امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۱:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36367
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۰
تعداد بازدید: 68
حسن رویوران کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص تحولات اخیر در مصر گفت: ...

حسن رویوران کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص تحولات اخیر در مصر گفت: بحرانی که در مصر وجود دارد اخیراً به دلیل سرکوب اخوان از سوی ارتش بعد امنیتی پیدا کرده که با گفت‌وگو و توافق پایان پذیر است و نه با سرکوب.

وی افزود: با توجه به اینکه اخوان یک پدیده مردمی بوده پایگاه اجتماعی گسترده‌ای دارد و سرکوب چنین جریان سیاسی امکان پذیر نیست، بویژه اینکه اتفاقات رخ داده نشانگر شدت عمل و تا حدودی تسویه اخوان است که کشتار در مناطق مختلف و کشتن 38 زندانی بی‌دفاع نشان می‌دهد که تسویه‌ای در حال رخ دادن است که قابل قبول نیست.

این کارشناس مسائل غرب آسیا اخوان را یک جنبش دعوتی خواند که معتقد به جنگ و جهاد نیست و اظهار داشت: این جنبش تاکنون مقاومت مسلحانه در برابر ارتش نداشته و اقدامات صورت گرفته عمدتاً فردی است، ولی در کنار اخوان گروه‌های جهادی هستند که در صحرای سینا تجمع پیدا کرده‌ و حوادث جدیدی را رقم زده‌اند که کشته شدن بیست و چند نفر از نیروهای پلیس یکی از نتایج آن است.

رویوران با ذکر این نکته که وضعیت در کل مصر با سینا تفاوت دارد، اظهار داشت: در صحرای سینا بحران در حال گسترش است و وضعیتی شبیه سوریه بوجود خواهد آمد.

وی ادامه داد: ارتش روز گذشته این منطقه را بست تا گروه‌های جهادی بیشتری وارد این منطقه نشوند که البته تصور نمی‌کنم چندان موفق باشد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا در خصوص اظهارات رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه که گفته بود تحولات مصر کودتایی با مدیریت اسرائیلی است، گفت: اظهارات اردوغان از موضع اخوانی بودن حزب عدالت و توسعه است که کورکورانه از آنها حمایت می‌کند، اتفاقات مصر یک حادثه پیچیده است که در آن اولاً یک حرکت مردمی گسترده تحت عنوان تمرد رخ داد که به برخی عملکردهای اخوان اعتراض داشتند.

رویوران با ذکر این نکته که ارتش بر این موج سوار شده و کودتا که در ابتدا به ساکن نه قصد حذف اخوان را داشت و نه سرکوب آنها را یادآور شد: ارتش دنبال یک دوره انتقالی بود که اخوان به آن تن نداد و باعث شد که بحران ابعاد گسترده‌ای یابد.

وی ادامه داد: غرب و رژیم اسرائیل از این شرایط استفاده می‌کنند زیرا بر هم خوردن ساختار قبلی که در اتحاد با آمریکا بود برای آنها یک زیان است و تا زمانی‌که یک ساختار موافق با آمریکا و رژیم اسرائیل شکل نگیرد، از هرج و مرج در مصر حمایت می‌کنند تا با ایجاد خستگی در بین مردم، نظام وابسته قبلی را با چهره‌های جدید باز تولید کنند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها