امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۹:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36170
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۴
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از ستاد خبری چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت،‌ کوروش زارعی که تا کنون آثار متنوع و زیادی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از ستاد خبری چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت،‌ کوروش زارعی که تا کنون آثار متنوع و زیادی را با مضمون دفاع مقدس و مقاومت روی صحنه برده است، درباره برپایی جشنواره تئاتر مقاومت (انقلاب و دفاع‌مقدس) گفت: جشنواره تئاتر مقاومت جشنواره بسیار خوبی و با اهمیتی است، زیرا همانطور که عدم برگزاری آن به صورت دو سالانه، کاهش تولید آثار نمایشی با موضوع دفاع مقدس و مقاومت را در پی دارد توجه به این جشنواره نیز در ترغیب هنرمندان برای تحقیق، پژوهش و نگارش متن نقش بسزایی دارد.

این هنرمند تئاتر در تشریح دلایل عدم توجه هنرمندان به تولید نمایش‌هایی که دربرگیرنده موضوع دفاع مقدس هستند، اعلام کرد: یکی از دلایل کم بودن گرایش هنرمندان برای تولید آثار نمایشی با موضوع مقاومت و دفاع مقدس، عدم حمایت از این آثار است چرا که هنرمند با توجه به ارزش و اهمیت این موضوع برای تولید اثر، از افراد حرفه‌ای دعوت به همکاری می‌کند و این در حالی است که اجرای نمایشش با وجود تلاش چندین ساعته در هر روز، تنها معطوف به چند اجرای جشنواره‌ای می‌شود و پرونده نمایش با به پایان رسیدن جشنواره بسته می‌شود و افراد دچار بلاتکلیفی می‌شوند.

وی با بیان اینکه که عدم توجه و حمایت در این حوزه به متولیان و سیاست‌گذاران جشنواره مربوط است اظهار کرد: این مدیران هستند که با هدف‌گذاری و مشخص کردن دورنمای درست می‌توانند زمینه توجه به خلق آثار دفاع مقدس و مقاومت را افزایش دهند.

زارعی ادامه داد: کمک هزینه‌های جزئی که به تولید این آثار اختصاص پیدا می‌کند صرف هزینه دکور، لباس و صحنه نمایش می‌شود و کارگردان نمایش در پایان کار در شرمندگی پرداخت دستمزد گروه اجرایی‌اش باقی می‌ماند.

زارعی افزود: به طور کلی و اصولی جشنواره‌ها باید هنرمندان را به اجرای عمومی آثار هدایت کنند و براساس اجرای نمایش‌ها حداقل قرار دادی با گروه های نمایشی منعقد شود تا کسانی که دغدغه کار در این حوزه را دارند بتوانند با خیال آسوده به خلق نمایش های فاخر و ارزشمند بپردازند.

این هنرمند تئاتر اکتفا نکردن به برگزاری جشنواره دفاع مقدس را از جمله راهکار های مهم در رشد تئاتر دفاع مقدس و تئاتر مقاومت معرفی کرد و در ادامه اذعان کرد: سفارش متون و خلق نمایش با این موضوع ، اختصاص منبع مالی برای حمایت از اجرای این آثار ،در نظر گرفتن سالن نمایشی مناسب برای تولید و اجراهای سالیانه نمایش های دفاع مقدس می تواند هم به رشد کیفی آثار کمک کند و هم باعث آشنایی مردم با این رویکرد موضوعی شود.
 
وی در آسیب شناسی مشکلات موجود در این حوزه تشریح کرد: متاسفانه در حال حاضر برنامه ریزی و سیاست گذاری مناسبی برای این موضوع نمایشی وجود ندارد بنابراین بهتر است در پایان هر سال ردیف بودجه ای برای اجرای آثار نمایشی سال آتی در نظر گرفته شود و با انتشار فراخوان کارگردانان و گروه های حرفه ای برای تولید نمایش های جدید،متنوع و سرشار از خلاقیت دعوت شود تا هم نمایش های فاخری تولید شوند و هم آثار ارزشمندی به اجرا در آیند.

زارعی درباره تبدیل اسناد شفاهی و آنچه که براساس حقایق از سوی بازماندگان جنگ مطرح می شود در قالب نمایشنامه ، تصریح کرد: این طرحی است که از سوی بنیاد حفظ آثار و انجمن انقلاب و دفاع مقدس چندین بار اجرا شده است به طوریکه این انجمن اردو ها و برنامه هایی برای تشریح عملیات های مختلف و شرایط استراتژیک را برگزار کرد که البته برای پژوهش و توجه بیشتر بر تاریخ شفاهی بهتر است تداوم داشته باشد.

وی درباره چارچوب ها و حساسیت هایی که برای اجرای آثار با موضوع دفاع مقدس و مقاومت در نظر گرفته می شود بیان کرد:باید توجه داشته باشیم که افرادی که به تئاتر مقاومت و دفاع مقدس می پردازند ،عموما دغدغه این موضوع را دارند و در خود نسبت به جنگ احساس دین می کنند بنابراین در تولید این آثار نیز نگاه ضد جنگ نخواهند داشت و ارزش های موجود در دفاع از میهن را زیر سوال نمی برند . سیاست گذاران جشنواره برای دست یابی به خروجی مطلوب در جشنواره ،باید به هنرمند اعتماد داشته باشند و با از میان برداشتن برخی از محدودیت ها دست علاقمندان به کار در این حوزه را برای خلاقیت هر چه بیشتر باز کنند.

این کارگردان و بازیگر تئاتر با تاکید بر اینکه توجه به مکان اجرا و فضا و اتمسفر موجود نسبت به یک موضوع از خصلت های هنرمند اندیشمند است، اعلام کرد: تمامی هنرمندان خط قرمز های موجود را می شناسند و بر اساس ارزش های کشور آثار را تولید و اجرا می کنند . مسئولان باید آگاه باشند که هنرمند نمی تواند در چارچوب بسته کار کند ،او به فضای بازی احتیاج دارد که در آن معلق،پویا و سیال باشد و محدودیت آنچه را که باید تولید شود و خروجی مناسب داشته باشد را از بین می برد .

زارعی همچنین گفت: همانطور که در سبک زندگی ایرانی باید به فرهنگ غنی،آداب و سنن،رسوم و قومیت ،فرهنگ ایرانی اسلامی ،مذهب و دین توجه داشته باشیم، در تولید نمایش نیز می توان با گرایش به موضوع دفاع مقدس و مقاومت حرکت به سمت تئاتر ملی داشت. همچنین مسئولان ،نمایندگان مجلس و مدیران کشوری می توانند با توجه به این موضوع به عنوان بحث ملی تولید آثار با مضامین دفاع مقدس و مقاومت را بیشتر مورد حمایت قرار دهند.
 
 
چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت (انقلاب و دفاع مقدس) در بخش‌های خیابانی، کودک و نوجوان و عروسکی از 10 تا 14 شهریور به میزبانی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز در شهرستان تبریز و هفته اول مهرماه در بخش‌های صحنه‌ای و میهمان، به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و بنیاد فرهنگی روایت و با همکاری مرکز هنرهای نمایشی در تهران و به دبیری حسین مسافرآستانه برگزار خواهد شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها