امروز : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 22
۲۳:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36216
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 49
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «کریم خلیلی» امروز در یک سفر رسمی 3 روزه کابل را به مقصد «دهلی‌نو» ترک خواهد کرد. هدف از ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «کریم خلیلی» امروز در یک سفر رسمی 3 روزه کابل را به مقصد «دهلی‌نو» ترک خواهد کرد.

هدف از سفر معاون رئیس جمهور افغانستان به هند، درخواست کمک نظامی از این کشور عنوان شده است.

همچنین خلیلی در سفر به هند، از بازرگانان این کشور برای سرمایه‌گذاری در افغانستان نیز دعوت خواهد کرد.

تلویزیون «لمر» افغانستان به نقل از مقامات هندی گزارش داد که معاون حامد کرزی در سفر به دهلی‌نو با جمعی از مقامات هند از جمله وزیر خارجه این کشور نیز دیدار خواهد کرد.

وزیر دفاع هند هفته گذشته با حضور در پارلمان این کشور اعلام کرد که دهلی‌نو در حال بررسی کمک نظامی به افغانستان است.

این مقام نظامی هند اظهار داشت که کابل و دهلی‌نو موافقتنامه استراتژیک امضا کرده‌اند که در برگیرنده همکاری‌های نظامی 2 جانبه نیز است.

وی افزود: بر اساس موافقتنامه استراتژیک کابل- دهلی‌نو، هند متعهد است که در بخش تجهیز، آموزش و افزایش توانایی‌های نیروهای امنیتی افغان، با کابل همکاری کند.

این مقام نظامی هند افزود که کمک نظامی دهلی‌نو به کابل، با درنظرداشت درخواست دولت افغانستان صورت می‌گیرد.

حامد کرزی خرداد سال جاری در سفر به هند از دهلی‌نو خواست که اسلحه سنگین در اختیار دولت افغانستان قرار دهد.

کرزی در این سفر، لیستی از درخواست‌های افغانستان را به منظور کمک نظامی به مقامات دهلی‌نو ارائه کرد.

در آن زمان مقامات هند اعلام کردند که دهلی‌نو پیشنهاد دولت افغانستان را در خصوص واگذاری اسلحه سنگین بررسی خواهد کرد اما چند روز بعد، «سلمان خورشید» وزیر خارجه هند اظهار داشت که دهلی‌نو اکنون قصد کمک نظامی به افغانستان را ندارد.

تحلیلگران معتقدند که تجدید نظر هند در خصوص کمک نظامی به افغانستان، بی‌ارتباط با تنش‌های اخیر مرزی بین هند و پاکستان نیست.

به گفته آنان، حمله اخیر به کنسولگری هند در شهر «جلال‌آباد» مرکز ولایت «ننگرهار» و متهم شدن اسلام‌آباد به دست داشتن در این حادثه نیز باعث شد که مقامات هندی برای کمک نظامی به افغانستان اعلام آمادگی کنند.

افغانستان و هند در مهر ماه سال 1390 قرارداد امنیتی یا موافقتنامه استراتژیک امضا کردند که هدف اصلی آن گسترش روابط سیاسی بین کابل و دهلی‌نو عنوان شد.

دهلی‌نو مهمترین کمک‌کننده به افغانستان است و تاکنون بیش از 2 میلیارد دلار به این کشور کمک کرده است.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار