امروز : سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۰۳:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36268
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۴
تعداد بازدید: 137
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس(توانا)، دوازدهمین دوره مسابقات تخصصی جشنواره صنعت چاپ دقایقی پیش با حضور احمد علمشاهی مدیرکل دفتر ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس(توانا)، دوازدهمین دوره مسابقات تخصصی جشنواره صنعت چاپ دقایقی پیش با حضور احمد علمشاهی مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسعود فرشی‌فرید دبیر مسابقات تخصصی صنعت چاپ، رضا رضایی رئیس هیئت داوران جشنواره تخصصی صنعت چاپ در سالن اجتماعات محل دائمی دبیرخانه مسابقات تخصصی صنعت چاپ برگزار شد.

در این مراسم رضا رضایی رئیس هیئت داوران مسابقات تخصصی صنعت چاپ، بیان داشت: دولت جدید وعده‌های خوبی را در راستای توسعه کشور بیان کرده‌اند به همین منظور معتقدم ای کاش این دولت نیز نگاه خود را به صنعت چاپ هم معطوف کند و ستاد بحرانی را در این حوزه تشکیل دهد.

رضایی ادامه داد: معتقدیم دولت با تشکیل ستاد بحران صنعت چاپ می‌تواند معضلات و مشکلات این صنعت را شناسایی کند چراکه معضلات این صنعت در همه مسائل صنعتی کشور تاثیرگزار است یعنی اگر بحرانی در این صنعت وجود داشته باشد در صنایع دیگر نیز شاهد آن خواهیم بود.

* رضایی: صنایع وام‌دار صنعت چاپ است

وی معتقد است اگر رشدی در صنایع اتفاق بیفتد همه آنها وام‌دار صنعت چاپ هستند یعنی یکی از معتبرترین صنایع مهم کشور صنعت چاپ است.

رضایی بیان کرد: مسابقه و جشنواره تخصصی صنعت چاپ برای نشان دادن جایگاه این صنعت و معرفی آن به مخاطبان برگزار می‌شود، همچنین لازمه رسیدن به توسعه پایدار، توجه به صنعت چاپ است.

این مقام مسئول گفت: برای نخستین بار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از بعد فرهنگی به صنعت چاپ توجه کرده است چرا که در گذشته تنها توجه خود را به خط قرمزها معطوف داشته است اما با مدیریت جدید و معاونت فرهنگی و حضور احمد علمشاهی مدیرکل دفتر امور چاپ ارشاد حمایتهای ارزشمند و معنوی بسیاری برای این صنعت اتخاذ شده است.

وی اضافه کرد: با حضور در نمایشگاه‌های مختلف بویژه برای نخستین بار در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از وجود واسطه‌ها بی نیاز شدیم و اکثراً بدون وجود واسطه با چاپ‌خانه‌داران و تولید کنندگان صنعت چاپ ارتباط دوستانه و صمیمانه‌ای را برقرار کرده‌اند.

* علمشاهی: صنعت چاپ در 4 سال گذشته رشد 60 درصدی داشته است

در ادامه این مراسم احمد علمشاهی مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه صنعت چاپ نقش موثری را در عرصه فرهنگی ایفا می‌کند، بیان داشت: صنایع چاپ یک صنایع بزرگ و اولیه در جهان است و در عرصه صادرات غیر نفتی کالا نقش بسیار خوبی را ایفا می‌کند.

وی اضافه کرد: صنعت چاپ دارای ابعاد مختلف صنعتی و فرهنگی است، همچنین دفتر امور چاپ براساس رسالت خود، پشتیبانی و حمایت این صنعت را برعهده گرفته است.

* فعالیت 4 هزار و 13 واحد چاپی در کشور

عملشاهی ادامه داد: حدود 4 هزار و 13 واحد چاپی در کشور به فعالیت می‌پردازند که از این تعداد همه شان فعال بوده و هیچ چاپخانه غیرفعالی در این آمار لحاظ نشده است.

وی افزود: در عرصه اشتغال حدود 20 هزار نفر در حوزه صنعت چاپ به فعالیت می‌پردازند که ظرفیت 3 برابری دیگر نیز در این حوزه مشاهده می‌شود.

به گفته این مقام مسئول، صنعت چاپ کشور نسبت به 4 سال اخیر رشد 60 درصدی داشته است که طی آن نیز 700 توافقنامه امضاء شده که از جمله آن می‌توان به تفاهم‌نامه‌هایی با وزارت صنعت‌، معدن و تجارت در راستای معافیت‌های گمرکی و پروانه‌های صنعتی و در نهایت صندوق توسعه ملی اشاره کرد.

وی بیان کرد: صندوق توسعه ملی 150 میلیارد تومان برای حوزه چاپ و نشر در نظر گرفته است که طرح‌های توجیهی چاپخانه‌داران هم‌اکنون در حال بررسی است.

* شهرک صنعتی قم با 20 درصد تخفیف به چاپخانه‌داران ارائه می‌شود

علمشاهی عنوان کرد: در نظر داریم تا شهرک صنعتی قم را با 20 درصد تخفیف به چاپخانه‌داران تحویل دهیم که این مهم خبری خوشنود کننده برای چاپخانه‌داران خواهد بود.

مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بحث اصلاح ائین‌نامه‌ها برای شفاف‌سازی و دستورالعمل تخلفات از سوی این وزارتخانه صادر شد که از جمله آن می‌توان به دستورالعمل چاپ و انتشار تقویم و سررسید برای روشن‌سازی برخی از تخلفات اشاره کرد.

* محدودیت صدور مجوز برای چاپخانه‌داران دولتی

به گفته این کارشناس صنعت چاپ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بنا به دلایلی به چاپخانه‌داران دولتی مجوز نمی‌دهند مگر اینکه توجیح خاص و مهمی برای راه‌اندازی چاپخانه مورد نظر به این معاونت ارائه شود.

وی با اشاره به برپایی جشنواره‌های صنعت چاپ، افزود: امسال سیزدهمین جشنواره صنعت چاپ به کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برپا می شود چرا که این وزارتخانه یکی از مسائل مهم خود را ارتقاء محصولات فرهنگی در کشور می‌داند و صنعت چاپ نیز به این معقوله توجه بسیاری دارد.

علمشاهی معتقد است: امسال تلاش شده تا جشنواره تخصصی صنعت چاپ ارتقاء پیدا کند و شورای سیزده نفره نیز برای این مهم در نظر گرفته شده که از جمله آنها می‌توان به اعضای پیشکسوت و اساتید صنعت چاپ اشاره کرد.

وی افزود: وزارت ارشاد مسابقات و جشنواره‌های صنعت چاپ را در سه مرحله برپا می‌کند که در مرحله نخست جشن خانواده بزرگ صنعت چاپ در شهریور سال جاری است که به دلیل مصادف شدن صنعت چاپ با شهادت امام جعفر صادق(ع) این مراسم با کمی تاخیر برپا می‌شود.

علمشاهی مرحله دوم مسابقات صنعت چاپ را برپایی هشتمین دوره مسابقات ورزشی و فرهنگی برشمرد و بیان کرد: مهمترین بحث این مسابقات، مسابقات تخصصی صنعت چاپ است که امسال دوازدهمین دوره آن در حال اجراء است.

* برگزاری مسابقات صنعت چاپ بصورت منطقه‌ای در سال آینده

این مقام مسئول گفت: در نظر داریم تا مسابقات صنعت چاپ کشور را به سمت و سوی استانداردهای مطلوب سوق دهیم تا برای عموم مردم قابل استفاده باشد حتی تلاش داریم در سال آینده مسابقات و جشنواره‌های صنعت چاپ را به صورت منطقه‌ای برپا کنیم.

وی اضافه کرد: برخی از تولید کنندگان ایرانی از توانمندی‌های ایران در عرصه صنعت چاپ بی‌خبر هستند، همچنین داوری‌های مسابقات تخصصی صنعت چاپ در سطح استانی و ملی بررسی خواهند شد و در 30 استان کشور جشنواره استانی مسابقات چاپ برگزار می‌شود.

* اعتبار 500 میلیون تومانی برای برپایی جشنواره‌های مسابقات تخصصی صنعت چاپ

مدیرکل دفتر امور چاپ ارشاد با بیان اینکه 500 میلیون تومان بودجه برای برپایی جشنواره‌های استانی چاپ در نظر گرفته شده است، ادامه داد: منتخبان این جشنواره در نمایشگاه بین‌المللی تهران از غرفه‌های رایگان برای ارائه محصولات خود بهره‌مند می‌شوند.

* فرشی فرید: 75 درصد تولیدات صنعت چاپ، در حوزه بسته‌بندی است

در پایان این مراسم مسعود فرشی فرید دبیر مسابقات تخصصی صنعت چاپ بیان داشت: دبیرخانه این مسابقه به صورت دائمی برپا شده است.

وی اضافه کرد: اگر کالاهای کشور با کیفیت چاپی تولید نشوند، تولید در کشور دچار مشکل خواهد شد چراکه 75 درصد تولیدات صنعت چاپ در حوزه بسته‌بندی است.

فرشی‌فرید ادامه داد: مسابقات صنعت چاپ امسال گروه‌بندی شده‌اند که از جمله آنها فرایند و روش‌های چاپی، مدیریت پروژه‌ای چاپی و گروه مسابقات دانشجویی اشاره کرد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها