امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۲۲:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36671
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 94
 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «داگ باندو» تحلیلگر ارشد موسسه کاتو و مشاور رونالد ریگان رئیس جمهور سابق آمریکا در مقاله‌ای ...

 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «داگ باندو» تحلیلگر ارشد موسسه کاتو و مشاور رونالد ریگان رئیس جمهور سابق آمریکا در مقاله‌ای درباره تحولات مصر و رویکرد کاخ سفید نسبت به آن نوشت: جان کری وزیر خارجه آمریکا از به رسمیت شناختن اقدام ارتش مصر به عنوان کودتا خودداری کرد. در عوض به طور موثر از رژیم نظامی جدید مصر حمایت کرد و جوری وانمود کرد که آنها دوباره دموکراسی را احیا کردند.

وی می‌نویسد: خیلی بد است که صدها نفری که در خیابان‌های مصر کشته شدند نمی‌توانند در دموکراسی احیا شده مصر رای دهند! واشنگتن نیاز به تنظیم مجدد روابط خود با قاهره دارد.

همانطور که من بارها نوشتم، هیچ شکی نیست که ارتش مصر کودتا کرد و برای واشنگتن بسیار حیاتی بود که فاصله خود را از فاجعه‌ای که قرار بود بعد از کودتا رخ دهد حفظ کند. محمد مرسی دوست آزادی نبود اما ارتش هیچ عذری برای تخریب دموکراسی ندارد.

اما سرکوب خونین مردم در مصر، تحولات این کشور را روشن کرد. ارتش یک کودتا ترتیب داد و حکومت مدنی که ژنرال عبدالفتاح السیسی ایجاد کرد یک نمایش بود. با این وجود دولت آمریکا به رویکرد بی معنی و مبتذل خود در مصر ادامه داد.

باراک اوباما گفت: خشونت باید متوقف شود. و برای توجیه آنچه که اتفاق افتاده است رزمایش نظامی مشترک با ارتش مصر را لغو کرد.

جان کری هم در این نمایش پرگوتر ظاهر شد و گفت: وعده انقلاب 2011 هرگز محقق نشد و نتیجه آن طی ساعات و روزهای آینده مشخص خواهد شد. دولت مصر باید به حقوق بشر از جمله آزادی احترام بگذارد. دولت موقت باید به شرایط اضطراری هرچه سریعتر خاتمه دهد. تنها مسیر مناسب برای همه طرف‌ها راهکار سیاسی است. و علیرغم خونریزی‌ها شخصا متقاعد شده‌ام که این مسیر همچنان باز است.

نویسنده در ادامه می‌نویسد: برای محدود کردن عواقب ناشی از کودتا و حکومت نظامی مصر، دولت اوباما باید مطابق با قوانین آمریکا که ارائه کمک‌های نظامی به دولت ناشی از کودتا را ممنوع می‌کند رفتار کند. با وجود اینکه باراک اوباما درباره شرایط مصر زبان بازی و ابهام گویی می‌کند اما گزارش شده است که حتی وکلای دولت نیز معتقدند که تحریمها شامل مصر نیز می‌شود. اگر اوباما نتواند از موضع خود دفاع کند مدافع یک جنایتکار می‌شود.

اگر دولت از قوانین پیروی نکند کنگره باید دست به کار شود. اگر چه کنگره طرح سناتور «رند پاول» برای پایان دادن به کمک‌های نظامی و مالی به مصر را اخیرا رد کرده است اما حوادث مصر حقانیت او را اثبات کرده است. هر دو مجلس باید برای خاتمه دادن به ارائه کمک‌های مالی به رژیمی که مردم خود را فریفته است گام بردارند. اوباما می‌تواند طرح را وتو کند اما کنگره هم می‌تواند وتو را نادیده بگیرد.

به نوشته این اندیشکده ، کمک‌های آمریکا منجر به توسعه اقتصادی مصر نشده است، دستاور آن 2 دیکتاتور، یک رئیس جمهور غیرمردمی و یک حکومت وحشیانه نظامی بوده است. آمریکا باید آینده تراژیک مصر را رها کند و بگذارد مردم مصر درباره سرنوشت خود تصمیم بگیرند.
انتهای پیام/ص
 
برچسب ها:
آخرین اخبار