امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۰۸:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36602
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 269
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیدرضا صالحی امیری گفت: به تصور من، یکی از دلایل پیروزی دکتر روحانی در انتخابات 24 خرداد، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیدرضا صالحی امیری گفت: به تصور من، یکی از دلایل پیروزی دکتر روحانی در انتخابات 24 خرداد، مطالبات جوانان جامعه بود، و جوانان به این باور رسیدند که ایده‌های وی بهتر می‌تواند به مطالبات آن‌ها پاسخ دهد.از این منظر، نقش وزارتخانه در عرصه جوانان بسیار حساس است. اما هم‌زمان باید به این واقعیت نیز توجه داشته باشیم که حل مشکلات جوانان، منوط به اقدام ملی و همکاری در سطح بسیاری از وزارتخانه‌ها است.

وی اضافه کرد: برای مثال، ایجاد شغل که وظیفه وزارت ورزش و جوانان نیست. بهبود در متغیرهای کلان اقتصادی، بالا رفتن نرخ سرمایه‌گذاری، رفع تحریم‌ها و خیلی عوامل دیگر بر وضعیت اشتغال جوانان مؤثر است. در چنین شرایطی ما باید به بازتعریف مشخصی از وظایف وزارتخانه در عرصه جوانان برسیم. این یک هدف راهبردی است که ما مشخص کنیم در وضعیت فعلی که جوانان مسائل زیادی دارند، وزارتخانه چه اقداماتی می‌تواند انجام دهد که نوعی هماهنگی فرابخشی میان دستگاه‌هایی که وظایفی در قبال جوانان دارند ایجاد کند. البته وظایفی که در قانون برای بخش جوانان تصریح شده باید مورد توجه قرار گیرند.

صالحی امیری با اشاره به اینکه بر اساس نگاه راهبردی، می‌توان چند رویکرد اساسی به بخش جوانان داشت آنها را به قرار ذیل بر شمرد:

1. گسترش مطالعات درباره جوانان: ما برای شناخت دقیق وضعیت جوانان در عرصه‌های مختلف، از نگرش‌ها و باورهای ایشان گرفته تا وضعیت آسیب‌های اجتماعی، سطح مهارت‌ها، مشکلات جسمی و روحی، و ظرفیت‌های آن‌ها برای مشارکت اجتماعی به مطالعات درباره جوانان نیازمندیم.

2. تحلیل راه‌های ایجاد مشارکت جوانان در سطح نهادهای مدنی: ما نیازمند آن هستیم که بدانیم چگونه می‌شود ظرفیت جوانان کشور را برای ارتقای مشارکت اجتماعی مؤثر جهت حل مشکلات کشور به‌کار گرفت. سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند تضمین کننده مشارکت باشند.

مسائل بسیاری در کشور داریم که باید در کنار رویکرد کلی دولت به مشارکت بخش خصوصی در اقتصاد، نقش اجتماعی و فرهنگی جوانان را نیز از طریق سازمان‌های مردم‌نهاد، برای حل این مشکلات پررنگ کنیم.

وی ادامه داد: در ضمن، وزارت ورزش و جوانان باید نقش تأمین کننده شناخت‌های لازم درباره جوانان، برای سایر نهادها را بر عهده بگیرد. اگر چه ما نمی‌توانیم مستقیماً وارد ایجاد شغل یا تسهیل امر ازدواج به صورت ساختاری و کلان شویم و این وظایف اگر واقع‌بین باشیم، باید در دستگاه‌های دیگر سامان یابد، اما ما می‌توانیم شناخت‌ها و سیاست‌های لازم را در این عرصه‌ها تولید کنیم.

سرپرست وزارت ورزش و جوانان با تأکید بر اینکه ما نیازمند بازنگری در رویکردهای اجرایی در این وزارتخانه هستیم، گفت: اینجا وزارتخانه‌ای با رویکرد فرهنگی و اجتماعی، و سیاست‌گذار است. باید سیاست‌گذاری فرهنگی و اجتماعی در این وزارتخانه را جدی بگیریم. من خودم متخصص سیاست‌گذاری فرهنگی و اجتماعی هستم و با نگاهی راهبردی این مسئله را در وزارتخانه دنبال خواهم کرد.

وی در ادامه بازسازی نیروی انسانی در عرصه ورزش و جوانان را مورد توجه قرار داد و گفت: امروز در جهان توسعه به کمک مغزهای متفکر، مدیران کارآمد، و با توسعه نیروی انسانی کارآمد، صورت می‌گیرد. در وزارت ورزش و جوانان نیز ما به توسعه نیروی انسانی نیاز داریم.

صالحی امیری اظهار داشت: فراموش نکنیم ورزش و جامعه ورزش ایران امروز بیش از همه نیازمند اخلاق و فضیلت است. سرمایه بزرگ جامعه ورزشی در ایران تولید و بازتولید اخلاق در کشور است، چراکه این قشر در جامعه به‌عنوان الگو و نماد سایر طبقات اجتماعی خصوصاً جوانان ظهور و تجلی پیدا می‌کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها