امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 17
۱۷:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36579
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۴
تعداد بازدید: 113
محمدعلی جعفریه مدیر انتشارات ثالث در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس‌،  درباره افزایش سرانه مطالعه در ...

محمدعلی جعفریه مدیر انتشارات ثالث در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس‌،  درباره افزایش سرانه مطالعه در جامعه خاطرنشان کرد: راهکارهای افزایش سرانه مطالعه در کشور باید از مدارس آغاز شود و از سنین کودکی فرهنگ کتابخوانی در جامعه ترویج داده شود تا جایی که به یکی از عادت‌های جامعه تبدیل و در سبد خانوار قرار گیرد.

مدیر انتشارات ثالث با بیان اینکه کتاب در سبد خانوار جایگاهی ندارد، خاطرنشان کرد:  کتاب و کتابخوانی باید در سطح شهر گسترده شود و کتابفروشی ها محدود به مناطق و خیابان خاصی نشود و کتاب در دسترس همه قرار گیرد و همه بتوانند به راحتی کتاب ها را تهیه کنند. اما از انجا که ایجاد کتابفروشی جنبه اقتصادی ندارد و افراد  با در آمد شخصی به سراغ کتابفروشی زدن به صورت حرفه‌ای نمی‌روند باید نهادهای فرهنگی و دولتی کتابفروشی‌ها را به بنگاه اقتصادی تبدیل کنند.

وی افزود: کتابفروشی هزینه‌های بالایی دارد و امیدوارم دولت تدبیر و امید شرایطی را فراهم کند تا اقبال به این کار رونق بگیرد.

جعفریه درباره نهادهایی که باید در طرح افزایش سرانه مطالعه همکاری کنند، تصریح کرد: نهاد خانواده  به عنوان اولین نهاد شکل دهنده جامعه نقش مهمی را بر عهده دارد. دولت هم در بخش‌های مختلف مانند آموزش و پرورش و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شعار دادن را کنار بگذارد و به فکر ترویج فرهنگ کتابخوانی باشد.

وی با یادآوری اینکه کتاب های حوزه علوم انسانی، اجتماعی و ادبیات به تیراژ 500 تایی می‌رسند، گفت: این شمارگان چاپ کتاب‌ها بسیار تاسف برانگیز است و ناشران دستشان بسته است و مجبورند در حدی کتاب چاپ کنند که فروش برود.

مدیرنشر ثالث در بخش دیگری بیان کرد: قیمت کاغذ و هزینه‌های چاپ کتاب چندین برابر شده است و از اینرو قیمت کتاب ها هم چندین برابر شده‌اند، بنابراین بسیاری از کتاب ها چاپ نمی‌شوند و فعالیت بسیاری از ناشران به تعلیق در آمده است.

جعفریه در پایان تاکید کرد: دولت باید کتابخانه‌ها عمومی را تجهیز کند تا افراد بتوانند از کتاب‌های تازه منتشر شده بهره ببرند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها