلاش‌های 35 ساله سفارت بریتانیا در ایالات متحده برای مخفی نگه داشتن نقش بریتانیا در سرنگونی دولت محمد مصدق، نخست‌وزیر ایران در دهه 30 شمسی خبر داده است.

بنابراین گزارش، 60 سال پس از کودتای 28 مرداد، بریتانیا همچنان در تلاش است تا نقش خود را در «عملیات چکمه»، (کودتای 25 مرداد که 3 روز قبل از کودتای 28 مرداد انجام شد و شکست خورد) پنهان نگاه دارد.

«مالکوم بیرن»، معاون آرشیو امنیت ملی در دانشگاه جورج واشنگتن در این خصوص اظهار داشت که باور دارد دیپلمات‌های بریتانیایی همچنان در تلاش‌اند نقش MI6 را در کودتای مزبور مخفی کنند.

وی افزود: «60 سال پس از کودتا، ما هنوز نمی‌توانیم تصویر کاملی از نقش آژانس های اطلاعاتی بریتانیایی و آمریکایی در کودتا داشته باشیم. علت آن هم این است که بریتانیایی‌ها هنوز تمایلی ندارند که نقششان فاش شود.»

کودتای 1953 که توسط MI6 و سیا انجام شد دولت مصدق را به تلافی ملی کردن صنعت نفت سرنگون کرد.

تلاش بریتانیا برای مخفی نگه داشتن نقش خود در کودتای ننگین 28 مرداد در حالی همچنان جریان دارد که اخیرا برخی اسناد جدید از دست داشتن سیا، آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا در این کودتا منتشر شده است. در همین حال، بی‌بی‌سی، بنگاه سخن‌پراکنی دولت بریتانیا نیز در گزارش‌های خود در خصوص کودتا در سالگرد آن، تلاش می‌کند ضمن پررنگ نشان دادن نقش سیا، کمتر از نقش لندن در سرنگونی دولت ملی دکتر مصدق سخنی به میان آورد.

این در حالی است که رمز عملیات کودتا برای اطمینان بخشیدن به محمدرضا پهلوی در خصوص حمایت لندن از وی، از بخش فارسی همین شبکه خبری بی‌بی‌سی پخش شد.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها