امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۲:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36664
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 89
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «مارتین دمپسی» رئیس‌ ستاد مشترک ارتش آمریکا در نامه‌ای که در اختیار خبرگزاری آسوشیتدپرس قرار ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «مارتین دمپسی» رئیس‌ ستاد مشترک ارتش آمریکا در نامه‌ای که در اختیار خبرگزاری آسوشیتدپرس قرار گرفت تصریح کرد که دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا مخالف حتی مداخله نظامی آمریکا در سوریه است زیرا بر این باور است که شورشیانی که با رژیم «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه مبارزه می‌کنند، حتی اگر همین الان به قدرت برسند از منافع آمریکا حمایت نخواهند کرد.

دمپسی با غیرمحتمل شمردن حملات موشک کروز آمریکا و دیگر گزینه‌هایی که نیازمند حضور ارتش آمریکا در سوریه است، تصریح کرد که ارتش آمریکا به طور واضح قابلیت دارد از عهده نیروی هوایی بشار اسد برآید و توازن جنگ 2.5 سال این کشور عربی را به سوی مخالفان مسلح سوریه سوق دهد اما این رویکرد آمریکا را به جنگ دیگری در جهان عرب سوق می‌دهد و هیچ راهبردی برای صلح در کشوری که درگیر دشمنی‌های قومی است، در پیش ندارد.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در نامه‌ای به تاریخ 19 آگوست ( 28 مردادماه) به «الیوت انجل» تأکید کرد: سوریه امروز، گزینش بین دو طرف نیست بلکه گزینش بین طرفین زیادی است. این عقیده من است که طرفی را که ما برمی‌گزینیم باید آمادگی داشته باشد که وقتی توازن به نفع آنها تغییر می‌کند، منافع خود و ما را تقویت کنند اما امروز شرایط اینگونه نیست.

دمپسی تصریح کرد که جنگ سوریه بسیار غم‌انگیز و پیچیده است و گفت: درگیری بسیار ریشه‌دار و طولانی‌مدتی میان طرف‌های چندگانه در سوریه رخ داده است و درگیری‌های خشونت‌باری برای کسب قدرت در سوریه حتی بعد از پایان حکمومت اسد ادامه خواهد داشت. ما باید کارآمدی گزینه نظامی را در این شرایط ارزیابی کنیم.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا که نتوانسته بود به سوالات سناتور «جان مک‌کین» از ایالت «آریزونا» و همچنین سناتور «کارل لوین» از ایالت «میشیگان» پاسخ دهد، در نامه‌ای نوشت که ایجاد یک منطقه پرواز ممنوع برای حفاظت از تروریست‌های سوریه نیازمند صدها هواپیمای آمریکا به ارزش حدود یک میلیارد دلار در ماه است و هیچ تضمینی وجود ندارد که این اقدام حرکت جنگ را تغییر دهد.

وی همچنین مخالفت خود با گزینه‌هایی چون آموزش گروه‌های شورشیان مورد تأیید سوریه، حملات محدود به دفاع هوایی سوریه و ایجاد یک منطقه حائل برای مخالفان را اعلام کرد و گفت که لازم است با حفظ یک دولت کارآمد برای هر انتقال قدرتی که در آینده قرار است در سوریه صورت گیرد، از پیامدهایی مشابه آنچه که در عراق و افغانستان به وجود آمده است جلوگیری به عمل آید.

انجل، دیگر حامی استفاده از اقدام نظامی در سوریه است و پیشنهاد استفاده از موشک‌های کروز و دیگر سلاح‌ها علیه پایگاه‌های هوایی دولت سوریه را در نامه‌ای به تاریخ 5 آگوست (14 مرداد) به دمپسی مطرح کرد.

دمپسی در پاسخ به این پیشنهاد انجل گفت که این رویکرد توازن را علیه اسد تغییر نمی‌دهد و مشکلات عمیق‌تر سوریه را رفع نمی‌کند.

وی اینگونه ادامه داد: ما می‌توانیم نیروی هوایی سوریه را تخریب کنیم. تخریب نیروی هوایی اسد، توانایی وی برای حمله هوایی به مخالفان را از بین می‌برد اما این امر تعهدات بیشتری برای آمریکا برای مداخله در این جنگ به وجود می‌آورد، به بیان دیگر، این مسئله از نظر نظامی قطعی نیست اما ما را قاطعانه به جنگ سوریه متعهد می‌کند.

دمپسی تصریح کرد: استفاده از نیروی نظامی آمریکا می‌تواند توازن نظامی را تغییر دهد اما نمی‌تواند موضوعات اساسی و تاریخی قومی، مذهبی و قبیله‌ای که به این جنگ دامن می‌زند را رفع کند.

رئیس‌ ستاد مشترک ارتش آمریکا تأکید کرد که در عوض آمریکا می‌تواند کمک‌های بشردوستانه خود در صورت لازم در اختیار سوریه قرار دهد و اقدامات بیشتری برای تقویت مخالفان میانه‌رو در سوریه صورت دهد و این رویکرد بهترین چارچوب برای راهبرد آمریکا در قبال سوریه را ارائه می‌دهد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها