امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۸:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36715
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 54
حسن محمدزاده امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در بیرجند اظهار داشت: پزشکی قانونی از سقط‌های جنایی که بدون مجوز و در مراکز غیرمجاز و فاقد نظارت مراجع ...

حسن محمدزاده امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در بیرجند اظهار داشت: پزشکی قانونی از سقط‌های جنایی که بدون مجوز و در مراکز غیرمجاز و فاقد نظارت مراجع بهداشتی و درمانی انجام می‌شود آماری ندارد.

وی با بیان اینکه سقط جنایی مصداق بارز اقدام غیرقانونی و غیرشرعی است، تصریح کرد: سقط‌های زیرزمینی علاوه بر اینکه از دسته جرائم کیفری بوده و به سبب قانون برای آن مجازات در نظر گرفته شده، تخلف انتظامی نیز محسوب می‌شود بنابراین مجازات‌های انتظامی توسط نظام پزشکی را هم به دنبال خواهد داشت.

قوانین قاطع برای مقابله با سقط‌های زیرزمینی

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان جنوبی اذعان داشت: سقط جنین جنایی در مراکزی که فاقد شرایط بهداشتی مناسب و استاندارد و بدون نظارت مراجع بهداشتی و درمانی هستند، انجام می‌شود.

محمدزاده به خطرات ناشی از سقط‌های زیرزمینی اشاره کرد و گفت: این سقط‌ها می‌تواند خطراتی نظیر خونریزی وسیع، پارگی رحم و سایر احشاء و همچنین عفونت منتشر یا حتی مرگ مادر را به دنبال داشته باشد بنابراین توصیه و تاکید پزشکی قانونی پرهیز از اقدامات غیرقانونی این چنینی است.

وی با بیان اینکه قوانین مقابله با سقط غیرقانونی و آسیب به جنین در کشور ما بسیار قاطع است، ادامه داد: بر اساس ماده 306 قانون مجازات اسلامی در جنایت عمدی بر جنین علاوه بر پرداخت دیه، فرد به مجازات تعزیری مقرر در کتاب پنجم تعزیرات محکوم می‌شود و همچنین در تبصره همین ماده آمده است اگر جنینی زنده متولد شود و قادر به ادامه حیات باشد در حالیکه جنایت قبل از تولد سبب نقص یا مرگ او پس از تولد شود و یا اینکه نقص او پس از تولد باقی بماند، قصاص ثابت است.

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان جنوبی با اشاره به ماده 126 در کتاب پنجم تعزیرات، افزود: طبق این ماده هر کس به واسطه دادن ادویه یا وسایل دیگری سبب سقط جنین زن شود به شش ماه تا یک سال حبس محکوم می‌شود و اگر از روی آگاهی یا از روی عمد زن حامله‌ای را دلالت به استعمال ادویه یا وسایل دیگری نماید که جنین وی سقط شود به حبس از سه تا شش ماه محکوم خواهد شد مگر اینکه ‌ثابت شود این اقدام برای حفظ حیات مادر می‌باشد و در هر مورد حکم به پرداخت دیه مطابق مقررات مربوط داده خواهد شد.

مباشرت در سقط جنین/ حبس از دو تا پنج سال

محمدزاده خاطر نشان کرد: طبق ماده 127 کتاب پنجم تعزیرات اگر طبیب یا ماما یا داروفروش و اشخاصی که به عنوان طبابت، مامایی، جراحی یا داروفروشی اقدام می‌کنند وسایل سقط جنین ‌فراهم سازند و یا مباشرت به سقط جنین کنند به حبس از دو تا پنج سال محکوم خواهند شد و حکم به پرداخت دیه مطابق مقررات مربوط صورت ‌می‌گیرد.
انتهای پیام/69019/ر40/د1000
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها