امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۲۰:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36611
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۴
تعداد بازدید: 125
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «آلن راسبریجر» سردبیر روزنامه گاردین از پلیس و دولت انگلیس به دلیل بازداشت هم‌خانه خبرنگار ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «آلن راسبریجر» سردبیر روزنامه گاردین از پلیس و دولت انگلیس به دلیل بازداشت هم‌خانه خبرنگار این روزنامه و همچنین دستور نابودی اسناد محرمانه جاسوسی دولت آمریکا، به شدت انتقاد کرد و گفت دولت فعالیت‌های خبرنگاری را با تروریسم یکسان دانسته است.

دو روز قبل چند مقام اطلاعاتی انگلیس ضمن ورود به دفتر روزنامه گاردین در لندن، مسئولان این روزنامه را مجبور کردند حافظه‌های کامپیوتری حاوی اسناد و اطلاعات محرمانه مربوط به فعالیت‌های جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا را معدوم کنند.

این اسناد را «ادوارد اسنودن» افشاگر آمریکایی در اختیار گاردین قرار داده است. اسنودن که از سوی مراجع قضایی آمریکا تحت پیگرد قرار دارد، دو هفته قبل از روسیه پناهندگی سیاسی موقت دریافت کرد. وی پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا است و در سه ماه گذشته در مورد برنامه‌های پایش اینترنتی سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا دست به افشاگری زده است.

ورود نیروهای اطلاعاتی انگلیس به دفتر روزنامه گاردین یک روز بعد از آن انجام گرفت که پلیس این کشور «دیوید میراندا» هم‌خانه «گلن گرینوالد» خبرنگار روزنامه گاردین را در فرودگاه لندن بازداشت کرد و وی را مورد بازجویی 9 ساعته قرار داد.

گرینوالد خبرنگاری است که اولین اسناد محرمانه را در روزنامه گاردین منتشر کرد. وی در هنگ‌کنگ مستقیما با اسنودن دیدار داشته و هزاران سند محرمانه را از وی تحویل گرفته است. بازداشت میراندا با استفاده از قانون ضدتروریسم صورت گرفته است. این قانون به پلیس انگلیس اجازه می‌دهد افراد حاضر در پایانه‌های فرودگاهی را تا سقف 9 ساعت و بدون هیچ اتهام مشخصی، مورد بازجویی قرار دهد.

گفته می‌شود دستور بازداشت میراندا و همچنین ورود به دفتر روزنامه گاردین مستقیما از نخست‌وزیری انگلیس صادر شده است. راسبریجر به شدت این اقدام دولت را مورد انتقاد قرار داده و می‌گوید این قانون «منطقه‌ای بی‌قانون در انگلیس» ایجاد کرده و به دولت اجازه می‌دهد با سوءاستفاده از لفظ ترور، در فرودگاه تمام قوانین را زیرپا بگذارد.

وی همچنین از تلاش این روزنامه برای اقدام قانونی علیه دولت خبر داد و گفت گاردین منابع مالی لازم برای شکایت میراندا از دولت و دستگاه‌های اطلاعاتی انگلیس را تامین می‌کند. به گفته وی میراندا در ارتباط با فعالیت‌های گاردین و خبرنگار این روزنامه بازداشت شده و به همین جهت گاردین از وی حمایت می‌کند.

اقدام دولت انگلیس واکنش گرینوالد را هم در پی داشته است. این خبرنگار آمریکایی می‌گوید در پاسخ به این اقدام دولت، به زودی اسناد بسیار حساسی را منتشر می‌کند که انگلیسی‌ها را از اقدام خود پشیمان کند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها