امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۴:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36178
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۵
تعداد بازدید: 197
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- مهدی احمدی: کاروان قرآنی جمهوری اسلامی ایران موسوم به کاروان نور هر سال همزمان با مناسک حج به سرزمین ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- مهدی احمدی: کاروان قرآنی جمهوری اسلامی ایران موسوم به کاروان نور هر سال همزمان با مناسک حج به سرزمین وحی اعزام می‌شود و به تلاوت قرآن و اجرای برنامه در مراسم‌های بعثه مقام معظم رهبری و محفل قرآنی مسجد‌الحرام می‌کند.
این کاروان همه ساله باحضور اساتید، قاریان بین‌المللی و قاریان ممتاز انتخاب شده توسط کمیته اعزام به همراه چند حافظ قرآن و گروه‌های برتر تواشیح به مناسک حج اعزام می‌شود.

بنا بر این گزارش تعداد اعضای کاروان نور تا سال 1390 32 نفر بود که این تعداد سال گذشته به 25 نفر کاهش یافت و امسال هم بدلیل کاهش سهمیه جمهوری اسلامی ایران تعداد اعضای کاروان نور به 20 نفر کاهش یافت.

چندی پیش «محمد‌تقی میرزا‌جانی» مسئول دبیر‌خانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن در خصوص نحوه انتخاب اعضای کاروان گفت: قاریان و اساتید برجسته کشور به دلیل اینکه مدام در جلسات مختلف تلاوت می‌کنند، انتخابشان دشوار نیست و از بین آنان چند نفر را اعزام می‌کنیم، البته تلاش می‌کنیم افرادی را که کمتر اعزام شده‌اند انتخاب کنیم.

وی در خصوص سایر اعضای کاروان نور گفت: قاریان ممتاز استانی هم با شرکت در آزمون که از سال 1386 تاکنون برگزار می‌شود برای اعزام به حج انتخاب می‌شوند، به این صورت که نفرات اول تا سوم استان‌ها به همراه نفرات اول تا پنجم مسابقات سراسری قرآن کریم با شرکت در آزمون حج برای اعزام انتخاب می‌شوند، البته یک سهمیه هم برای افرادی که قاریان خوش‌صدا و مجلسی‌خوان هستند اما در مسابقات شرکت نمی‌کنند هم درنظر گرفته‌ایم و آنها هم می‌توانند در آزمون شرکت کنند، همچنین یک یا دو گروه از گزوه های برتر تواشیح و هم‌خوانی قرآن کریم به حج اعزام می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس یکی از قاریان اعزامی به حج امسال «محمد‌رضا پورزرگری» است که به عنوان یکی از اساتید به مناسک حج اعزام می‌شود.
پورزرگری پیش از این هم چند مرتبه به عنوان قاری قرآن به حج اعزام شده و تجربه خوبی از حضور در مراسم حج دارد.

به منظور اطلاع از برنامه‌ها و حال و هوای این سفر معنوی دقایقی را پورزرگری به گفت‌وگو نشستیم که از نظرتان می‌گذرد.

زیارت خانه خدا توفیقی است که هر چند سال نصیب قرآنیان می‌شود

شما به عنوان یکی از اعضای کاروان نور انتخاب شده‌اید، چه حسی دارید؟

پورزرگری: تشرف به خانه خدا و حرم حضرت «رسول‌(ص)» و «ائمه‌بقیع(ع)» توفیقی است که نصیب هر کسی نمی‌شود به ویژه در ایام حج توفیق زیارت خانه خدا بسیار لذت‌بخش است، در حالی که برخی از افراد در طول عمرشان تنها یک بار به این سفر معنوی اعزام شوند، قاریان قرآن شاید هر چند سال یک بار توفیق تشرف به این سفر را پیدا ‌کنند، همچنین زیارت خانه خدا فرصت خوبی است که از فضایل این سفر استفاده کنیم.

برای کسب معنویت بیشتر عموم زائران، هر سال تعدادی از اساتید، قاریان و منتخبان تلاوت قرآن کریم به همراه گروه‌های برتر تواشیح به این سفر اعزام شده و به تلاوت در مسجدالحرام و محافل بعثه مقام معظم رهبری می‌پردازند.

برای تبلیغ تشیع از قاریان قوی‌تر در مسجد‌الحرام بیشتر استفاده می‌شود

تلاوت در مسجدالحرام ویژه قاریان برتر است و یا همه اعضای کاروان در مسجدالحرام تلاوت می‌کنند.

پورزرگری: یکی از مأموریت‌های مهم کاروان نور تلاوت در مسجدالحرام، در مقابل ناودان رحمت پیش از آغاز اعمال حج است.

همه اعضای کاروان فرصت تلاوت در مسجدالحرام را دارند، اما به دلیل حضور مخاطبان از کشورهای مختلف و تبلیغ بهتر تشیع، قاریان قوی تلاوت‌های بیشتری در مسجدالحرام انجام می‌دهند، زیرا این سفر بیش از تشویقی بودن، تبلیغی است.

دید‌گاه‌ه‌های غلط نسبت به شیعیان با تلاوت‌های خوب قاریان ایرانی مرتفع شده است

در دهه شصت و سال‌های اول پیروزی انقلاب حجمه‌های تبلیغی برعلیه شیعیان زیاد بود و به عناوین مختلف سال به سال شرایط را برای قاریان ایرانی سخت‌تر می‌کردند، اما با تلاوت‌های زیبا و قوی قاریان ایرانی رفته رفته بسیاری از دیدگاه‌های غلط نسبت به جمهوری اسلامی ایران و شیعیان مرتفع شد.
عکس‌العمل حجاج سایر کشورها نسبت به تلاوت قاریان ایرانی چیست؟

پورزرگری: محافل قرآنی قاریان ایرانی باشکوه خاصی برگزار می‌شود و بسیاری از حجاج سایر کشورها در این محافل حضور دارند، قطعاً آنها تلاوت زیبای قاریان ما را در کشور خود بازگو می‌کنند. از این رو، من امیدوارم با رایزنی‌های مسئولان و تلاش اعضای کاروان، شاهد حضور قوی قاریان ایرانی در ایام مناسک حج باشیم.

شما تاکنون چند بار به حج اعزام شده‌اید و اولین باری که به این سفر معنوی مشرف شدید چه سالی بود؟

پورزرگری: من سال 1370 برای اولین‌بار به سفر حج رفتم و پس از آن هم هفت بار تا سال 1380 به این سفر معنوی مشرف شدم، اما از سال 1380 تاکنون چند بار برای این سفر دعوت شدم، اما خودم قبول نکردم.

اولین‌باری که خانه خدا را دیدم پاهایم سست شد و زمین خوردم

در اولین سفری که به حج داشتید حس شما چگونه بود؟

پورزرگری: اولین باری که من به سفر حج رفتم به سال 1370 بازمی‌گردد. در آن سال فقط 21 سال داشتم، هنگامی که می‌خواستم وارد مسجدالحرام شوم برایم غیرقابل باور بود و نفس‌هایم به شماره افتاده بود، در حدی هیجان داشتم که پاهایم سست شد و زمین خوردم.

اکنون که حدود 22 سال از آن سفر می‌گذرد، این سفر باز هم تازگی دارد و هر بار انسان برای حج بی‌تاب است.
تا دو سال پیش سهمیه کاروان نور 22 نفر بود که سال گذشته به 25 و امسال به 20 نفر تقلیل یافت، این تقلیل اعضای کاروان، کار را برای قاریان سخت نمی‌کند؟

پورزرگری: متأسفانه سهمیه کشور در کل کاهش یافته و به دنبال آن سهمیه کاروان قرآنی هم کم شده است، این کاهش سبب تشدید فشار بر روی اعضای کاروان می‌شود، اما چاره‌ای نیست، زیرا وقتی شرایط به این گونه است باید خود را با آن وفق دهیم.

اعضای کاروان از خود مراقبت کنند تا در ایام حج بیمار نشوند

چه توصیه‌ای به قاریان برای آمادگی بهتر دارید؟

پورزرگری: باید اعضای کاروان از خود مراقبت کنند، مسائل بهداشتی را رعایت کنند، در خوردن و آشامیدن با برنامه باشند و برخی غذاها مانند سرخ کردنی نخورند، از رفت و آمدهای بی‌مورد پرهیز کنند. در این ایام به علت ازدحام جمعیت و حضور مردم کشورهای مختلف بیماری‌های ویروسی زیاد است، از این رو باید قاریان ما مراقب باشند تا بیمار نشوند، به هر حال این سفر سختی‌هایی دارد اما در عین حال بسیار شیرین است.

باید همه اعضای کاروان نور تلاش کنیم تا مبلغان و نمایندگان خوبی برای جمهوری اسلامی و تشیع باشیم تا تبلیغات منفی و نادرستی که برعلیه شیعیان است خنثی شود.

در پایان سخنی دارید؟

پورزرگری: به همه افرادی که توفیق این سفر معنوی را پیدا کرده‌اند می‌گویم قدر این توفیق را بدانند و امیدوارم خداوند متعال این سفر را قسمت همه آرزومندان کند. از همه ملت شریف ایران التماس دعا دارم تا بتوانیم نمایندگان شایسته‌ای برای کشورمان باشیم.

«محمد‌رضا پورزرگری» را بهتر بشناسیم

به گزارش خبر گزاری فارس «محمد‌رضا پورزرگری»  قاری بین‌المللی قرآن کریم متولد 1349 تهران است، وی تا کنون موفق به کسب مقام اول مسابقات سراسری قرآن کریم و نفر اول مسابقات بین‌المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران است.

وی تا کنون به کشور‌هایی چون «هندوستان»، «پاکستان»، «ترکیه»، «چین»، «امارات متحده عربی»، «آفریقای جنوبی»، «غنا»، «ماداگاسکا»، «اتیوپی»، «انگلستان»، «اتریش»، «کرواسی»، «بوسنی و هرزگوین»، «اردن»، «سوریه»، «لبنان» و «عربستان» به منظور تبلیغ اعزام شده است.

وی قرآن کریم را نزد اساتیدی چون «سید‌محسن موسوی بلده»، «علی اربابی»، «سیدمحسن خدّام حسینی» و «سید‌مهدی سیف» یاد گرفته است.

پورزرگری متأهل و صاحب‌ دو فرزند است.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها