امروز : سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 26
۰۶:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36300
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۴
تعداد بازدید: 67
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ سجاد اسلامیان: میانه ماه مبارک رمضان بود که سخنان «سید کمال الحیدری» در برنامه معروف «مطارحات فی ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ سجاد اسلامیان: میانه ماه مبارک رمضان بود که سخنان «سید کمال الحیدری» در برنامه معروف «مطارحات فی العقیده» که یک دهه است از شبکه الکوثر پخش می‌شود، موجب اعتراضات بسیاری در میان برخی از مجامع شیعی شد.

* «اسلام قرآن و نه اسلام حدیث» در شبکه الکوثر و اعتراضات به آن

سخنان سید کمال الحیدری که یکی از مروجان همیشگی وحدت اسلامی و تقریب مذاهب و مبارزه کنندگان با وهابیت بوده، در برنامه‌ای که مشهور به «اسلام قرآن و نه اسلام حدیث» شد عبارت بود از اینکه وی گفته بود: من ادعا می‌کنم که بسیاری از میراث روائی شیعه از کعب احبارها و یهودیان و نصرانی‌ها و مجوس‌ها به ما رسیده است.

سخنان کمال الحیدری اما تاکیدی بر این بود که بسیاری از احادیث موجود با قرآن و عقل ناسازگار است و باید همانگونه که در حدیثی معروف آمده است آنچه از ائمه(ع) به ما رسیده بر قرآن عرضه شود.

بخشی از این اعتراضات از سوی جریان‌های تندوری شیعه‌ای مطرح می‌شد که سال‌ها بود با سخنان کمال الحیدری مخالفت می‌کردند و در سال گذشته شاهد شکل‌گیری «هفته برائت» از سوی آنان در مقابل «هفته وحدت» بودیم.

* نگرانی شیعیان جهان از تعطیلی یکی از قدیمی‌ترین برنامه‌های وحدت‌بخش الکوثر

پس از پایان ماه رمضان پخش برنامه «مطارحات فی العقیده» به ناگاه از سوی شبکه الکوثر قطع شد و بینندگان فراوان این برنامه در پاکستان، بحرین، عراق، لبنان و کشورهای حاشیه خلیج فارس با توجه به اعتراضات به این برنامه از این اتفاق ناراحت و گله‌مند شدند.

روزنامه «الوسط» بحرین در گزارشی که در این باره منتشر کرد نوشت: برنامه «مطارحات فی العقیده» از نظر مضمون و نفوذ در رقابت با برنامه «الشریعه و الحیاة» شبکه الجزیره با اجرای «شیخ یوسف القرضاوی» بوده است.

این روزنامه سپس سراغ برخی از بینندگان این برنامه رفت که از جمله آنها یک وبلاگیست بحرینی و یک خانم خانه‌دار است که معتقدند سخنان کمال الحیدری خوب بوده و او تنها بر ارائه احادیث به عقل و قرآن تاکید کرده است.

الوسط با اشاره به برخی انتقادات که «سید کمال الحیدری» را متهم به تلاش برای ایجاد مذهب جدید کرده‌اند، به سراغ شیخ فاضل الزاکی از علمای بحرینی رفته و از او در این باره سوال کرده است، وی گفته است: این سخنان نباید برای عموم مطرح می‌شد بلکه باید ای مباحث در جمع‌های تخصصی مطرح شود لذا ما ملاحظاتی بر این برنامه داریم.

الزاکی افزوده است: مسلما این سخنان مسئله جدیدی در مباحث حدیثی نبوده است اما وقتی که این مباحث در مرئا و منظر عموم مطرح می‌شود باید به کلماتی که استفاده می‌شود دقت کرد.

*مدیر شبکه الکوثر: «سید کمال الحیدری» ده سال در الکوثر ماهیت وهابیت را افشا می‌کرد

این مباحث باعث شد تا در این باره به سراغ «علی خندق‌آبادی» مدیر شبکه تلویزیونی الکوثر برویم و درباره حقیقت و چرا توقف برنامه «مطارحات فی العقیده» سوال کنیم.
 علی خندق آبادی مدیر شبکه تلویزیونی الکوثر

مدیر شبکه تلویزیونی الکوثر در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی فارس در اینباره گفت: «مطارحات فی العقیده» ده سالی هست که روی آنتن می‌رود و در این ده سال رویکردش همه رویکردهای ضدوهابی بوده است و اغراق‌ها و ضعف‌هایی که وهابیون و سلفیون در کتب‌شان داشتند توسط «سیدکمال الحیدری» افشا می‌شد.

وی افزود: رد این برنامه مطرح می‌شد که وهابیت یک مذهب نیست بلکه یک فرقه است و نه تنها وهابیت تائید کننده اعتقادات شیعه نیست بلکه تائید کننده اعتقادات اهل سنت هم نیست لذا در طول این ده سال این برنامه به این شکل روی آنتن رفت.

مدیر شبکه تلویزیونی الکوثر با اشاره به برنامه جنجالی «مطارحات فی العقیده» که موجب اعتراضات بسیاری شد، تاکید کرد: رویکرد جدیدی که آقای «سید کمال الحیدری» در این برنامه مطرح کرد نوعی دفاع از متون شیعه بود که آنها(وهابیون) می‌آمدند یک سری روایات شیعه علیه اهل سنت مطرح می‌کردند که برخلاف مشهورات شیعه بود و در این روایات یک احکام کلی علیه اهل تسنن تولید می‌شد لذا «سید کمال الحیدری» معترض به این روایات شد.

* مدیر شبکه الکوثر: در حال تبیین راهبرد جدید برای برنامه «مطارحات فی العقیده» هستیم

وی با بیان اینکه این مطالب یک سری اعتراضاتی را همراه داشت، در باره توقف این برنامه افزود: این برنامه ده سال است که روی آنتن است و هیچ شبکه‌ای اجازه دوام یک برنامه را به صورت الی‌الابد نمی‌دهد بلکه آنها را پس از مدتی ارزیابی می‌کند ما هم برای ارزیابی و به دست آوردن راهبردی برای این برنامه که رویکردی جدید نیز باشد این برنامه را موقتاً تعطیل کردیم البته این نکته را باید متذکر شوم که ما هر سال این برنامه را پس از ماه رمضان یک ماه استراحت می‌دادیم اما امسال این را نیز رد نمی‌کنیم که در حال ارزیابی روند ده ساله و رویکردهای این برنامه هستیم و تا به رویکرد جدیدی دست یابیم.

خندق‌آبادی در پاسخ به اینکه آیا اعتراضات نقشی در توقف این برنامه داشته است، گفت: مسلماً این اعتراضات نمی‌تواند تاثیر نداشته باشد بخشی از این اعتراضات باعث شد که ما به این برسیم که باید ارزیابی مجددی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه مسلماً برای بینندگان خودمان احترام قائلیم افزود: ابلته باید این نکته را متذکر شویم که از نظر ما مرجعیت در هر جا، چه مرجعیت نجف و چه مرجعیت قم قابل احترام هستند و از نظر ما به هیچ وجه نباید به آنها تعرض و اهانت شود و مسلماً شبکه الکوثر شبکه‌ای متعلق به جمهوری اسلامی است و خط مشی آن مطابق با خط مشی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است و همانطور که مراجع محترم در هر کجای دنیا که مقلدینی دارند مورد احترام مقلدانشان هستند از نظر ما هم همین‌گونه است.

* مدیر شبکه الکوثر: «مطارحات فی العقیده» تا یک ماه دیگر مجددا پخش خواهد شد

مدیر شبکه الکوثر ادامه داد: برای همین نه تنها به خاطر این مسئله بلکه برای ارزیابی کلیت این برنامه از جمله همین اعتراضات در حال ارزیابی برنامه «مطارحات فی العقیده» هستیم.

وی در پاسخ به این سوال که شبکه الکوثر به طرفداران این برنامه چه پاسخی برای آغاز پخش مجدد این برنامه داد، گفت: قطعاً برنامه «مطارحات فی العقیده» در همان یک ماه، یک ماه و نیم که هر ساله استراحت داده می‌شد، ارزیابی می‌شود و حتی اگر تجدید نظری در این برنامه شود ما آن جایگاه خودمان را که در جهان اسلام و در مقابل هرکدام از برنامه‌ها در شبکه‌های مهم چون «الجزیره» داریم از دست نخواهیم داد.

خندق‌آبادی افزود: شبکه الکوثر شبکه‌ای است که همیشه جلودار برنامه‌های شبکه‌ها اسلامی در مکتب اهل بیت(ع) بوده و ما این جایگاه را حتماً حفظ خواهیم کرد و همچنین جناب «سید کمال الحیدری» توانایی زیادی دارند و باید از این توانایی‌ها حتماً بهره‌برداری شود و ان‌شاءا... در آینده حتماً به هر شکلی از این توانمندی‌ها استفاده خواهیم کرد.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها