امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۱:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3622
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۶
تعداد بازدید: 226
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس نشست خبری معرفی کاندیداهای بهترین بازیگران سال 91 در جشن «شب بازیگر» انجمن بازیگران خانه تئاتر با حضور بهزاد فراهانی، ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس نشست خبری معرفی کاندیداهای بهترین بازیگران سال 91 در جشن «شب بازیگر» انجمن بازیگران خانه تئاتر با حضور بهزاد فراهانی، کاظم هژیرآزاد و پرستوکرمی در خانه تئاتر برگزار شد.
 
بهزاد فراهانی در ابتدای این نشست اظهار داشت: طی این سال‌ها در مورد قضاوت و داوری بهترین بازیگر سال به شکل آزمون و خطا پیش رفتیم تا اینکه سرانجام به آیین‌نامه داوری شب بازیگر دست پیدا کردیم که قطعا بی‌نقص نیست و امیدواریم با انتقادها و پیشنهادهای همکاران نقص‌های این آیین‌نامه برطرف شود.
 
وی ادامه داد: براساس این آیین‌نامه تعداد 9 نفر از اعضا که قطعا هنرمندانی باسابقه هستند با رای اعضا به عنوان گروه داوران نخستین انتخاب می‌شوند که این گروه 9 نفره آثار نمایشی را که شرایط مورد نظر ما به عنوان نمایش و اجرای حرفه‌ای را دارا هستند، تماشا می‌کنند و سپس آثار منتخب خود را به گروهی 5 نفره معرفی می‌کنند.

سخنگوی کانون بازیگران خانه تئاتر بیان داشت: پس از این مرحله گروه 5 نفره مامور دیدن آثار می‌شوند و نظرات خود را در پایان سال جمع آوری کرده و به قضاوت می‌نشینند تا زمانی که به توافق نهایی دست یابند به دلیل اینکه منافع صنف بسیار برای ما حائز اهمیت است علاقه داریم این قضاوت‌ها برگرفته از معیارهای علمی تثبیت شده انجام شود.
 
فراهانی افزود: نباید فراموش کنیم که داوری و قضاوت امری سلیقه‌ای اما اصول مدونی وجود دارد که از قدیم جمع شده و برمبنای آن ما می‌توانیم بگوییم بازیگری که بر این اصول پایبند بوده؛ استحقاق برنده شدن داشته است. این انتخاب‌ها دموکاتیک بوده است.

کاظم هژیرآزاد در ادامه بیان داشت: سعی می‌کنیم از میان خود افرادی را انتخاب کنیم که به صحنه و اجرا اشراف داشته‌اند و همچنین با برگزاری جشن شب بازیگر تلاش داریم توجهی که دیگران به امر بازیگری نمی‌کنند را به هنرمندان داشته باشیم چون در این کشور هیچ گاه به بازیگری توجه بایسته صورت نگرفته است.
 
رئیس کانون بازیگران خانه تئاتر گفت: به دلیل مشکلاتی مالی که در سال جدید گریبان ارکان گوناگون کشور را گرفته است، حامی مالی که سال‌های گذشته با جدیت از ما حمایت می‌کرد را از دست داده‌ایم و تا همین لحظه در تلاش برای جایگزین کردن حامی دیگری هستیم که هنوز به نتیجه نرسیده است.

هژیرآزاد با اشاره به دوره‌های گذشته جشن شب بازیگر تصریح کرد: سال‌هایی بوده که ما به دلیل توانایی مالی تقدیر درخور و شایسته‌ای از منتخب هیات داوران به عمل آوردیم اما گاهی اتفاق افتاده که به دلیل کمبود منابع مالی تنها با یک سیب از بازیگر منتخب تشکر کرده‌ایم تا به او بگوییم قدر او را می‌دانیم و او را زیر نظر داریم که برای آنها نیز بسیار ارزش داشته است.

بهزاد فراهانی ادامه داد: سال گذشته انتشارات قطره مبلغ 50 میلیون تومان کتاب برای فروش و اهدا منابع آن به زلزله‌زدگان آذربایجان در اختیار خانه تئاتر گذاشت که معاونت هنری و مرکز هنرهای نمایشی تعهد کردند این کتابها را از ما خریداری کنند تا منابع آن به زلزله‌زدگان اختصاص یابد اما متاسفانه خلف وعده شد و تا به این لحظه این اتفاق نیفتاده است.

فراهانی همچنین به نشان مدالیوم خانه تئاتر و اهدا آن به نفر برتر اشاره کرد و اظهار داشت: ابتدا قدر این نشان به طور کامل دانسته نمی‌شد اما رفته رفته در طول این سالها جایگاه و منزلت خود را نزد هنرمندان پیدا کرده و امروز برندگان این مدالینیوم متوجه هستند که اگر سکه به آنها داده شود به هر صورت خرج خواهد شد اما این نشان برای آیندگان و فرزاندان آنها به عنوان نشان ثبت و ماندگار می‌ماند.
 
پرستو کرمی در ادامه این جلسه با بیان اینکه تمام تلاش خود را انجام دادیم تا هیچ نمایشی برای قضاوت از قلم نیفتد، گفت: در طول سال گذشته حدود164 اثر نمایشی توسط هیات داوران نخستین ما دیده شده و 27 نمایش برای قضاوت به داوران نهایی معرفی شدند که من اطمینان خاطر می‌دهم هیچ نمایشی نبود که اجرای عمومی حرفه‌ای داشته باشد اما توسط داوران دیده نشده باشد.

وی در پایان در پاسخ به این سوال که آیا آیین‌نامه در مورد برندگان هر سال که آثار آنان در سال بعد مورد قضاوت قرار نمی‌گرفت به شیوه سابق عمل می‌کند، یا خیر گفت: خیر، آیین‌نامه تغییر کرده و آن بند دیگر وجود ندارد. بازیگری که امسال نشان مدالیوم خانه تئاتر برای بهترین بازیگر سال را دریافت می‌کند در سال‌های بعد نیز مورد قضاوت داوران خواهد بود. 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها