امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۲:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36667
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 66
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در حالی که تنها چند روز از حضور کارشناسان سازمان ملل برای بررسی حملات شیمیایی به سوریه گذشته ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در حالی که تنها چند روز از حضور کارشناسان سازمان ملل برای بررسی حملات شیمیایی به سوریه گذشته است معارضان سوری پروژه فضا سازی جدیدی علیه ارتش سوریه را کلید زده‌اند.

فعالان سازمان دیده‌بان حقوق بشر وابسته به ائتلاف معارضان سوری مدعی شدند که تنها در یک شب ارتش سوریه با حمله به مناطق مسکونی «غوطه الرشقیه» بیش از 500 غیرنظامی را به قتل رسانده‌است.

شبکه خبری «اسکای نیوز»، به نقل از منابع معارضان سوری مدعی شد که در حمله شیمیایی ارتش سوریه به مناطق «ترما» و «زملکا» و «جوبر» در غوطه الشرقیه در در ریف دمشق صدها نفر کشته و زخمی شده‌اند که تعدادی زن و کودک در میان قربانی‌ها حضور دارند.

فعالان معارض سوری مدعی شدند که موشک های زمین به زمین حاوی گازهای سمی به مناطق پرجمعیتی در ترما اصابت کرده است، این فعالان افزودند که گاز سارین یکی از مواد شیمیایی بوده که منجر به کشته شدن این تعداد از غیر نظامیان سوری شده است.

اسکای نیوز افزود که فعالان معارض سوری اقدام به انتشار تصاویری از مجروحان این حادثه کرده اند که تعدادی کودک در میان آنها حضور دارند اما این شبکه صحت و سقم این تصاویر را تأیید نمی‌کند.

شبکه خبری «العربیه» تعداد کشته‌های این حملات را 635 نفر اعلام کرده است.

شبکه خبری «راشا تودی» نیز گزارش داد که فعالان سوری مدعی شده‌اند دست کم 430 نفر در حملات شیمیایی ارتش سوریه کشته شده‌اند و این در حالی است که شاهدان عینی در گفت‌وگو با خبرنگار این شبکه این ادعا را رد کرده‌اند.

خبرگزاری سوریه(سانا) به نقل از یک منبع سوری با رد این ادعاها، این گزارش‌ها را ساختگی خواند.

«احمد صوان» کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با راشا تودی تأکید کرد که ادعاهای معارضان سوری درباره حملات شیمیایی ارتش ساختگی است.

در آستانه دیدارهای مسکو و واشنگتن برای برگزاری نشست ژنو 2 و بعد از شکست ائتلاف معارضان سوریه و حامیانش از جمله قطر در زمینه سیاسی و نظامی، معارضان با خبرسازی قصد دارند توجه نهادهای جهانی را به خود جلب کنند.

ادعای معارضان درباره استفاده ارتش سوریه از گاز سارین در حالی مطرح می‌شود که چند هفته قبل هم تیمی از کارشناسان روس منطقه خان العسل را مورد بازرسی قرار دادند و نهایتا مخالفان دولت سوریه را عامل این حادثه معرفی کردند. به گفته این هیئت، مخالفان در این حمله از عامل اعصاب «سارین» استفاده کرده‌اند.

«ویتالی چورکین» نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل نیز تأکید کرده بود که اسناد مسکو درباره استفاده معارضان از سلاح شیمیایی را به «بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل ارائه داده است.

پیشتر نیز دولت سوریه تأکید کرده بود که معارضان در روز 19 مارس با استفاده از گاز سارین به خان العسل حمله کرده‌‌اند.

شنبه گذشته تیمی متشکل از 20 نفر از کارشناسان تسلیحات شیمیایی سازمان ملل وارد دمشق شد. این هیئت قرار است در این سفر سه مورد از حملات شیمیایی صورت‌گرفته در سوریه را مورد بررسی قرار دهد. یکی از این موارد حمله شیمیایی است که در «خان‌العسل» رخ داد.

«بشار اسد» رئیس جمهور سوریه نیز تأکید کرد که با این گروه همکاری کاملی خواهد داشت.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها