امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۱:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36378
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۳
تعداد بازدید: 65
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «امامعلی رحمان» روز سه‌شنبه ظهر امروز در مراسم آغازین کنفرانس بین‌المللی ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «امامعلی رحمان» روز سه‌شنبه ظهر امروز در مراسم آغازین کنفرانس بین‌المللی بررسی مسائل آب گفت: مکالمه در مورد مسائل آب، راه‌اندازی همکاری موثر و عقالانه در بخش استفاده از منابع آب، زمینه را برای توسعه پایدار کشورهای منطقه فراهم خواهد کرد و اثرات مثبی در امر کاهش فقر، ایجاد توازن حفظ اکولوژی و در مجموع تامین صلح و امنیت خواهد داشت.

رئیس جمهور تاجیکستان در این همایش با اشاره به بحث و مخالفت‌های موجود در مورد استفاده از آب در آسیای مرکزی تاکید کرد: تنها همکاری و گفت‌وگو شرایط را برای وضعیتی مساعد فراهم خواهد کرد.

به اعتقاد رئیس جمهوری تاجیکستان تشدید رقابت برای دسترسی به منابع در شرایط موجود، نه تنها دارای پیامدهای مخرف منطقه ای است، بلکه حتی خواهد توانست اوضاع کشوری را دچال اختلال کند.

رحمان در بخش دیگری از سخنرانی خود در این همایش تاکید کرد: تاجیکستان با این وجود که حدود 60 درصد منابع آب رودخانه‌های منطقه از کوه‌‌های آن جاری شده از این مقدار تنها 10 درصد را مصرف می‌کند

وی رشد جمعیت از 22 میلیون نفر به 63 میلیون نفر را از دیگر پتانسیل‌های بروز مشکلاتی عدیده در منطقه در 50 سال اخیر دانست.

به گفته وی در یک صد سال قبل مساحت زمین آبی مورد استفاده کشاورزان تنها 2،2 میلیون هکتار بود و اما حالا این مساحت به 9 میلیون هکتار رسیده که مصرف آب را چندین برابر افزایش داده‌است.

وی در پایان از کشورهای منطقه دعوت کرد برای جلوگیری از تشدید رقابت‌های منفی به گفت‌وگو بپردازند.

کنفرانس بین‌المللی بررسی مسائل آب با حضور حدود یک هزار نفر از 70 کشور، سازمان و دفاتر نهادهای بین‌المللی، کارشناسان و محققان مسائل آب و محیط زیست روز سه‌شنبه آغاز شد.

«ینگلاک شیناواترا» و «ژانتورو ساتی‌بالدی‌اف» نخست‌وزیران تایلند و قرقیزستان از جمله مقامات عالی رتبه شرکت‌کننده این همایش می‌باشند.

در این کنفرانس که بر اساس قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شده است همچنین 5 معاون دبیر کل این سازمان، هیئت‌های 20 کشور در سطح وزیران آب و انرژی و از حدود 30 کشور معاونان وزرا شرکت می کنند.

کنفرانس بررسی مسائل آب روز چهارشنبه با تصویب اعلامیه مشترک به پایان خواهد رسید.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها