امروز : شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 22
۰۲:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36719
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 98
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، از زمان شکل‌گیری جوامع شهری شهروندان برای ایجاد فضایی مطلوب و قابل تحمل مجموعه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، از زمان شکل‌گیری جوامع شهری شهروندان برای ایجاد فضایی مطلوب و قابل تحمل مجموعه قوانین و سازمان‌هایی را برای اداره امور شهری تصویب و به اجرا گذاشتند.   

شهر از گروه‌های مختلف اجتماعی، تأسیسات و ساختمان‌ها، انجمن‌ها، اصناف، تجار، کارگاه‌ها، خودروها و اماکن ورزشی، فرهنگی و تفریحی تشکیل شده که همه این عوامل مجموعه بسیار پیچیده‌ای را به نام شهر شکل می‌دهند.

مدیریت شهر با همگونی و ناهمگونی‌های خاص خود در ساخت و ساز ساختمان‌ها، ایجاد خیابان‌ها و معابر برای تردد شهروندان، مراکز تفریحی، ورزشی و فرهنگی، فضای سبز، خدمات بهداشتی و رفاهی، عمران شهری و ایجاد فضایی بانشاط روانی برای شهروندان را می‌طلبد.

شهرداری‌های متولی مدیریت شهری هستند و بر این اساس شهرداری‌ها با کمک شوراهای شهر و دیگر نهادهای خدماتی مانند مخابرات، آب و فاضلاب، راه و شهرسازی و برق سعی در ایجاد محیطی مطلوب و مناسب برای زندگی شهروندان هستند.

همدان شهری که ظرف یک دهه گذشته با شتاب روزافزونی رشد کرده و با توجه به مهاجرپذیر بودن میزان ساخت و سار در آن به یکباره در طول یک دهه گذشته با سرعت بسیار زیادی افزایش یافته و جمعیت قابل توجهی را در خود جای داده است.

شهرداری همدان برای مدیریت بهتر، شهر را به چهار منطقه شهرداری تقسیم کرده و هر شهرداری براساس وظایف خود در منطقه کاری مشغول فعالیت است.

همدان در چند سال گذشته به عنوان یکی از 14 کلانشهر کشور محسوب و بر این اساس نیازمند تدوین طرح جامع مدیریت شهری و ترافیکی است که ظرف دو سال اخیر هنوز به نتیجه‌ای نرسیده و مسئولان شهری همواره بر تبیین و تدوین آن اشاره می‌کنند.

در این مجال به اختصار نظر شهروندان همدانی را درباره انتظارات آنها از شهرداری جویا شدیم که در ذیل به این انتظارت اشاره خواهد شد.

زهرا محمودآبادی به عنوان یک کارمند با بیان اینکه زمستان‌ها در حالی که برف زیادی نمی‌بارد، اما تردد خودروها با مشکل همراه است گفت: شهرداری در باز کردن معابر کوتاهی می‌کند و باعث ترافیک و تصادف خودروها با هم می‌شود.

وی اضافه کرد: شهرداری در چند سال اخیر همیشه در فصلی که گردشگر به همدان می‌آید اقدام به حفر سطح معابر و تعمیر روپوش کف پیاده‌روها می‌کند و این در حالی است که همدان شهری توریستی بوده و مسافر با مشاهده این وضعیت خاطره خوبی از همدان نخواهد داشت.

یکی دیگر از شهروندان که دانشجوست با اشاره به اینکه اطراف میدان اصلی شهر پر از موش است ابراز داشت: جوی‌های شش خیابان اصلی شهر بسیار کثیف، بد بو و متعفن هستند.

این شهروند همدانی با بیان اینکه در هنگام بارندگی خیابان‌ها پر از آب شده و نمی‌توان از آنها عبور کرد گفت: جلوی فرمانداری موقع بارندگی همیشه آب جمع می‌شود در صورتی که این اداره جلوی دید مسئولان است پس خدا به داد مردم پایین شهر برسد که سالی یکبار هم آقایان از این مناطق عبور نمی‌کنند.

علی احمدی به موضوع دستفروشان اشاره کرد و گفت: ما در خبرها می‌خوانیم که شهرداری قول داده دستفروشان را ساماندهی کند، اما تاکنون این اتفاق نیفتاده و دستفروشان در خیابان‌های شهدا، باباطاهر و شریعتی سد معبر کرده و مزاحم تردد آسان مردم هستند.

وی در ادامه با بیان اینکه در برخی از مناطق حاشیه شهر که رودخانه از آنها عبور کرده هنوز روی رودخانه را نپوشاندند تصریح کرد: در بازدیدهایی که از حاشیه شهر شده بارها مسئولان شهرداری وعده پوشاندن روی رودخانه را دادند.

این شهروند همدانی افزود: به نظر می‌رسد یکبار و برای همیشه شهرداری با ساماندهی رودخانه از بروز بیماری‌ها، مشکلات بهداشتی و امنیتی در حاشیه شهر جلوگیری کند.

در ادامه اسد تکرلی یکی از شهروندان ساکن شهرک مدنی با بیان اینکه اوایل سال گذشته تعدادی سطل زباله بزرگ در محلات مختلف شهر توسط شهرداری مستقر شد تصریح کرد: به مرور زمان ظرف یک سال گذشته هیچ اثری از این سطل‌ها باقی نمانده و مشخص نیست که شهرداری آنها را جمع‌آوری کرده و یا توسط سارقین دزدیده شدند.

وی بیان داشت: سطل‌های زباله شهر بسیار کثیف هستند و این در شأن همدان که خود را به عنوان پایتخت تارخ و تمدن ایران‌ معرفی کرده نیست.

تکرلی با اشاره به اینکه در برخی از نقاط شهر سطل‌های تفکیک زباله تعبیه شده است اذعان داشت: این سطل‌ها به نظر ظاهری هستند و در عمل هیچ تفکیک زباله‌ای انجام نمی‌شود و معاونت فرهنگی شهرداری باید در این زمینه فرهنگسازی کند.

حسین رسولی یکی از دیگر از شهروندان همدانی با انتقاد از وضعیت بد آسفالت کوچه‌ها یادآور شد: شهرداری از آسفالت‌ریزی سطح کوچه‌ها خصوصاً در محلات پایین شهر غفلت کرده است.

وی افزود: در برخی از محلات که جزء شهر هستند هنوز معابر آسفالت نشدند و مردم در کوچه‌های خاکی در تابستان و گلی در زمستان‌ها زندگی می‌کنند و گویی گذر شهردار هنوز به این مناطق نیفتاده است.

به هر حال وقتی با همشهریان دیگر صحبت می‌کنید تقریباً همه انتظارات و دغدغه‌های مشابهی دارند اما طبق نظر شهروندان همدانی، شهر همدان مدتی است که با روزمرگی اداره می‌شود.

برخی از بخش‌های شهرداری مانند نظارت بر عملکرد دستگاه‌های زیر مجموعه ماه‌ها است که تعطیل شده و شهرداری هیچ اقدامی بر نظارت در صحت انجام امور ندارد.

شهرداری در ماه‌های اخیر همه توان و توجه خود را معطوف به نتیجه رساندن پروژه‌های پل‌سازی کرده و از موضوعات دیگری چون اتوبوسرانی، تاکسیرانی، جمع‌آوری زباله‌ها، معضل زباله‌دزدی و... را فراموش کرده است.

رانندگان تاکسی با توجه به اینکه شورای سوم نرخ جدید را اعلام کرده، اما بدون توجه به قوانین در اکثر موارد باقیمانده کرایه مسافرین را به بهانه‌های مختلفی چون نداشتن پول خرد، مکفی نبودن کرایه‌ها و مواردی از این دست پس نمی‌دهند.

اتوبوسرانی هم در بخش خصوصی که پولی است همین وضعیت را دارد و برخی از شهروندان منطقه شهرک مدنی و خضر از اینکه رانندگان خیلی دیر اقدام به حرکت از ایستگاه‌ها می‌کنند اعتراض دارند.

معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری با استعفای معاون برای عضویت در شورای شهر از چند ماه پیش تاکنون با سرپرستی اداره می‌شود و این در حالی است که اگر معاونت مستقلی بر آن منصوب شود مطمئناً مشکلات شهروندان در حوزه حمل و نقل عمومی کاهش خواهد یافت.

شهرداری سال‌های سال است که وعده ساماندهی خودروهای حمل بار درون‌شهری به ویژه وانت‌بارها و کامیون‌های حامل نخاله را داده و طبق قانون هم شهرداری متولی این امر است، اما تاکنون هیچ اقدامی از سوی این نهاد صورت نگرفته و عدم ساماندهی این بخش از وسایل نقلیه مشکلات خاصی را ایجاد کرده است.

شهرداری در چند ماه اخیر فقط به فکر این بوده که در جایی پروژه‌ای افتتاح شود و همه عوامل شهرداری برای بریدن روبان و انداختن عکس یادگاری هجوم بیاورند، اما آقایان معضل ریخته شدن نخاله‌های ساختمانی در حواشی جاده‌ها را نادیده گرفتند و به زودی باید منتظر وقوع فجایعی در این باره شویم.

با توجه به انتخاب شهردار جدید، امیدورایم بتواند مدیری قوی بوده و با مدیریت شهری، همدان را رشد دهد و فقط نام شهردار بودن را یدک نکشد.
==============
گزارش از سردار فارسی ==============

انتهای پیام/‌89019/ن۴۰
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها