امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۵:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36542
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۲
تعداد بازدید: 97
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، این روزها وقتی پای درد و دل افراد می‌نشینیم متوجه می‌شویم که بخشی از مشکلات افراد ناشی از عدم تأمین نیازهای مادی آنان ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، این روزها وقتی پای درد و دل افراد می‌نشینیم متوجه می‌شویم که بخشی از مشکلات افراد ناشی از عدم تأمین نیازهای مادی آنان است که اگر این نیازها از طرق قانونی و معقول برآورده شود هدیه‌ای ارزنده برای این دسته از افراد خواهد بود.

با توجه به اینکه ما شناخت اندکی در خصوص افراد نیازمند داریم و از آنجایی که این امر امکان پذیر نیست که هر روز در کوچه و بازار برای شناسایی افراد مستحق راه بیافتیم بر همین اساس لازم است که برای انجام عمل صالحی مانند کمک به افراد نیازمند و مستحق از طریق دیگری وارد عمل شویم.

وجود صندوق صدقات در سطح شهر تقریباً پاسخگوی مناسبی برای انجام عمل حسنه در راستای کمک به نیازمندان است اما نیات افراد و شرایط آن نیز در مواردی ایجاب می‌کند سری به سازمان اوقاف و امور خیریه زده شود.

در این میان شاهد هستیم که برخی از افراد خیراندیش به منظور انجام عمل صالح و برطرف کردن نیاز مستمندان، بیماران و یا حتی مواردی از جمله تأمین کمک هزینه دانش‌آموزان واجد شرایط، تهیه جهیزیه و بسیاری از موارد دیگر به انجام عمل خیری مانند وقف رجوع می‌کنند.

امروزه انجام چنین عمل صالحی نسبت به گذشته در میان مردم کمی کم‌رنگ شده است که این امر از علل مختلفی برخودار است، اینکه افراد در راستای کمک به هم‌نوعان خود برای رفع و رجوع کردن مشکلات ‌آنها گام بردارند بسیار ارزشمند است اما آیا در این زمینه مردم آگاهی و شناخت کافی نسبت به وقف و آثار و برکات ارزشمند آن پیدا کرده‌اند.

به منظور فرهنگ‌سازی وقف در جامعه، مقرر شده است که علوم مربوط به وقف در دروس مقاطع مختلف تحصیلی گنجانده شود؛ به نظر می‌رسد با تحقق این امر کودکان ما نسبت به این عمل صالح آگاهی می‌یابند و در جهت آن حرکت می‌کنند، بی‌تردید در صورت نهادینه شدن این امر در جامعه بسیاری از مشکلاتی که امروز در پیش‌روی افراد جامعه به خصوص جوانان وجود دارد رفع و رجوع می‌شود.

دراین باره حجت‌الاسلام غلامرضا محمدزاده با اعلام اینکه رایزنی‌های سازمان اوقاف و امور خیریه کشور درباه گنجاندن علوم وقف در دروس تحصیلی دانش‌آموزان ادامه دارد، اظهار داشت: تحقق این مهم یک خواسته عمومی است.

مدیرکل اداره اوقاف استان تهران با بیان اینکه این امر فقط خواسته سازمان اوقاف نیست، بیان داشت: هم‌اکنون بسیاری از نهادهای اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و همچنین بسیاری از اعضای کمیسیون اقتصادی خانه ملت و ائمه جمعه خواستار تحقق این مهم هستند.

وی در ادامه ضمن ابراز تأسف از اینکه موضوع وقف در جامعه به فراموشی سپرده شده است، بیان داشت: متأسفانه طی سال‌های اخیر فرهنگ وقف در میان مردم کشور به خصوص جوانان و نوجوانان مورد غفلت واقع شده است بر همین اساس نیاز است که بر این مسئله توجه شود.

حجت‌الاسلام محمدزاده یادآور شد: باید توجه داشت وقف در زندگی تمامی مردم جامعه حاکم است به عنوان نمونه می‌توان به مدارس، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و ... اشاره کرد که با ظرفیت وقف ایجاد شده‌اند.

مدیرکل اداره اوقاف استان تهران یادآور شد: برای نهادینه کردن فرهنگ وقف در جامعه و میان جوانان و نوجوانان نیاز است که داستان‌هایی جذاب در قالب وقف تألیف و در دروس دانش‌آموزان گنجانده شود

یکی از علل کم‌رنگ شدن انجام عمل صالحی مانند وقف در جامعه به این موضوع بر می‌گردد که برخی از افراد فکر می‌کنند حتماً باید اموال وسیعی را در اختیار سازمان اوقاف و امور خیریه قرار دهند؛ این در حالی است که وقف را در بسیاری از موارد و با کوچکترین شی نیز می‌توان انجام داد.

وقف کتاب از همان آغاز صدر اسلام به عنوان یک عمل خیر و سنت نیکو و پسندیده در شمار صدقه جاریه و باقیات الصالحات به حساب می‌آمده است و پاداش و اجر فراوان اخروی و شهرت و نام نیک و جاودانگی یاد و خاطره واقف را به همراه داشته است

وقف کتاب شاید رایج‌ترین نوع وقف در میان مسلمانان بوده است. از وقفنامه‌های مربوط به کتاب آگاهی‌های تاریخی بسیاری استفاده می‌شود و نشر آن‌ها زوایای تاریخی بسیاری را روشن خواهد کرد. علاوه بر این که، این کار در تاریخ اسلام، سهم عمده‌ای در پیدایش کتابخانه‌های گوناگون داشت، بیشتر کتاب‌های خطی اسلامی موجود در کتابخانه‌های جهان، نتیجه همین عمل خداپسندانه بوده است.

در آیات و روایات فراوان و به خصوص توصیه‌های مؤکد پیامبر اسلام و پیشوایان دین همیشه مسلمانان به انجام اعمال صالحه، دادن صدقه به نیازمندان و مستمندان در راه خدا، کوشش در برطرف کردن حوائج مادی و معنوی مسلمانان و سبقت در انجام امور خیر تشویق شده‌اند. به همین دلیل وقف کتاب که ارتباط تنگاتنگی با نظام عمومی وقف در اسلام داشت و عملی بسیار پسندیده بود به شدت مورد توجه عموم پیروان اسلام قرار گرفت، به صورتی که علما، دانشمندان، خلفا، سلاطین، وزرا امرا، تجار، نیکوکاران و به ویژه مؤمنان و پارسایان و به خصوص کتاب دوستان و علاقمندان به پیشرفت علمی و فرهنگی مسلمانان در این راه از یکدیگر سبقت می‌گرفتند و زمین‌ها، ساختمان‌ها، باغ‌ها، اثاثیه، تجهیزات و مجموعه‌های ارزشمند آثار و تألیفات علما و دانشمندان اسلامی را به کتابخانه‌ها وقف می‌کردند تا مورد استفاده عموم مسلمانان قرار گیرد.
چندی پیش یک واقف خیر اندیش کتابی را که خود مؤلف آن بود، با رجوع به سازمان اوقاف و امور خیریه کشور وقف کرد.

این واقف خیر اندیش در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: زمانی که به کار نویسندگی روی آوردم و کتابم به چند چاپ رسید، تصمیم گرفتم که این کتاب را وقف کنم؛ جرقه این امر زمانی به ذهنم رسید که دیدم حجت‌الاسلام قرائتی بخشی از نوشته‌های خود را وقف کرده است و این امر نیز مشوقی برای من شد.

این واقف خیر اندیش که متولد سال 1336 است، ابراز داشت: با توجه به اینکه انسان در دنیای بزرگ مانند پر کاهی است و با گذشت زمان نیز انسان از بین می‌رود و اعمال وی بر جای می‌ماند، بنابراین ماندگار کردن اعمال حسنه می‌تواند توشه خوبی برای آخرت باشد.

این واقف خیراندیش که تمایلی نداشت نامش عنوان شود، بیان داشت: کتاب خود را به منظور اینکه در اختیار افراد بی‌بضاعت، زندانی‌ها، افرادی که تحت پوشش کمیته امداد امام‌خمینی (ره) و بهزیستی هستند قرار داده شوند، وقف کردم.

وی ادامه داد: باتوجه به اینکه خداوند متعال لطف و کرم خود را بر من تمام کرده بود، بنده هم بر همین اساس پس از تأمین زندگی همسر و فرزندان خود، به این فکر افتادم که بخشی از اموال خود را که یک باب ساختمان در تهران است به همراه کتابی را که تألیف کرده‌ام، وقف انجام امور خیر کنم.

این واقف خیر‌اندیش ادامه داد: در مواردی مشاهده می‌شود که وقتی اموال فراوانی از یک فرد برجای می‌ماند پس از اینکه این فرد از دنیا می‌رود بر سر ارث و میراث بر جای مانده از وی در میان وراث اختلاف به وجود می‌آید، بر همین اساس وقف مال و اموال قبل از فرا رسیدن سفر اخروی می‌تواند به نوعی مانع از اختلاف میان فرزندان باشد.

این مؤلف کتاب وقف اموال را صدقه جاریه عنوان کرد و بیان داشت: دو سال از زمان تألیف کتاب وقف شده می‌گذرد و طی این مدت به چاپ ششم رسیده است و از آنجایی که این کتاب در راستای آموزش افراد شاغل، خانه‌دار، کارمندان دولت و سایر مردم است بستگی دارد که چه میزان توسط مخاطبان مورد استقبال قرار گیرد و چند نوبت دیگر به چاپ برسد اما مقرر شده است که یک چهارم درآمد حاصل از آن صرف آثار واقف شود.

وی با اعلام اینکه موضوع کتاب با موضوع آموزش عمومی سلامتی و معارف زندگی است، در توضیح به وقف دیگر خود، ابراز داشت: یک باب ساختمان به ارزش حدود 300 میلیون تومان را نیز وقف کرده‌ام.

این واقف خیراندیش با بیان اینکه در صورتی که شرایط مهیا بود بازهم وقف می‌کردم، گفت: زمانی که وابستگی‌های انسانی نسبت به مسائل مادی کم‌تر می‌شود موجب می‌شود که انسان از زمین‌گیر شدن نجات یابد و انسان رشد کند.

وی بیان داشت: از زمانی که این کتاب را وقف کردم احساس کردم کتاب زنده شده است و با ادامه دادن وقف‌ها احساس کردم روحم آرامش یافته است و روحم به پرواز معنوی رسیده است.

این واقف خیراندیش با بیان اینکه وقف را می‌توان از مسائل کوچک شروع کرد، خاطرنشان کرد: زمانی که انسان پا در این عرصه می‌گذارد احساس می‌کند دریچه‌های نور به روی او باز شده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها