امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۱:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36264
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۴
تعداد بازدید: 98
سید عارف علوی، مدیر‌کل تامین منابع نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ...

سید عارف علوی، مدیر‌کل تامین منابع نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اظهار داشت: در حال برگزاری جلسه‌ای با کارشناسان منابع سراسر کشور در تهران در تهران هستیم. در این جلسه مباحث مربوط به کتابخانه‌های کشور بررسی می‌شود.

* سالیانه بالغ بر 4 میلیون جلد کتاب برای کتابخانه‌ها ارسال شده است

به گفته مدیر‌کل تامین منابع نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، طی چند سال اخیر توجه خوبی به موضوع کتاب در کتابخانه‌ها شده است و ما تقریبا سالیانه بالغ بر 4 میلیون جلد کتاب برای کتابخانه‌ها ارسال کرده‌ایم.

وی عنوان کرد: در حال نزدیک شدن به سند چشم‌انداز نهاد کتابخانه‌ها هستیم تا به پیش‌ بینی‌های لازم در نهاد کتابخانه‌های عمومی برسیم، موضوعی که به شکل ویژه از سال 1388 پیگیری شد بحث «کتاب من» است.

علوی تصریح کرد: در این طرح علاوه بر بررسی کتاب در مجموعه نهاد، ابتدا وضعیت نشر کشور را بررسی کرده و سپس خرید کتاب به صورت مستمر انجام می‌شود تا بهترین‌ها برای کتابخانه‌ها انتخاب شود، هم به دلیل محدودیتی که در خود کتابخانه‌ها داریم و هم در ظرفیتی که هر کتابخانه در کشور و منطقه خود دارد ناچاریم بهترین‌های رده‌‌های مختلف کتاب‌ها را انتخاب کنیم.

* 3 میلیون درخواست در «سامانه کتاب من» / خرید از بیش از 3000 ناشر

وی ادامه داد: روش دیگری هم فراهم شده تا خود اعضا این امکان را داشته باشند که اگر ما نیازی را احصا نکرده باشیم بتوانند بر اساس نیاز خود انتخاب را مطرح کنند تا ما برای آنها کتاب را ارسال کنیم، تاکنون در «سامانه کتاب من» 3 میلیون درخواست داشته‌ایم، یعنی اعضای ما سه میلیون کتاب را درخواست داده‌اند و ما هم موفق شدیم از این سه میلیون بالغ بر 50 درصد کتاب‌هایی که در بازار موجود بوده خریداری و ارسال کنیم.

مدیر‌کل تامین منابع نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با تاکید بر اینکه چند پیمانکار در نظر گرفته شده‌اند تا این کتاب‌ها را رصد و تهیه کنند، گفت: از این رو درخواست‌ها را خریداری کرده‌ایم تا از این طریق بهترین کتاب‌ها انتخاب و ارسال کنیم و هم درخواست اعضا را در کتابخانه‌ها تهیه کنیم؛ از این رو در طرح «کتاب من» از بیش از 3000 ناشر خرید صورت گرفته است.

* آماده سازی «بسته‌های مشاوره کتاب»

علوی در ادامه تصریح کرد: موضوع دیگری که ما در این جلسه شروع کردیم، البته از نمایشگاه کتاب آغاز شده بود و در این جلسه هم به آن توجه شده و در جلسه روز چهارشنبه مدیران کل استان‌ها هم ارائه می‌شود، «بسته‌های مشاوره کتاب» است، این بسته‌ها در حال آماده شدن هستند،‌ دغدغه‌ای که مقام معظم رهبری در بحث سیر مطالعاتی داشتند یک ملزوماتی دارد که یکی از موارد آن این است که بدانیم این کتاب‌ها چه هستند، و یا در زمینه‌های مختلف کتاب‌هایی که مناسب فضای مطالعاتی یا کتابخانه‌ای کشور هستند معرفی شوند.

وی اضافه کرد: تیم‌های کارشناس کتاب‌ها را خوانده و بر آن نظریه ارائه می‌دهند و در ادامه جامعه مخاطب کتاب را معین می‌کنند، این بسته‌ها هم به اقشار مختلف کمک می‌دهد و هم به کتابداران و کارشناسان، تا اگر فردی بخواهد کتابی را بخواند بتواند بر اساس شرایط فرد به او معرفی شود.

مدیر‌کل تامین منابع نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور این دوره جلسه کارشناسان و مدیران را در راستای بررسی رمان‌های عامه پسند عنوان و اضافه کرد: رمان‌های عامه پسند در اصل یکی از موضوعات و کتاب‌هایی هستند که مورد مطالعه در کتابخانه‌ها قرار می‌گیرند.

* خرید 7 میلیارد تومانی نهاد کتابخانه‌ها در سال گذشته

علوی ضمن بیان اینکه بر اساس نیاز عضو، شروع به تهیه این بسته‌ها کرده‌ایم، خاطر نشان کرد: در تلاشیم تا بتوانیم این بسته‌ها را گسترش دهیم و در موضوعات مختلف و بر اساس نیاز بتوانیم مشاوره‌هایی را به همه مردم ارائه دهیم.

وی پیرامون بودجه توضیح داد: در سال‌های اخیر هر سال وضعیت برای نهاد کتابخانه‌ها مناسب‌تر از سال گذشته و رو به گسترش بوده است، ما سال گذشته که بدترین وضعیت حوزه نشر و کتاب را شاهد بودیم 7 میلیارد تومان خرید داشتیم، اینها آمارها مستند و قابل ارائه هستند.

وی در پایان ضمن اشاره به آغاز به کار دولت یازدهم گفت: امیدوارم در دولت جدید که دغدغه‌های فرهنگی زیادی دارد و جنس آقای دکتر روحانی هم از فرهنگ است، این دولت به مانند دولت‌های گذشته به موضوع فرهنگ به خصوص کتاب که از دغدغه‌های اصلی مقام معظم رهبری است اعتنای ویژه‌ای داشته باشد و امیدواریم وضعیت کتابخانه‌های کشور با سرعت بیشتر از دولت‌های گذشته به سوی سند چشم انداز، همانگونه که رهبر انقلاب فرمودند حرکت کند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار