امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۸:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36539
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۲
تعداد بازدید: 47
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، سید جلال دهقانی فیروزآبادی پژوهشگر ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، سید جلال دهقانی فیروزآبادی پژوهشگر معاونت پژوهش‌های سیاست خارجی در نشست علمی ـ تخصصی دفتر مطالعات سیاسی مرکز پژوهش‌های مجلس با بررسی اولویت‌ها، چالش‌ها و راهکارهای سیاست خارجی در دولت یازدهم طی سخنانی اظهار داشت: رابطه تنگاتنگی بین سیاست داخلی و خارجی وجود دارد، به گونه‌ای که سیاست خارجی تحت تأثیر تحولات داخلی کشور قرار می‌گیرد.

وی افزود: یکی از مهمترین تحولات داخلی تغییر دولت و قوه مجریه است، از این رو، شکل‌گیری دولت جدید در کشور، خواه، ناخواه سیاست خارجی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

پژوهشگر معاونت پژوهش‌های سیاست خارجی خاطرنشان کرد: بر این اساس، سیاست خارجی دولت یازدهم با چالش‌ها، فرصت‌ها و اولویت‌های نوینی مواجه خواهد بود که باید بر پایه آنها راهکارهای بهینه را برای تأمین اهداف و منافع ملی کشور اتخاذ کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مهمترین فرصت سیاسی خارجی دولت یازدهم، اعتبار و وجهه داخلی و بین‌المللی آن است که تدوین و پیگیری یک سیاست خارجی فعال و مقتدر را امکانپذیر می‌کند.

دهقانی فیروزآبادی تصریح کرد: در کنار این فرصت‌ها، چالش‌هایی نیز فراروی سیاست خارجی ایران در دولت آینده وجود دارد که تحریم‌های تحمیلی و بحران سوریه در رأس آنهاست.

وی ادامه داد: بر پایه این فرصت‌ها و چالش‌ها، مهمترین اولویت‌های سیاست خارجی دولت یازدهم تلاش برای رفع تحریم‌ها، حل و فصل بحران سوریه، ترمیم و تنظیم روابط با عربستان و ترکیه و مدیریت روابط با آمریکا و اروپا، تقویت و توسعه دیپلماسی منطقه‌ای و چند جانبه است.

پژوهشگر معاونت پژوهش‌های سیاست خارجی اضافه کرد: برای تأمین اهداف سیاست خارجی، می‌توان از راهکارهایی چون تقویت توسعه چند جانبه‌گرایی، دیپلماسی سران، توسعه متوازن روابط، تعیین کمیته‌ها و نماینده‌های ویژه، استفاده بهینه از ظرفیت مجلس شورای اسلامی در قالب دیپلماسی پارلمان از طریق نقش‌آفرینی ریاست مجلس و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی استفاده کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها