امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۶:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36675
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 148
به گزارش فارس، روزنامه السفیر لبنان در شماره امروز خود جزئیاتی از دیدار محرمانه بندر بن سلطان رئیس سازمان جاسوسی عربستان سعودی و ولادیمیر پوتین رئیس ...

به گزارش فارس، روزنامه السفیر لبنان در شماره امروز خود جزئیاتی از دیدار محرمانه بندر بن سلطان رئیس سازمان جاسوسی عربستان سعودی و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را که در ژوئن گذشته انجام شد، منتشر کرده است، این دیدار مسایل مختلفی نظیر کشورهای شمال آفریقا تا چچن و ایران و سوریه و تمامی منطقه را در بر می‌گیرد.

در این دیدار دو طرف بعید ندانستند که اوضاع لبنان از لحاظ سیاسی و امنیتی به سمت دراماتیکی پیش رود، بویژه اینکه عربستان سعودی تصمیم دارد نسبت به اقدام حزب‌الله در ورود به بحران سوریه از خود واکنش نشان دهد.

این گزارش در ابتدا به شرایط برگزاری این دیدار اشاره کرده و نوشت که بندر با هماهنگی با آمریکایی ها و برخی شرکای اروپایی به عبدالله بن عبدالعزیز شاه عربستان پیشنهاد کرد تا در سفر به مسکو سیاست هویج و چماق را در پیش گرفته و مشوق‌هایی را به طرف روسی از ناحیه سیاسی و اقتصادی و نظامی و امنیتی ارائه دهد، البته به شرطی که در برخی پرونده های منطقه ای بویژه در ایران و سوریه، مسکو به نفع عربستان کنار برود.

عبدالله در تماس تلفنی کوتاهی که با پوتین داشت، توافق کردند که بندر بن سلطان به مسکو سفر کند و این دیدار نیز محرمانه باقی بماند. بندر در روسیه با تعدادی از مقامات این کشور به صورت محرمانه دیدار کرد؛ وی با ایگور سرگان رئیس دستگاه اطلاعات نظامی روسیه دیدار و درباره همکاری‌های امنیتی بین دو کشور رایزنی کردند، بندر بعد از این دیدار به یکی از منازل پوتین رفت و با وی نشستی چهار ساعته برگزار کرد، این دیدار مسایل دوجانبه فیمابین و سایر پرونده‌های منطقه‌ای و بین المللی را بررسی کرد.

بندر در این دیدار با تاکید بر تقویت مناسبات دوجانبه تاکید کرد: این دیدار فقط برای تفاهم روسیه و عربستان نیست، بلکه برای تفاهم روسی- آمریکایی نیز انجام شده. من قبل از این دیدار با آمریکایی ها نیز صحبت کرده ام و آنها تعهد داده‌اند به تفاهمات ما در این دیدار در صورت رسیدن به توافق در زمینه حل پرونده سوریه پایبند باشند.

بندر که به صورت تلویحی مسکو را تهدید به اقدامات تروریستی می‌کرد، گفت: به عنوان نمونه من می توانم امنیت دوره آینده بازی‌های زمستانی در شهر سوچی که سال آینده در روسیه برگزار خواهد شد را برای شما تضمین کنم، گروه های چچنی که امنیت این بازی‌ها را تهدید می‌کنند ‌تحت نفوذ ما هستند و تنها با هماهنگی ما است که در سوریه حضور می یابند.

پوتین در پاسخ به وی گفت: مسکو از حمایت عربستان از چچنی ها در بیش از یک دهه گذشته اطلاع دارد، این حمایت‌ها که شما گفتید هرگز با اظهارات شما در مورد اهداف مشترک برای مقابله با تروریسم جهانی همخوانی ندارد، اهتمام ما گسترش مناسبات دوستانه بر اساس مبانی واضح و مستحکم است.

بندر در ادامه به نقش قطر و ترکیه در مصر و دیگر کشورهای ناآرام منطقه اشاره کرده و گفت که عربستان دوست ندارد گروه‌های دینی افراطی در منطقه حاکم شوند و می خواهد رژیم های معتدل در منطقه قدرت را در دست بگیرند. وی تاکید کرد: ریاض از عبدالفتاح السیسی حمایت خواهد کرد،‌ چرا که وی به مناسبات خوب با ما و با شما متعهد است، به شما هم پیشنهاد می کنیم که با وی همگرایی کنید و از وی حمایت کنید، ما آماده عقد قراردادهای تسلیحاتی با شما برای حمایت از این رژیم‌ها بویژه در مصر هستیم.

بندر در این دیدار خواستار بررسی ایجاد یک راهبرد روسی- سعودی در موضوع نفت و گاز شد و گفت که هدف از این توافق، رسیدن به قیمت نفت و مقدار تولید آن برای حمایت از قیمت جهانی ثابت در بازارهای نفت است.

وی افزود: ما توجه بالای روسیه به موضوع نفت و گاز در دریای مدیترانه در مورد اسرائیل و قبرس و لبنان و سوریه را درک می‌کنیم؛ ما اهمیت حیاتی لوله‌های گازی روسیه به اروپا را درک می‌کنیم و به دنبال رقابت نیستیم، ما می‌خواهیم در این زمینه همکاری کنیم و پالایشگاه‌ها و صنایع پتروشیمی در کشور ایجاد کنیم. عربستان می تواند میلیاردها دلار سرمایه در زمینه‌های مختلف به بازارهای مختلف روسیه تزریق کند. مهم این است که ما تفاهمات سیاسی در مورد برخی پرونده ها بویژه در سوریه و ایران به دست آوریم.

پوتین در این رابطه با رد تلویحی پیشنهاد بندر و غیر مرتبط دانستن آن با مسایل امنیتی گفت که درباره همکاری‌های نفتی و گازی و اقتصادی و سرمایه گذاری باید وزارتخانه های مرتبط در دو کشور موضوع را بررسی کنند.
 
ادامه دارد ...
برچسب ها:
آخرین اخبار