امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۳:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36659
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۲
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسین محمد پورزرندی با بیان این مطلب گفت : در سال 1372 قانون استفاده از خدمات تخصصی و حرفه ای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسین محمد پورزرندی با بیان این مطلب گفت : در سال 1372 قانون استفاده از خدمات تخصصی و حرفه ای حسابداران ذی صلاح به عنوان حسابدار رسمی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید  و در سال های 1374 تا 1379 آیین نامه های تعیین صلاحیت حسابداران رسمی و چگونگی انتخاب آنان با آیین نامه و چگونگی استفاده از خدمات و گزارش های حسابداران رسمی و اساسنامه جامعه تهیه و به تصویب هیات وزیران رسید.

وی افزود : در شهریورماه 1380 با تشکیل اولین مجمع عمومی، اعضای شورای عالی انتخاب و در تاریخ 11بهمن سال 80 جامعه حسابداران رسمی ایران به عنوان موسسه غیر تجاری به ثبت رسید و در ادامه و به تدریج اعضا هیات مدیره و کارگروه‌های تخصصی توسط شورایعالی و هیات مدیره انتخاب و جامعه کار خود را آغاز کرد.

پورزرندی با اشاره به این که  از تاریخ تشکیل جامعه تاکنون چهار دوره انتخابات شورایعالی انجام شده است ، اظهار کرد : جامعه حسابداران رسمی ایران در طول 12 سال گذشته از یک سو حمایت بی دریغ قوای مقننه و مجریه برخوردار بوده و قوانین وضع شده، توسعه حسابرسی را در کشور به عنوان یک ضرورت ، حمایت کرده و از طرف دیگر با سیطره وزارت دارایی در این نهاد مدنی، استقلال ان به عنوان ضمانت حفظ و بقای جامعه حسابداران رسمی ایران مورد تردید قرار گرفته است.

وی افزود : علاوه بر این، با حمایت های بی دریغ دولت از سازمان بازرسی ، حذف نام سازمان از فهرست سازمان های مشمول اصل 44 قانون اساسی، حمایت از سازمان با واگذاری دست دوم، حضور مدیران در ارکان تصمیم گیری و کارگروه‌های جامعه و عدم تمکین بر پرداخت حق عضویت (همچون سایر موسسات حسابرسی) اجازه رشد مورد انتظار از این نهاد مدنی گرفته شده است.

پورزرندی خاطر نشان کرد : مجموعه این عوامل و مدیریت محتاط و انفعالی جامعه موجب شده است که سازمان هایی از قبیل سازمان بورس و اوراق بهادار به حیطه نظارتی جامعه وارد و با تعیین موسسات حسابرسی معتمد و برخوردهای حذفی، تبیعضی ناروا بین موسسات حسابرسی گذاشته شود.

به گفته معاون شهردار تهران ، از سوی دیگر حوزه نظارت جامعه حسابداران رسمی محدود به شرکت ها شده و حسابرسی شهرداری ها و سازمان های عمومی و دولتی به حال خود رها شده و حسابرسی یک سازمان توسط دو موسسه حسابرسی انجام و گزارشات و اظهارنظر های شورایعالی فشار مضاعفی به حسابداران رسمی وارد کرده و با نظارت های غیر منطقی، نا عادلانه و جهت دار، موجبات نارضایتی بسیاری از حسابداران رسمی فراهم شده است.

وی تصریح کرد : با این وجود طبیعی است که ادامه این روند،  بنیان جامعه حسابداران رسمی ایران را که نقش آن در ایجاد شفافیت بر کسی پوشیده نیست با مخاطرات جدی مواجه کند و با توجه به این  مراتب ، ضرورت تغییر در جامعه حسابداران رسمی ایران برای رشد و اعتلای آن ضرورتی اجتناب ناپذیر است .

اعضا شورایعالی باید از فرصت های موجود برای بهبود فضای کسب و کار حرفه ای بهره برداری کند و خود را  در مقابل همه مشتریان مسئول بداند و متقابلا اعضای جامعه حسابداران رسمی ایران نیز باید مطالبات خود را به جد پیگیری و در صحنه حضور داشته باشند و همواره پشتیبان اعضای شورایعالی باشند و خود را در مقابل اتفاقاتی که در جامعه می افتد مسئول بدانند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها