امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۱:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36546
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۲
تعداد بازدید: 116
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری کشور، محمد شریفی مقدم با اشاره به اولویت دولت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری کشور، محمد شریفی مقدم با اشاره به اولویت دولت جدید مبنی بر حل مشکلات مردم افزود: مطمئناً رضایتمندی در حوزه خدمات بهداشت و درمان یکی از انتظارات مردمی است زیرا یکی از مشکلاتی که امروز مردم ما به طور ملموس با آن دست و پنجه نرم می کنند، دریافت خدمات بهداشتی و درمانی در کشور است.

محرومیت مردم از 50 درصد از حداقل های مراقبت پرستاری

وی اضافه کرد: در این بین خدمات پرستاری خدماتی بسیار حساس و با اهمیت است زیرا پرستاران در نظام سلامت در صف اول خدمات رسانی به مردم هستند و نقش آنها بسیار تعیین کننده است. این در حالی است که اگر بخواهیم این خدمات را ارزیابی کنیم متأسفانه مردم ما از 50 درصد از حداقل مراقبتهایی که باید دریافت کنند، محروم هستند.

عضو شورای عالی نظام پرستاری افزود: بخشی از این افت کیفیت خدمات پرستاری را مردم در شکل ظاهری می بینند و خودش را به صورت نارضایتی مردم از خدمات پرستاری جلوه می دهد اما بخشی که مهمتر است و توسط عامه مردم دیده نمی شود ولی متخصصان امر، مسئولان و صاحبنظران عرصه سلامت بر آن واقفند، حاوی خسارت بسیار سنگینی است که سلامت و جان بیماران را تهدید می کند.

وی اضافه کرد: این خسارات از عفونتهای بیمارستانی و ماندگاری بیمار تا مرگ ناشی از فرصت نکردن پرستار به ارائه خدمات را شامل می شود.

شریفی مقدم افزود: مهمترین علت در بروز این مشکلات کمبود نیروی پرستار در سیستم بهداشت و درمان است به طوری که اگر مردم ما بخواهند به حداقل هایی از مراقبت و خدمات پرستاری دسترسی داشته باشند باید یک حداقلی از استانداردهای تعداد پرستار بر اساس جمعیت، تخت یا تعداد پزشک به پرستار در سیستم تعریف شود.

وی ادامه داد: اما متأسفانه از هر منظری که این استانداردها را در نظر بگیریم، نظام بهداشت و درمان در کشور ما به شدت با کمبود پرستار روبه روست و باید تعداد فعلی پرستاران حداقل به 2 برابر افزایش یابد تا مردم بتوانند آن حداقل مراقبتها را دریافت کنند.

تخریب روح و جسم پرستاران در بیمارستانها

عضو شورای عالی نظام پرستاری در تشریح علل کمبود پرستار در کشور گفت: پرستاری، شغلی سخت و طاقت فرساست زیرا پرستار دائماً با بیمار، همراه بیمار، با محیط حزن آلود و پر استرس سر و کار دارد، که همین امر روح و جسم پرستار را تخریب می کند از همین رو در سال 1368 شغل پرستاری را به لحاظ قانونی در زمره مشمولان مشاغل سخت و زیان آور محسوب کردند.

وی افزود: بر این اساس پرستار می تواند 5 سال زودتر از موعد بازنشست شود یا به موجب قانون ارتقاء بهره وری، پرستار باید ساعتی کمتر از ساعت مقرر سایر کارکنان در طول هفته به کار گرفته شود اما این قوانین نه تنها اجرایی نمی شوند بلکه پرستاران ما امروز به دلیل کمبود نیرو مجبورند گاهی تا چندین برابر ظرفیت نیز اضافه کار بایستند.

شریفی مقدم با اشاره به عدم تناسب حقوق و مزایای پرستاران با سختی کار پرستاری گفت: متأسفانه به دلیل نبود جذابیت های لازم در این حرفه اولاً گرایش به تحصیل در این حرفه کم است، ضمن آنکه در طول تحصیل نیز عده ای از دانشجویان به دلیل آینده نامعلوم در این حرفه از اتمام تحصیلات خود منصرف می شوند.

وی افزود: فارغ التحصیلان رشته پرستاری نیز در همان ابتدای امر، حداکثر تلاش خود را می کنند که با استخدام در سایر وزارتخانه ها نظیر وزارت آموزش و پرورش یا حضور در بخش های ستادی و اداری وزارت بهداشت از خدمت رسانی بر بالین بیمار معاف شوند.

برخی پرستاران خانه نشینی را به کار ترجیح داده‌اند

وی ادامه داد: حتی در بین پرستاران زن، برخی ترجیح می دهند خانه نشین شوند و به ازای ماهی 500 تا 600 هزار تومان، جسم، روح و زندگی خانوادگی خود را متلاطم نکنند. در مورد آقایان نیز با توجه به اینکه باید نان آور خانواده باشند عده ای ترجیح می دهند به مشاغل غیر مرتبط نظیر بازار آزاد وارد شوند.

شریفی مقدم، عدم جذب کامل فارغ التحصیلان رشته پرستاری در مراکز درمانی را موجب فشار بی امان و مضاعف به کادر فعال در این عرصه خواند و گفت: به رغم تمایل همگانی که در کشور ما به استخدام رسمی وجود دارد اما وقتی یکی از دانشگاه های علوم پزشکی تهران، اگهی استخدام رسمی داد، متأسفانه تعداد شرکت کنندگان کمتر از میزان تقاضا بود که این نشانه خوبی نیست و به روشنی گویای وضعیت نامطلوب در این عرصه است.

وی افزود: ورودی کم در عرصه پرستاری در واقع چرخه معیوبی است که فشار بر روی پرستاران موجود را بیش از پیش می کند تاجایی که پرستاری را سراغ داریم که با وجود سرطان سینه و 25 سال سابقه و شمول قانون مشاغل سخت و زیان آور در مورد وی، به دلیل کمبود نیروی شدید پرستار با بازنشستگی وی موافقت نمی شود.

خطای پرستاری زیر فشار بی امان کار

عضو شورای عالی نظام پرستاری، کار بیش از حد توان را موجب افت کیفی خدمات پرستاری عنوان کرد و گفت: در تحقیقی در آمریکا، ساعت کار پرستاران را از 8 ساعت به 10 ساعت افزایش دادند نتایج نشان داد که 14 درصد خطای پرستاران بالا رفت. حال حساب کنید که در ایران با این فشار بی امان کاری بر پرستاران، احتمال چه حجمی از خطای پرستاری وجود دارد.

وی افزود: زیر فشار بی امان کار علاوه بر بروز خطا و اشتباه، پرستار نیز به سرعت مستهلک می شود و نسبت به این حرفه دل زده می شود و به طور کامل عطای این حرفه را به لقایش می بخشد و فرار می کند . فرار هر پرستار یعنی مضاعف شدن فشار بر پرستاران شاغل در نظام بهداشت و درمان.

شریفی مقدم ادامه داد: به عنوان مثال در بیمارستان امام، تعداد تخت به پرستار بعد از انقلاب نسبت به قبل از انقلاب فرقی نکرده است و این درحقیقت یعنی فاجعه. زیرا ساعت نیاز بیمار به خدمات پرستاری در بخش های عادی نسبت به بخش های تخصصی و فوق تخصصی متفاوت است به گونه ای که در بخش های عادی 4 ساعت و در بخش های تخصصی و فوق تخصصی از 20 ساعت تا 24 ساعت است.

عضو شورای عالی نظام پرستاری افزود: بنده صراحتاً اعلام می کنم که مردم ما در بیمارستانها با مرگ پنهان روبه رو هستند، زیرا در شرایط کنونی به رغم تلاش بی وقفه پرستاران به دلیل کمبود نیروی پرستاری، افت کیفیت خدمات پرستاری و امکان بروز خطای پرستاری اجتناب ناپذیر است و خطا در بخش بهداشت و درمان مصادف با خسارت به مریض تا حد مرگ است.

وی متضرر نهایی این چرخه تخریبی و معیوب در سیستم پرستاری و خدمات مراقبتی و پرستاری را مردم و نظام سلامت دانست و گفت: از وزیر بهداشت و سیاستگذران عرصه سلامت انتظار است که با یک عزم ملی وارد عمل شوند و رسیدگی به مسائل پرستاری را سرلوحه برنامه های خود در بهبود وضعیت نظام سلامت کشور قرار دهند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان نظام پرستاری، سلامت را اولویت اصلی مردم خواند و گفت: اگر واقعاً دغدغه اول دولت تدبیر و امید حل مشکلات مردم است قطعاً حل مشکلات مذکور در عرصه سلامت باید یکی از رئوس برنامه های آنها باشد زیرا وقتی سلامت مردم تضمین شود، خود به خود عامل توسعه و پیشرفت کشور ضمانت شده است و نقش موثر و مهم پرستاران در این بین غیر قابل انکار خواهد بود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها