امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۶:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36215
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 66
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری-اینترنتی «راس بالت»، کارشناسان فعالانه گزینه جایگزین احتمالی برای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری-اینترنتی «راس بالت»، کارشناسان فعالانه گزینه جایگزین احتمالی برای استقرار نیروهای نظامی-هوایی آمریکا که مجبور شده‌اند پایگاه «ماناس» در خاک قرقیزستان را ترک کنند، را مورد بررسی قرار می‌دهند. آنها از پایگاه‌های «آکتای» و «شیم کنت» در خاک قزاقستان، «کولیاب» در تاجیکستان و چند پایگاه در ازبکستان که نامش برده نشده، بعنوان محل استقرار جدید نیروهای هوایی آمریکا در منطقه نام می‌برند.

البته با توجه به اینکه ماموریت آمریکا در افغانستان رو به اتمام است، منطقی به نظر می‌رسد که این نیروها به پایگاه از قبل آماده شده‌ای نقل مکان پیدا کنند تا اینکه پایگاه جدیدی برای این منظور ایجاد شود.

طبق گفته یک مقام نظامی آمریکایی که نامش برده نشده، ایجاد یک پایگاه نظامی جدید نیازمند صرف هزینه و زمان زیادی است، به همین دلیل جایگزین پایگاه «ماناس» در منطقه احتمالا تاسیسات نظامی موجود این کشور در منطقه خلیج فارس، برای مثال در قطر و یا امارات متحده عربی در نظر گرفته خواهد شد.

کارشناسان این مسئله را نیز بعید نمی‌دانند که پایگاه‌های نظامی اروپایی، برای مثال واقع در خاک ترکیه، ایتالیا، رومانی و حتی اسپانیا و شاید هم تاسیسات نظامی موجود در باتومی و تفلیس در خاک گرجستان برای این منظور استفاده شوند. البته در این میان باید به یک واقعیت توجه داشت که رومانی اخیرا نقش بسیار فعالی در ترانزیت نظامیان و تجهیزات نیروهای ائتلاف بین المللی در افغانستان بازی کرده است. 

لازم به یادآوری است که "الماس بیگ آتامبایف" رئیس‌جمهوری قرقیزستان در تاریخ 26 ماه ژوئن سال جاری قانون مربوط به لغو قرارداد مربوط به استقرار پایگاه نظامی آمریکا در خاک این جمهوری را امضاء کرد.

بر اساس این قانون، پایگاه آمریکا باید تا تاریخ 11 ژوئن سال 2014 برچیده شده و کلیه تشریفات لازم در این زمینه از سوی طرف آمریکایی باید تا تاریخ 11 ژانویه سال 2014 انجام گرفته باشد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها