امروز : پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 18
۰۰:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36205
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۲
تعداد بازدید: 91
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، حسین حاجی بزرگی در نشست خبری پیش از ظهر امروز که در محل سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد به برگزاری اولین دوره اهدای ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، حسین حاجی بزرگی در نشست خبری پیش از ظهر امروز که در محل سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد به برگزاری اولین دوره اهدای جایزه ملی (حسن تحصیل) به نخبگان علمی و تحصیلی مخترعان، مبتکران، دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب سراسر کشور اشاره کرد و اظهار داشت: فعالیت در این زمینه توسط مرحوم حسینعلی البرز آغاز شده است.

مدیر عامل بنیاد فرهنگی البرز در ادامه توضیحاتی درباره شرح زندگی مرحوم البرز به عنوان مؤسس بنیاد ملی البرز ارائه داد.

وی با اعلام اینکه مرحوم البرز نوع جدیدی از وقف را ابداع کرد، بیان داشت: وی در سال 1282 در تهران به دنیا آمد و در 2 سالگی مادر خود را از دست داد؛ همچنین وی تسلط کامل به دو زبان انگلیسی و روسی داشت به طوری که در سال 1304 به عنوان مترجم در وزارت مالیه (وزارت دارایی فعلی) مشغول به کار شد و پس از مدتی به دلیل بیماری مجبور شد به استان خوزستان نقل مکان کند.

وی بیان داشت: به دلیل خواسته‌های نامشروع خوانین و صاحبان املاک در وزارت مالیه استان خوزستان در خصوص نحوه پرداخت مالیات مجبور شد از این وزارتخانه برود.

حاجی بزرگی بیان داشت: مرحوم البرز در سال 1310 ازدواج کرد که حاصل ازدواج وی سه فرزند بود و هم اکنون دو فرزند وی در کانادا زندگی می‌کنند.

وی یادآور شد: مرحوم البرز پس از مرگ پدر، سرپرستی خانواده را که شامل دو فرزند، سه خواهر، دخترعموی کر و لال، نوه عمه و دایه خود می‌شد را بر عهده گرفت.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز ابراز داشت: در سال 1312 مرحوم البرز در مناقصه‌ای شرکت کرد و با ابتکار عمل توانست در بازه زمانی 4 ماه مبلغ 2500 تومان سود کسب کند و با این مبلغ مغازه‌ای در خیابان فردوسی خرید و این مغازه مقدمه‌ای شد برای مشارکت با شرکت آلمانی.

حاجی بزرگی در ادامه با اعلام اینکه هم اکنون بنیاد ملی البرز با 400 رقبه اعم از تجاری، آموزشی، اداری و بهداشتی می‌شود، در حال اداره است گفت: مرحوم البرز در سال 42 رقبای خود را به منظور اهدای جوایز به نخبگان، پژوهشگران، مبتکران و مخترعان وقف کرد.

به گفته وی، آخرین اساسنامه بنیاد ملی البرز در سال 1356 تهیه شد و از آن زمان به بعد محلی برای پرداخت جوایز حسن تحصیل و کمک هزینه تحصیلی به طیف‌های مختلف شد.

مدیر عامل بنیاد فرهنگی البرز با اعلام اینکه بنیاد ملی البرز یکی از مؤسسات وابسته به سازمان اوقاف و امور خیریه است یادآور شد: بر اساس گفته مرحوم البرز اعطای موقوفات از طرف وی به منظور تسهیل آلام بشری بوده است.

در ادامه این نشست حاجی‌ بزرگی پس از بیان کلیاتی در خصوص مرحوم البرز به فرازهایی از فعالیت‌های وی پرداخت و افزود: یکی از ابتکارات وی، پرداخت وام شرافت بوده است به طوری که مرحوم البرز در طول حیات خود 10 هزار وام شرافتی را میان افراد اعطا کرده بود.

مدیر عامل بنیاد فرهنگی البرز در خصوص وام شرافتی ابراز داشت: پرداخت وام شرافتی به این معنی است که میان فرد وام دهنده و وام گیرنده تعهدات اخلاقی برقرار می‌شود تا فرد وام گیرنده در موعد مقرر مبلغ دریافتی را پرداخت کند.

وی با بیان اینکه، مرحوم البرز در طول حیات خود (از سال 42 تا 56) به 400 نفر کمک هزینه تحصیلی پرداخت کرده بود ادامه داد: برخی از مسئولین برجسته فعلی از کسانی هستند که از بورس تحصیلی مرحوم البرز استفاده کردند.

حاجی بزرگی به یکی از اقدامات مرحوم البرز در زمان حیات وی اشاره کرد و گفت: وی در سال 1345 یک ویلچر موتوردار را برای یک دانشجوی نخبه معلول تهیه کرد و در سال 1353 جایزه حسن تحصیل را به مبلغ 50 هزار تومان میان نخبگان اعطا کرد.

مدیر عامل بنیاد فرهنگی البرز یادآور شد: مرحوم البرز در سال 1356 به کانادا سفر می‌کند و در سال 1357 در نامه‌ای خطاب به امام خمینی (ره) می‌گوید که تولیت موقوفات خود را اعم از منقول و غیرمنقول و نقد به امام خمینی (ره) واگذار می‌کند و امام راحل نیز این انبار را به سازمان اوقاف و امور خیریه واگذار می‌کند.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز یادآور شد: در سال جاری به مناسبت پنجاهمین سالگرد تأسیس این موقوفه جشنواره‌ای برپا می‌شود که در آن به پژوهشگران، نخبگان، دانشجویان در سطوح مختلف و همچنین طلاب جوایزی اهدا می‌شود.

به گفته وی، بعد از پیروزی انقلاب چنین حرکتی کمتر به چشم خورده بود و بنیاد ملی البرز با همان سازوکار این فعالیت را ادامه می دهد.

حاجی بزرگی با اعلام اینکه، این جشنواره در 5 شهریور ماه سال جاری در سالن همایش صدا و سیما برگزار می‌شود ابراز داشت: در این جشنواره به 158 نفر از نخبگان جمعاً مبلغ بالغ بر 200 میلیون تومان جایزه اهدا می‌شود.

وی یادآور شد: جوایز از مبلغ 800 هزار تومان تا 5 میلیون تومان را شامل می‌شود و در دانش‌آموزان دبیرستان، دانش‌آموزان هنرستان، دانش آموزان راهنمایی، مخترعین، دانشجویان و طلاب به ترتیب به 50، 20، 40، 3، 30 و 15 نفر جایزه اهدا می‌شود.

حاجی بزرگی خاطرنشان کرد: بنیاد ملی البرز در زمینه اعطای جوایز به دانشمندان و پژوهشگران ایرانی در داخل و خارج از کشور، اهدای جوایز سالانه به سپاهیان ممتاز دانش با معرفی مقامات مسئول، اعطای جوایز حسن تحصیل به دانش آموختگان و اعطای جوایز به نوجوانان و نوباوگان فعالیت می‌کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار