امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۲۲:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36785
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۱
تعداد بازدید: 220
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پیرو انتشار لیست هیئت علمی‌های یک روزه دانشگاه علامه طباطبایی، جمعی از ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پیرو انتشار لیست هیئت علمی‌های یک روزه دانشگاه علامه طباطبایی، جمعی از اساتید و دانشجویان دکترای این دانشگاه که نامشان در این لیست درج شده است با انتشار نامه‌ای، توضیحاتی در این باره ارائه کردند.

در این نامه آمده است: متاسفانه اخیراً برخی رسانه‌ها در اقدامی هماهنگ، غیراخلاقی و غیرقانونی لیستی از اساتید و دانشجویان دکترای دانشگاه علامه طباطبائی(ره) را منتشر کرده و مدعی شدند که ایشان به واسطه تایید و نظرات خاص رئیس دانشگاه علامه طباطبائی(ره) درصدد جذب به عنوان هیئت علمی هستند.

این نامه در ادامه افزود: البته پیش از این نیز خبری تحت عنوان «کودتا در دانشگاه علامه طباطبائی» منتشر شد که از این رو لازم می‌دانیم توضیحات زیر را ارائه دهیم.

اعضای هیئت علمی نام برده در لیست مذکور خاطرنشان کردند: بدیهی است که اشتغال به شغل شریف معلمی دانشگاه، آرزوی هر فردی از جامعه علمی کشور بوده و موجبات افتخار وی خواهد بود. لکن از آنجا که خبر منتشر شده در این رسانه‌ها، به این صورت منتشر شده بود که اولاً شیوه انتخاب افراد در یک دوره چند روزه بوده و مراحل قانونی خود را طی نکرده است و ثانیاً افراد مندرج در لیست از صلاحیت علمی لازم برخوردار نبوده‌اند، لازم است توضیحاتی به منظور تنویر افکار عمومی مخاطبین محترم ارائه شود.

این نامه تاکید کرد: در سال‌های اخیر، اکثر دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی کشور، با توجه به افزایش تقاضا و ظرفیت دوره‌‌های تحصیلات تکمیلی و همچنین پایین بودن استانداردهای آموزشی از حیث نسبت استاد به دانشجو، اقدام به جذب هیت علمی مورد نیاز  خود کرده‌اند. در همه موارد نیز جذب اساتید از طریق همکاری دانشگاه‌ها با وزارت علوم صورت پذیرفته و مستلزم طی مراحل قانونی خود بوده است. حال سوال این است که چرا لیستی از دانشگاه علامه منتشر می‌شود؟

اساتید و دانشجویان دکترای دانشگاه علامه طباطبایی با بررسی این مسئله از سه منزله افزودند: حساسیت جریان حامی رسانه مذکور به جذب اساتید مذهبی در رشته‌ها و دانشگاه‌های علوم انسانی، اعمال فشار و تسویه حساب سیاسی با رئیس دانشگاه علامه طباطبائی(ره) و عدم اطلاع کامل از فرآیند جذب همه افراد و تهمت به ایشان اگر نیت از این اقدام غیراخلاقی مورد اول باشد، که با توجه به رویکرد اعتدالی و اخلاق‌مدار رئیس‌جمهور محترم و التزام ایشان به نظرات مقام معظم رهبری، لازم است برخورد جدی با این دسته صورت پذیرد. چرا که این افراد معتقد به حاکم کردن جریان سکولار و غیرمذهبی در دانشگاه‌ها بوده و تاریخ گواه این مدعی است که آن‌ها به هیچ وجه در راستای تحقق منویات و اهداف انقلاب و نظام نبوده و نخواهند بود.

اساتید و دانشجویان دکترای دانشگاه علامه افزودند: این جریان ثابت کرده که همواره به دنبال استفاده ابزاری از محیط‌های با نشاط علمی و دانشگاهی و به خصوص دانشگاه‌های جریان‌سازی همچون دانشگاه علامه طباطبایی(ره) بوده تا در راستای تئوری تنش در جامعه و فشار از پایین؛ اولاً از آن به مثابه بستری برای احیای مطالبات فراقانونی و ساختارشکنانه سیاسی و همچنین سازمان‌دهی نیروهای افراطی فعلی و سابق خود استفاده کرده و ثانیاً با اتخاذ رویکردی نرم و هدفمند و با توجه به تجربیات سال‌های گذشته و دو فتنه بزرگ سال‌های 78 و 88  به دنبال ایجاد تشنج و جریان‌سازی گسترده در سطح دانشگاه‌ها، رسانه‌ها و متعاقباً در سطح کشور بوده‌ و هستند.

این نامه ادامه داد: اما اگر مورد دوم باشد و این کار صرفا بر پایه یک تسویه حساب سیاسی صورت پذیرفته باشد، اولا باید به حال منتشرکنندگان لیست فوق تاسف خورد که از هیچ دست آویز و عمل غیر‌قانونی، غیر شرعی و خلاف عرفی برای رسیدن به اغراض خود دست بر‌نمی‌دارند و از سوی دیگر افراد مورد تعرض قرار گرفته نیز حق شکایت حقوقی از رسانه مذکور را برای خود محفوظ می‌دانند.

در ادامه این نامه آمده است: اما اگر رسانه مذکور بر اساس مورد سوم اقدام به انتشار لیست افراد کرده باشد، نه تنها موجبات بردن آبروی افراد شده و لازم است عذرخواهی رسمی کند بلکه به جهت شرعی و قانونی نیز باید پاسخگوی این افراد و ملت بزرگ ایران باشد.

این گروه از دانشجویان دکترای دانشگاه علامه طباطبایی با تشریح روند جذب خود در هیئت علمی این دانشگاه تاکید کردند: روند جذب هیئت علمی در دانشگاه‌ علامه روندی تقریبا یک ساله داشته و لازم است افراد پس از ارائه رزومه و شرح حال علمی و عمومی خود در چندین مرحله مصاحبه شوند. البته گاهاً معرفی افراد از سوی اساتید برجسته دانشکده‌ها صورت می‌پذیرد که بخش اعظمی از اسامی منتشر شده به همین صورت است.

اساتید و دانشجویان دانشگاه علامه افزودند: بعضی از افراد از مسئولین دانشگاه علامه طباطبائی(ره) تقاضا کرده‌اند تا اگر مشکل قانونی نداشته باشد، توصیه نامه‌ها و روند جذب افراد را منتشر کنند. از این رو ادعای رسانه مذکور در رابطه با جذب چند روزه افراد کذب محض است.

این بیانیه با تشریح سابقه تحصیلی افراد نامبرده بیان داشت سابقه تحصیل اکثریت افراد معرفی شده در دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا که معرف ظرفیت تحصیلی ایشان است در دانشگاه‌های تراز اول کشور بوده است. این افراد در دانشگاه‌هایی همچون دانشگاه صنعتی شریف، تهران، علامه طباطبائی(ره)، شهید بهشتی  تحصیل کرده و بعضا جزو نفرات اول و برتر دوره‌‌های خود بوده‌اند.

در ادامه این نامه آمده است: از طرف دیگر معدل کل اکثریت افراد پذیرش شده، بالای 17 بوده و البته تعدادی از آن‌ها از شرایط بنیاد ملی نخبگان برای پذیرش برخوردار هستند و شایان ذکر است بخش اعظمی از افراد لیست مذکور آماده‌اند رزومه تحصیلی و علمی خود را به صورت عمومی منتشر کنند.

در ادامه این نامه سابقه تدریس دانشجویان و اساتید مذکور اشاره شده است: اکثریت افراد این لیست سابقه تدریس در دانشگاه‌های برتر کشور را داشته‌اند و حتی بعضی از آن‌ها هم‌اکنون چند سال است که در دانشگاه علامه طباطبائی(ره) تدریس می‌‌کنند و نمرات ارزشیابی آنها نیز موجود است که می‌توانند جهت تنویر افکار عمومی منتشر کنند.

این نامه با اشاره به مقالات و کارهای پژوهشی انجام گرفته از سوی نامبردگان تاکید کرد: بخش عمده لیست منتشره، دارای مقالات متعدد علمی- پژوهشی، علمی- ترویجی، سمینار و مجری پروژه‌های متعدد تحقیقاتی بوده‌اند. یکی از دوستان که اتفاقا آخرین مدرک تحصیلی ایشان، کارشناسی ارشد است بیش از ده‌ها مقاله علمی- پژوهشی منتشر شده دارد که از بعضی از اساتید رشته مذکور نیز بیشتر است.

اساتید و دانشجویان دانشگاه علامه با اشاره به تاییدیه هیئت اجرایی و مرکزی جذب هیئت علمی، افزودند: اگر خود منتشر‌کنندگان لیست فوق به تاریخ‌های تاییدیه هیئت اجرایی جذب توجه می‌کردند، کاملا مشهود است که حدود 40 نفر از افراد قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و در سال‌های 90 و 91 تاییدیه جذب دریافت کرده‌اند که البته زمان اعلام درخواست این افراد نیز به دلیل طی فرایند تحقیق و مصاحبه در حدود یک سال پیش‌تر از زمان‌های مذکور و مندرج در لیست منتشره بوده است. حال سوال این است که فرضاً چند نفر هم با توصیه و سفارش جذب شده باشند که آن هم نیاز به اثبات دارد.

در ادامه این نامه آمده است: آیا منتشر کردن اطلاعات کامل لیست افرادی که با تحمل زحمات فراوان به دوره دکترا رسیده‌اند و هم‌اکنون درصدد خدمت در کسوت هیئت علمی هستند و همه مراحل قانونی را طی کرده‌اند، کار درست و اخلاقی است؟ حتما این مساله با رویکرد ریاست محترم جمهور هم‌خوانی ندارد و بردن آبروی افراد و تهمت به آنان توسط رئیس‌جمهور محترم و سرپرست وزارت علوم تایید نمی‌شود.

این نامه افزود: حتماً می‌دانید که در نظام مقدس جمهوری اسلامی حتی ذکر نام و نام خانوادگی افرادی که در معرض اتهام قریب به یقین هستند، بزرگترین جنایات و خیانت‌ها علیه مردم شریف کشورمان است و بدون اثبات در دادگاه به هیچ وجه جایز نبوده و جرم محسوب می‌شود.

اساتید و دانشجویان نامبرده تاکید کردند: لازم است اشاره کنیم که بخشی از افراد لیست مذکور در یک روند کاملا قانونی، بورس وزارت علوم شده‌اند و بر طبق بخش‌نامه‌های وزارت علوم لازم است جایابی گردند تا معلوم شود بعد از اتمام تحصیل در دوره دکترا در چه دانشگاهی به تدریس مشغول می‌شوند. طبیعی است که این افراد به منظور جایابی به دانشگاه‌های متعدد مراجعه کرده و درخواست جایابی کنند.

این نامه افزود: از این رو بخشی از لیست منتشر شده مشتمل بر افرادی است که تاییدیه جایابی و حکم بورس خود را از دانشگاه علامه طباطبایی(ره) دریافت کرده‌اند و علی رغم تدریس و فعالیت علمی و پژوهشی در دانشگاه تاکنون هیچ‌گونه حکم اشتغال، حقوق، بیمه  از دانشگاه علامه طباطبایی(ره) دریافت نکرده و تا پایان دوران تحصیل نیز دریافت نخواهند کرد.

در ادامه این نامه آمده است: شایان ذکر است که اکثریت افراد لیست منتشره حاضرند رزومه علمی خود را منتشر کنند و به دلیل انتشار اخبار کذب و خلاف واقع از رسانه مذکور شکایت خواهند کرد.

افراد نامبرده در لیست مذکور خطاب به سرپرست وزارت علوم بیان داشتند: از سرپرست محترم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تقاضا می‌‌کینم تا با کسانی که اطلاعات شخصی و محرمانه افراد را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهند و موجبات بردن ظالمانه آبروی افراد می‌شوند به جد برخورد کنند تا خدایی نکرده این قبیل اعمال سیاسی و سهل انگاری‌ها سبب سلب اعتماد جامعه علمی کشور به آن وزارتخانه نشود.

این نامه افزود: بی‌تردید هیچ‌کس از معرفی خود به عنوان هیئت علمی ناراحت نمی‌شود، ولیکن معرفی لیستی از افراد و منتسب کردن آنها به یک روش و اقدام غیرقانونی، ظلمی است که به سال‌ها تلاش و سختی این افراد و حضور ایشان در فضای علمی و پژوهشی کشور شده است.

این بیانیه تاکید کرد: در پایان لازم است به افرادی که از توجه نخبگان مذهبی کشور به رشته‌‌های علوم انسانی و شکل‌گیری جریان نخبگانی به سمت رشته‌های علوم انسانی نگرانی جدی دارند یادآوری کنیم که بسیاری از همین افراد منتشر شده و دیگرانی که لیست‌شان به دست شما نرسیده است، تحصیل و اشتغال در بهترین و پردرآمدترین رشته‌های فنی و مهندسی و عرصه‌های شغلی را رها نکرده‌اند که با تهمت‌های شما عرصه را خالی کنند.

در ادامه این نامه آمد: این افراد آمده‌اند تا آبرو، حیثیت علمی و همه چیز خود را در شکل‌گیری تمدن بزرگ اسلامی و رسیدن به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت هزینه کنند و تا پیاده‌سازی کامل منویات رهبر فرزانه انقلاب در عرصه‌های علمی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی دست از تلاش بر نخواهند داشت.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها