امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۱۲:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36679
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۴
تعداد بازدید: 38
حجت‌الاسلام «سیدمحمدمهدی طباطبایی» استاد قرآن کریم و بنیانگذار و مدیر مؤسسه «جامعه القرآن‌الکریم و اهل‌البیت(ع)» در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های ...

حجت‌الاسلام «سیدمحمدمهدی طباطبایی» استاد قرآن کریم و بنیانگذار و مدیر مؤسسه «جامعه القرآن‌الکریم و اهل‌البیت(ع)» در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با بیان اینکه برای ترویج فرهنگ حفظ قرآن باید طرح‌های عمومی و تخصصی نهادینه شود، گفت: فعالیت‌های تخصصی قرآنی نیازمند بودجه بیشتر، اساتید متخصص در امور قرآنی و همچنین نظم و مکان خاصی برای قرآن‌آموزان است که در این راستا مؤسسات قرآنی و مردم‌نهاد بسیاری مشغول به فعالیت هستند، اما توفیقات این مؤسسات به دلیل اینکه دوره‌های تخصصی برگزار می‌شود شامل تمامی افراد جامعه نمی‌شود.

1447 اساتید حفظ قرآن را به نقاط محروم برد

وی با اشاره به برنامه‌های عمومی حفظ قرآن همچون طرح قرآنی 1447 که از رسانه ملی پخش می‌شود، اظهار داشت: طرح 1447 را می‌توان طرحی تمهیدی و مقدماتی قابل پردازشی عنوان کرد چرا که علاقه‌مندان به انس با قرآن که نمی‌توانند به مؤسسات قرآنی مراجعه یا در نقاط دوردستی که مؤسسه قرآنی یا حتی جاده وجود ندارد، زندگی می‌کنند می‌توانند از طریق امواج رادیو و تلویزیونی از اساتید خوب قرآنی استفاده کرده و در طرح قرآنی 1447 شرکت کنند.

طرح 1447 مقدمه خوبی برای حفظ کل قرآن است

طباطبایی با اشاره به اهمیت برگزاری طرح‌های قرآنی ادامه داد: طرح قرآنی 1447 طرح بسیار خوبی است و اگر ما بخواهیم به منویات مقام معظم رهبری در خصوص تربیت 10 میلیون حافظ قرآن کریم برسیم باید علاوه بر توجه به طرح‌های تخصصی به طرح‌های عمومی نیز اهمیت دهیم که در این راستا طرح 1447 که توانسته عموم مردم را مخاطب خود قرار دهد و تأکیدی روی یک جزء قرآن دارد، جایگاه ویژه‌ای در تحقق فرمایشات رهبر معظم انقلاب داشته و مقدمه خوبی برای حفظ قرآن تلقی می‌شود چرا که در روایات داریم که یکی از نشانه‌های مؤمن این است که کل قرآن را بلد باشد یا اینکه در مسیر حفظ و فهم قرآن قدم بردارد.

این حافظ قرآن کریم درخصوص نحوه تدریس حفظ قرآن در مؤسسات آموزشی گفت: ما در مؤسسات خود پس از حفظ جزء 30 به جزء 29 می‌رویم، چرا که اگر به جزء اول قرآن یعنی سوره بقره که آیه‌های بسیاری دارد بپردازیم ممکن است قرآن‌آموز پس از گذشت زمانی ناامید شود و تصور کند که با وجود گذشت زمان هنوز یک سوره از قرآن را حفظ نکرده است.

حفظ سوره‌های کوچک اعتماد به نفس افراد را بالا می‌برد 

وی با بیان اینکه سوره‌های جزء 29 قرآن حداکثر دو صفحه‌ای هستند و حفظ آنها برای افراد آسان‌تر است، خاطرنشان کرد: قرآن‌پژوهان می‌توانند پس از حفظ کامل سوره‌های جزء 29 از آن‌ها در نمازهای یومیه استفاده کنند بنابراین بسیاری از سوره‌های جزءهای 29 و 30 قرآن را می‌توان در نمازهای یومیه استفاده کرد، در صورتی که سوره «بقره» را نمی‌توان پس از سوره مبارکه «حمد» خواند، چرا که آیات بسیاری دارد و در مذهب شیعه باید یک سوره کامل پس از سوره مبارکه «حمد» در نمازها خوانده شود.

طباطبایی ادامه داد: با حفظ سوره‌های کوچک و خواندن آن در نمازها ماندگاری آن در ذهن افراد بیشتر خواهد شد، علاوه بر این با حفظ سوره‌های بیشتر اعتمادبه‌نفس حافظان قرآن تقویت می‌شود. به طور مثال در روایات تأکید شده است که در نماز صبح روز دوشنبه سوره مبارکه «انسان» که در جزء 29 قرآن است، خوانده شود بنابراین اگر افراد سوره‌های کوچک قرآن را ابتدا حفظ کنند راحت‌تر می‌توانند به حفظ کل قرآن نائل آیند.

روش حفظ قرآن در طرح 1447 انتخابی پسندیده است

مدیر مؤسسه «جامعةالقرآن‌الکریم و اهل‌البیت(ع)» با اشاره به روش‌های حفظ قرآن در گذشته تصریح کرد: در گذشته از سوره مبارکه «یس» تا انتهای قرآن را حفظ می‌کردند و سپس به جزء اول می‌پرداختند یعنی ربع آخر قرآن را جزءهای آغازی برای حفظ قرار می‌دادند که اگر بخواهیم براساس همان طرح قدیم پیش رویم انتخاب جزء 29 قرآن به دلیل کوتاهی آیات انتخابی پسندیده برای طرح قرآنی 1447 است.

طباطبایی افزود: حفظ قرآن برای افراد مبتدی بهتر است از سوره‌ها و آیات کوچک شروع شود، بنابراین شایسته است افراد حداقل 2 جزء از قرآن را حفظ کنند و اگر استعداد حفظ را در خود کشف کردند برای تقویت این استعداد به جزء یک قرآن رجوع کنند.

تأثیرگذاری طرح 1447 نیازمند استمرار آن در طول سال است

وی در خصوص نواقص طرح 1447 گفت: با وجود اینکه در طرح 1447 یک درس ده‌ها بار تکرار می‌شود اما عدم استمرار آن در طول سال و برگزاری در فصل تابستان مانع تأثیرگذاری مناسب این طرح در پرورش قرآنی جامعه می‌شود بنابراین باید در طول سال با برنامه‌ریزی صحیح این طرح را ادامه داد تا بتوانیم به درستی فعالیت‌های قرآنی را در کشور نهادینه کنیم.

مدیر مؤسسه «جامعةالقرآن‌الکریم و اهل‌البیت(ع)» ادامه داد: اگر بنا باشد که در هر سال تنها در فصل تابستان به امور قرآنی توجه شود و یک جزء از قرآن مدنظر قرار گیرد نمی‌توان در بازه زمانی مناسبی 10 میلیون حافظ قرآن تربیت کرد بلکه برای تحقق این مطلوب 30 سال زمان لازم است در صورتی که می‌توان با برنامه دقیق این زمان را به 10 سال کاهش داد.

این استاد حفظ قرآن کریم خاطرنشان کرد: اگر توجه به امور قرآنی را به یک فصل یا یک ماه از سال محدود کنیم نمی‌توانیم به جامعه‌ای مطلوب و قرآنی دست یابیم چرا که در روایات هم داریم که در آخرالزمان مردم فقط در ماه مبارک رمضان عبادت می‌کنند، بنابراین نباید عبادت را منحصر به ماه‌هایی خاص کرد.

تشکیل معاونت قرآن و عترت ارشاد از مهم‌ترین خدمات قرآنی دولت دهم بود

وی ضمن تقدیر از خدمات دولت دهم اظهار داشت: دولت دهم با خدمات شایسته قرآنی در پیشبرد اهداف قرآنی نظام گامی مؤثر برداشت که ایجاد معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد برای توجه به امور قرآنی یکی از مهم‌ترین خدمات دولت دهم بود که در این راستا دولت یازدهم نیز باید با پیگیری فعالیت‌های قرآنی دولت دهم و همچنین توجه بیشتر به امور قرآنی مطالبه فعالان این عرصه را محقق کند.

طباطبایی با اشاره به اهمیت وزارت ارشاد در دولت و همچنین فعالیت‌های قرآنی کشور، گفت: وزارت ارشاد باید بر روی طرح‌های قرآن به ویژه طرح‌های تخصصی حفظ قرآن سرمایه‌گذاری کند چرا که در سال‌های اخیر مؤسسات قرآنی از اینکه کمکی برای برگزاری کلاس‌های آموزشی دریافت نکرده‌اند ناراضی بودند. بنابراین وزارت ارشاد باید تدابیری برای درست هزینه‌کرد بودجه‌های قرآنی بیندیشند تا آموزش قرآن در کشور نهادینه شود.

این استاد حفظ قرآن کریم با بیان اینکه نظارت بر هزینه‌کرد بودجه‌های قرآنی از اهمیت بسیاری برخوردار است، گفت: بودجه‌های تصویبی محدود قرآنی به خوبی تقسیم نشد و هیچ‌گونه نظارتی نیز درخصوص نحوه هزینه‌کرد آن وجود نداشت که امیدواریم در دولت یازدهم با نظارت بیشتر به این امر شاهد ترویج فعالیت‌های قرآنی و توجه بیشتر دولت باشیم.

انتهای پیام/م.خ
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها