امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۳:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36600
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 69
حسین افخمی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس اظهار داشت: در قانون مطبوعات آمده است که در صورت بروز تخلف در رسانه خبرنگار و مدیرمسئول موظف به پاسخگویی ...

حسین افخمی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس اظهار داشت: در قانون مطبوعات آمده است که در صورت بروز تخلف در رسانه خبرنگار و مدیرمسئول موظف به پاسخگویی هستند.

استاد علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی، افزود: در اکثر کشورها برای خطاهای خبرنگاری یک میانجی وجود دارد که از آن می‌توان با عنوان شورای مطبوعات یاد کرد.

وی با بیان اینکه تشکل‌های صنفی که در غالب شورای مطبوعات فعالیت می‌کنند، در امور مداخله می‌کنند بیان داشت: در بسیاری از کشورها در مرحله نخست خبرنگار به شورای مطبوعات و تشکل‌های صنفی پاسخگو می‌شود و پس از بررسی امور در شورای مطبوعات، خبرنگار به امور قضایی ارجاع داده می‌شود.

به گفته افخمی، متأسفانه در کشور ما شورای مطبوعات حلقه مفقوده نظام رسانه‌ای است.

وی یادآور شد: بسیاری از مسائل خبرنگاران که مطرح نیز نمی‌شود مربوط به مشکلات کارفرمایی است، به‌طوری‌که یک خبرنگار زمانی که درصدد است مطلبی را در یک رسانه یا یک روزنامه به چاپ برساند، به دلیل به خطر افتادن منافع مدیرمسئول آن رسانه، اجازه انعکاس مطلب به او داده نمی‌شود.

این کارشناس علوم ارتباطات با اعلام اینکه در جامعه بر روی اینگونه تعارض سرپوش گذاشته می‌شود، خاطرنشان کرد: این امر به شکلی است که کسی حتی نمی‌تواند در خصوص این امر اعلام شکایت کند.

افخمی با بیان اینکه ادامه حرکت در مسیر حرفه روزنامه‌نگاری و خبرنگاری بدون وجود تشکل‌های صنفی و شورای مطبوعات عملاً غیرممکن خواهد بود، ابراز داشت: مفقود بوده چنین حلقه‌ای در نظام رسانه‌ای کشور، عملاً حرفه روزنامه‌نگاری و خبرنگاری را به حرفه‌ای محافظه‌کار تبدیل کرده است.

وی خاطرنشان کرد: در مواقعی خبرنگار مستقیماً با شکایاتی روبرو می‌شود که شاکیان از قدرت و ثروت کافی برخوردار هستند؛ البته این امر فقط در ایران نیست در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین نیز چنین امری به وضوح مشاهده می‌شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها