امروز : دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 26
۰۷:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36252
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 53
به گزارش خبرنگار حوادث خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اخوان، کارشناس سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق در حاشیه پنجمین نمایشگاه سیستم ...

به گزارش خبرنگار حوادث خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اخوان، کارشناس سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق در حاشیه پنجمین نمایشگاه سیستم ایمنی و حفاظت گفت: یکی از چالش‌های موجود در سیستم‌های اعلام و اطفای حریق نبود استاندارد ملی در خصوص تعیین صلاحیت تجهیزات وارداتی و انطباق تجهیزات تولید داخل با شرایط مصرف در کشور است، کشورهایی که در زمینه اعلام و اطفاء حریق پیشرفته هستند، قوانین بین‌المللی را در این زمینه تدوین کردند که کشورمان نیز از همین استانداردها استفاده می‌کند در حالی که این استانداردها باید با شرایط جاری کشور منطبق و بازنگری شوند.

وی افزود: استانداردهای بین‌المللی شامل BS و یا NFPO که استانداردهای طراحی سیستم‌های اعلام و اطفای حریق هستند، استانداردهای EN و NFPA استانداردهای تولید محصول هستند که در صورت لزوم به تولید داخل باید بومی سازی شوند.

این کارشناس سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق تصریح کرد: متاسفانه با توجه به عدم وجود آزمایشگاه‌های حرفه‌ای ویژه حریق و نبود امکانات آزمایشگاهی و مکانیکی برای بررسی محصولات داخلی یا خارجی صرفا به بررسی تاییدیه‌های بین‌المللی محصولات وارداتی اکتفا می‌شود که بیش از 50 درصد محصولات وارداتی فاقد استانداردهای لازم است.

اخوان اظهار کرد: در حال حاضر مسئولیت آن با سازمان آتش‌نشانی است ولی باید تعاملی با سازمان آتش‌نشانی و گمرکات کشور به وجود بیاید تا از ورود محصولات فاقد استاندارد جلوگیری و به منظور افزایش سطح ایمنی عمومی و آگاهی مشتریان اقدام پذیرد.

وی عنوان کرد: راه کار حل این معضل، تشکیل اتحادیه یا صنف مستقل و ایجاد یکپارچگی بین واردکنندگان کالا، ترجمه و تدوین استانداردهای جدید، ارتقای دانش کارشناسان مرتبط به ویژه کارشناسان سازمان آتش‌نشانی از اقدامات اولیه است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین سازمان آتش‌نشانی باید به صورت محلی یا استانی نسبت به تدوین استانداردهای قوانین لازم الاجرا به صورت دقیق‌تر و احراز صلاحیت عملکرد آنها در حوزه واردات، مشاوره، طراحی، نصب و اجرا سخت گیری بیشتری اعمال کند و تمام قوانین مرتبط با تجهیزات اعلام و اطفای حریق و شیوه‌های ممیزی آن را با روش‌های مصطلح مورد استفاده عموم قرار دهد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها