امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۶:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36574
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۴
تعداد بازدید: 79
به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عصر روز گذشته در آئین آغازین نمایشگاه مروری بر جنبش سقاخانه در هنر معاصر ایران ...

به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عصر روز گذشته در آئین آغازین نمایشگاه مروری بر جنبش سقاخانه در هنر معاصر ایران که با حضور هنرمندان و مسئولان برگزار شد، شاه‌آبادی ضمن تشکر از هنرمندان و متولیان برگزاری نمایشگاه مروری بر جنبش هنری سقاخانه گفت: برخود فرض می‌دانم از همه افرادی که در این راه تلاش موثری داشتند تشکر کنم. بنای صحبت ندارم، فکر می‌کنم عزیزانی که در موزه هنرهای معاصر بنیان این حرکت را گذاشته‌اند شایسته تقدیراند.

وی افزود: بنای ما در معاونت هنری و اقدامات جریان ساز استوار بود، موزه هنرهای معاصر که یکی از بزرگترین موزه‌های ایران و دارای جایگاه ویژه‌ای در جهان است و گنجینه نفیسی از آثار هنری در خود دارد، برای نسل نو حاوی پیام‌هایی ارزشمند و فاخر است.

این مقام مسئول ادامه داد: توجه به جنش هنری سقاخانه بخشی از این نگاه جریان ساز است؛از رئیس مرکز هنرهای تجسمی به واسطه نگاه عمیقش به جریان سازی در هنرهای تجسمی تشکر می‌کنم.

شاه‌آبادی ادامه داد: حرکتی که امروز شاهد آن هستیم نخست بواسطه نفس این عمل قابل احترام و صاحب ارزش است، نخست اینکه در خلق آثار نگرش به سنت مورد توجه قرار گرفته و کار موزه هنرهای معاصر از این جهت قابل توجه است. توجه به نمادهایی که فرهنگ دینی و بومی به آن مربوط است یک اقدام عقب‌گرد نیست، فعلیت به حرکت نسل امروز و جهت رو به جلو است، باید داشته‌های این سنت امروز برای نسل ما دستمایه خلاقیت‌های مبتنی بر داشته‌های بومی باشد بنابراین از این منظر مسئولین موزه شایسته درود و تقدیراند.

شاه‌آبادی بر توجه به اصالت‌ها تاکید کرد و گفت: اگر در آثار خود به اصالت‌ها بیاندیشیم و نمادهای آن را بشناسیم، هنر امروز را بر بنیان‌های محکم استوار کرده‌ایم چرا که اثر در خلاء آفریده نمی‌شود و در این صورت اثر تنها تقلیدی بی فایده است.

وی تاکید کرد: به هر روی ، این اقدام مورد احترام است. منظر دیگر انتخاب هنرمندان به عنوان خالقان یک جریان فکری است، زمانی که این جریان پایه‌ریزی شد اثری بر هنر گذاشت که بسیار حائز اهمیت است . تاکید می‌کنم که دبیر این نمایشگاه مطالبی مطرح کرد که بسیار حائز اهمیت است اما در خصوص جنبش قهوه‌خانه آنچه مهم است این است که هنرمندان توانستند در برهه‌ای از زمان به جریان غالب سیاسی با خلق اثار هنری خود اعلام موضع کنند؛ این جریان هنری را می‌توان تقابلی برای جنبش سیاسی هم عصرش دانست، به طور کلی هنرمندان به عنوان الگو در مورد رخدادهای زمانی خود صاحب دیدگاه هستند و قادرند با نگاه خود بر جریانات روز اثرگذار باشند.
انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار