امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۳:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36702
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۰
تعداد بازدید: 213
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز چهارشنبه طی سخنانی در اجلاس ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز چهارشنبه طی سخنانی در اجلاس گرامیداشت روز جهانی مساجد که در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است اظهار داشت: این جلسه از هر جهت دارای شرف و اهمیت است؛ هم به دلیل اینکه یادی از خیانت بزرگی است که در مورد قبله اول مسلمین انجام شد که البته بارها از این سنخ تجاوزات به مسجد‌الاقصی توسط صهیونیست‌ها صورت گرفته است.

وی افزود: البته در مقابل این جنایت‌ها کشورهای غربی همواره سکوت مرگباری داشته‌اند.

رئیس مجلس ادامه داد: از سوی دیگر مسئله فلسطین موضوع مهم عالم اسلام است؛ با توجه به تجاوزات رژیم صهیونیستی به ملت مظلوم فلسطین این نشست نمادی برای نجات آنها است چرا که این مسئله در قیل و قال‌های عجیبی که در جهان کنونی به وجود آمده گم شده است.

وی گفت: شاید هم این امر با طراحی صورت گرفته تا بتوانند در لابه‌لای این سر و صداها یک بازی جدیدی را به عنوان یک صلح قلابی طراحی کنند.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: این نشست یک نوع پاسخ‌دهی به این نوع اقدامات است که بگوییم فلسطین احتیاج به این نوع مانورهای دیپلماتیک ندارد و ملت فلسطین هم حقوقی دارد که باید دریافت شود.

رئیس قوه مقننه در ادامه گفت:‌ اهمیت دیگر این جلسه قداستی است که مجلس برای امت اسلامی دارد و در روایات هم به آن اشاره شده است؛  براساس روایات کسی که در راه مسجد قدمی بر می‌دارد، برای هر قدم او 70 هزار حسنه می‌نویسند و 70 هزار گناه او پاک می‌شود و مساجد بازار آخرت هم هستند.

وی با بیان اینکه مسجد انوار الهی است گفت: مسجد یک پایگاه تمدن‌ساز برای تمدن اسلامی در طول تاریخ بوده، البته ممکن است سیاستمداران خود را به خواب‌رفتگی بزنند و نخواهند اهمیت مساجد را ببینند ولی اهمیت مسجد خود را در سازندگی جوامع نشان می‌دهد.

لاریجانی ادامه داد: در یک نگاه کلی وضعیت جهانی ما به سمت و سوی یک شرایط ایستا در حرکت است چرا که در چند دهه اخیر نگاه مادی‌گرایانه در صحنه بین‌المللی حاکم شد.

وی ادامه داد: رگه‌های این تفکر بعد از رنسانس به وجود آمد که در آن زمان این تفکر را از ساحت اجتماع جدا کردند.

رئیس مجلس با بیان اینکه همانطور که انسان برای زندگی خود نیاز به آب و نان دارد نیازمند آرامش روانی هم هست گفت: برخی‌ها پرستش یک معبود را به عنوان یک تئوری برای بشر قرار ندادند لذا یک شرایط ایستایی به وجود می‌آید و یک خلاء معنوی در زندگی بشر به وجود می‌آید و در سه دهه اخیر این خلاء معنوی خود را بروز داده است.

رئیس مجلس اظهار داشت: اگر در 5 دهه قبل در برخی کنفرانس‌ها شرکت می‌کردید به نظریه معنویت اشاره نمی‌شد اما امروز در بسیاری از کنفرانس‌ها به این خلاء معنوی اشاره می‌شود چرا که دنیای امروز دچار فقر معنوی شده است.

لاریجانی ادامه داد: یکی از متفکران غربی معتقد است که انسان امروز انسان آویزان است و به هر حال موضوع فقر معنوی یک واقعیت است که وجود دارد.

وی اضافه کرد: متاسفانه جایگاه مذاهب پس از تغییر و تحولات بین‌المللی حاشیه‌نشین شد لذا مذاهب گوناگون برای حیات دادن به زندگی بشریت دچار کمبود هستند و بهار فکر اسلامی در همین دوران است و در این زمان گرایش به تفکر اسلامی بیشتر می‌شود.

رئیس قوه مقننه گفت: هرچند که در دو دهه اخیر به خاطر برخی اقدامات تروریستی که پشت صحنه آن غرب است، حرکت معنویت‌گرایی اسلامی مقداری تخریب شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی‌ها هنوز تلاش می‌کنند مذهب حاشیه‌نشین باشد گفت: یک دغدغه در اروپا وجود دارد که موضوع مذهب در جامعه اصل نشود.

لاریجانی  با بیان اینکه دشمنان در گرایش خود برای فشار به مسلمانان مصمم هستند اظهار داشت: با وجود همه فشارهایی که بر مسلمانان وارد می‌شود و بمباران تبلیغاتی فراوان، هنوز گرایش به مذهب و معنویت وجود دارد.

لاریجانی ادامه داد: وظیفه علمای اسلام این است که عطش به وجود آمده در جوامع را مرتفع کنند تا روحیه معنوی گسترش یابد.

رئیس مجلس افزود: سیاستمداران و اصحاب رسانه نیازمند شناخت تفکر اسلامی هستند که مبنای آن در عقلانیت معنویت است.

وی با اشاره به شرایط کنونی منطقه در دنیای اسلام گفت: پس از شرایط غم‌انگیز حضور دیکتاتور‌ها در منطقه شرایط دردآوری در دنیای اسلام به وجود آمد.

لاریجانی گفت: هرچند که هنوز باقی دیکتاتور‌ها در منطقه دیده می‌شوند ولی یکی یکی در حال سقوط هستند که این شرایط ناشی از بیداری اسلامی است.

وی افزود: از دغدغه‌های مردم در انقلاب‌ها معلوم است که گرایش‌های اسلامی در مطالبات آنها برجسته است و این نشان می‌دهد نهضت بیداری اسلامی وجود دارد.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه مساجد در جریان انقلاب‌ها پایگاه مهمی بوده‌اند اضافه کرد: علمای روشن‌اندیش در دنیای اسلام کم نیستند که دغدغه‌های زیادی هم دارند و این یک حسن تاثیر‌گذار در ماجراهای اخیر است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر جریان دیکتاتوری در دنیای اسلام وجود دارد که این جریان علاقمند نیست انقلاب‌های منطقه رنگ و بوی اسلامی داشته باشند. برهمین اساس این افراد همواره موانعی را ایجاد می‌کنند.

لاریجانی افزود: متاسفانه در حوادث اخیر مصر هم می‌بینیم که مساجد را از بین می‌برند و احترام آن را حفظ نمی‌کنند.

وی تصریح کرد: مانع دیگر که دراین رابطه وجود دارد گروه‌های افراطی هستند که در دو دهه اخیر به وجود آمده‌اند که این گروه‌ها داستان عجیب و غریبی هم دارند و هنوز زوایای پنهان آنها روشن نشده و در شکل‌گیری بسیاری از آنها رد پاهای جریان‌های استکباری دیده می‌شود و اسنادی هم در این رابطه وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وقتی عراق اشغال شد آمریکایی‌ها گفتند که ما می‌خواهیم تروریسم‌ها را از بین ببریم ولی سفیر قبلی آمریکا با تروریست‌ها جلسه گذاشت و گفت که ما حاضریم در شرایطی به شما سلاح بدهیم و امروز هم در سوریه می‌گویند که ما به جریان‌های تند‌رو کمک می‌کنیم؛ این جریان‌های تندرو‌ سدی برای حرکت اخیر اسلامی شده است.

وی گفت: حرکت‌تروریست‌ها و وهابی‌ها برای محور اسلام مصیبت‌هایی را ایجاد کرده؛ این گروه‌ها سایر فرقه‌ها را کافر می‌دانند و در شرایطی که دشمن علیه مسلمانان متحد شده برخی گروه‌ها از داخل هم که با پول و امکانات غرب حمایت می‌شوند افکار خود را رواج می‌دهند.

رئیس مجلس اظهار داشت: باید قبول کرد که در برخی کشورهای اسلامی جایگاه این گروه‌ها در مساجد است که این بلایی برای دنیای اسلام محسوب می‌شود.

وی همچنین گفت: مسئولیت علمای روشن اندیش در اینجا بیشتر از گذشته است چرا که باید پرده‌های نفاق را کنار بزنند.

وی ادامه داد: فشارهای بیرون و شرایط تندروها در درون مشکلاتی به وجود آورده لذا روشنگری در دنیای اسلام خیلی مهم است.

لاریجانی ادامه داد: حرکت‌های اسلام  ناب محمدی باید با دور‌اندیشی و فهم شرایط همراه باشد؛ امروز هم ارتباطات در جهان اسلام همه را به هم وصل کرده لذا بیان همه باید وحدت‌آمیز باشد.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: نان گروه‌های تندرو در ایجاد تفرقه است که باید این ابزار را از آنها گرفت.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: گاهی می‌بینیم از برخی مطالبی که گفته می‌شود بعضی‌ها سوءاستفاده می‌کنند که باید به این نکته توجه کرد.
وی با اشاره به شرایط داخل کشور گفت: در بعد سیاست داخلی با حضور رهبری در راس کشور بسیاری از دغدغه‌ها مرتفع است؛ گاهی حوادثی که در کشورهای مختلف رخ می‌دهد اهمیت ولایت فقیه را در کشور ما بیشتر نمایان می‌کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه باید مطیع قانون و ولایت باشند ادامه داد: دو روز پیش یعنی 28 مرداد سالگرد کودتای ننگین در کشور ما بود که این کودتا چند علت داشت.
وی افزود: اینکه امام (ره) فرمود آمریکا شیطان بزرگ است کاملا نکته درستی بود چرا که آمریکایی‌ها قابل اعتماد نیستند.
لاریجانی اضافه کرد: اگر نجاتی برای ملت‌ها وجود دارد در ارتباط صمیمی و واقعی با روحانیت و مساجد است و کلید نجات در اینجاست و این روزها که بحث کلید زیاد مطرح می‌شود باید گفت که این همان کلید است.
رئیس مجلس با بیان اینکه علما و مساجد ما هم باید پرنشاط و باتحرک باشند گفت: بنده به مرکز پژوهش‌ها خواهم گفت که در مورد مساجد یک کاری را با کمک دولت انجام دهند با این شرط که استقلال مساجد حفظ شود و مساجد دولتی نشود.
وی با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور هم اظهار داشت: برخی مشکلات اقتصادی در کشور مربوط به تحریم‌ها و برخی دیگر ناشی از بعضی مسائل در داخل کشور است که امیدواریم دولت جدید در این رابطه ساماندهی را انجام دهد.
وی ادامه داد: رکود و رشد نقدینگی دو مشکلی است که باید حل شود و کلید این در نکته ای است که رهبری هم فرمودند یعنی باید به رونق تولید اهمیت داد.
رئیس مجلس اظهار داشت: خیلی از تسهیلات بانکی باید در اولویت به تولید داده شود تا تولید رونق پیدا کند و افراد اشتغال داشته باشند.
لاریجانی با بیان اینکه مساجد می‌توانند مردم را به تولید و کارآفرینی تشویق کنند گفت: ادارات ما از نظر نیرو متورم است و علاج کار ما این نیست که حجم دولت را اضافه کنیم.
رئیس مجلس با تاکید بر صرفه‌جویی در همه امور اضافه کرد: پرهزینه کار کردن برای کشورها سم مهلکی است؛ مصرف متوسط انرژی ما در دنیا بسیار زیاد است و از آنجایی که ما جزو کشورهای نفت‌خیز هستیم به این موضوع توجه نداریم.
لاریجانی گفت: قانون هدفمندی یارانه‌ها هدفش ایجاد صرفه‌جویی و تولید رونق بود ولی چون بد اجرا شد مشکلاتی به وجود آمد.
رئیس مجلس شورای اسلامی  تاکید کرد: سبک زندگی داشتن هم جهات مختلفی را دارد که یک بخشش مربوط به همین موضوع صرفه‌جویی است.
وی با اشاره به اوضاع بین‌المللی اظهار داشت: در یک دهه اخیر سنگ‌اندازی آمریکا و کشورهای زورگو مقداری زیاد شده که بهانه آنها هم مسئله هسته‌ای است.
نماینده مردم قم گفت: راهی که ملت ایران انتخاب کرده یعنی صیانت از منافع ملی باید به صورت پررنگ برای سیاستمداران وجود داشته باشد؛ مهم این است که استراتژی ما چه باشد و تاکتیک‌ها می‌تواند بر حسب شرایط تغییر کند.
لاریجانی اظهار داشت: برخی‌ها می‌خواهند توقع ما را نسبت به منافع ملی به سمتی که خودشان می‌خواهند سوق دهند که این اشتباه است؛ سیاستمداران در ایران نسبت به منافع ملی هوشیاری دارند و می دانند که منافع استراتژیک ما در این است که از حقوق ملی در کشور دفاع شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها