امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۳:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36788
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۱
تعداد بازدید: 169
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس حدود 45 روز پیش و در گرماگرم گمانه زنی‌ها در مورد کابینه دولت یازدهم بود که ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس حدود 45 روز پیش و در گرماگرم گمانه زنی‌ها در مورد کابینه دولت یازدهم بود که مصاحبه یکی از اعضای کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی مجلس به خبر اول اکثر رسانه‌ها تبدیل شد.

موضوع از این قرار بود که کاتب نایب رئیس اول کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس از مصوبه اخیر کمیسیون متبوعش در زمینه نحوه رأی اعتماد به کابینه خبر داد.

بر اساس مصوبه مذکور و در صورتی که این مصوبه در صحن علنی هم به تصویب برسد، وزرای پیشنهادی باید شرایطی که در قانون ذکر می‌شود را داشته باشند و همچنین نحوه رأی اعتماد به کابینه نیز تغییر می‌کند.

بر این اساس وزرای پیشنهادی باید حداقل 10 سال سابقه تجربی مرتبط با وزارتخانه مربوطه را داشته باشند.

«دارا بودن حداقل مدرک فوق لیسانس یا معادل آن» برای وزرای پیشنهادی در حالی از دیگر مصوبات کمیسیون تدوین آئین‌نامه بود که در سنوات و دوره‌های گذشته دارا بودن مدرک تحصیلی شرط نبود.

کاتب بر همین اساس گفته بود که برای آنکه نگاه‌های سیاسی در دولت آینده کاسته شود، در کمیسیون تدوین آیین‌نامه مصوب کردیم کمیسیون‌های تخصصی باید برنامه‌ها، سوابق اجرایی و تحصیلات وزرای پیشنهادی را ارزیابی و نظرات مشورتی‌شان را ارائه کنند.

وی تصریح کرد: طبق این مصوبه، هر کمیسیون تخصصی باید نظر مشورتی‌اش را درباره هر وزیر پیشنهادی به مجلس ارائه دهد؛ با این مصوبه، بحث‌های لابی‌گری در رأی اعتماد به کابینه کاهش می‌یابد و از طرفی منجر به تشکیل کابینه‌ای کارآمد و با تجربه و تخصص بالا می‌شود.

نایب رئیس اول کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس خاطرنشان کرد: ما بعد از گذشت 34 سال از پیروزی انقلاب اسلامی، فراز و نشیب‌های زیادی در انقلاب داشتیم، انتظار ما این است افرادی برای تصدی سکّان وزارتخانه‌ها معرفی شوند که نیاز به آزمون و خطا نداشته باشند، وزیری پیشنهادی اگر فردی باشد که قبلاً در این حوزه کار کرده، با فردی که هیچ امتحانی پس نداده، تفاوت دارد و این امر می‌تواند در تصمیم‌گیری نمایندگان مجلس بسیار مؤثر باشد.

به گفته نایب رئیس‌ کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی مجلس هدف از ارائه این طرح روشن شدن تکلیف دولت در معرفی و پیشنهاد وزرا و رعایت حداقل‌ها بود.

کاتب همچنین گفته بود: ما به دنبال آن هستیم بعد از پایان تعطیلات تابستانی و آغاز به کار مجلس تا قبل از 12 مردادماه که مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور منتخب برگزار می‌شود، این اصلاحیه در صحن علنی مطرح شده و به تصویب برسد و شورای نگهبان آن را تأیید کند تا این قانون به معرفی کابینه یازدهم برسد و دولت مکلف به رعایت حداقل شاخص‌ها در معرفی کابینه شود.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: ما می‌خواهیم طبق آیین‌نامه داخلی، تقاضای بررسی خارج از نوبت و با اولویت طرح مذکور برای اصلاح آیین‌نامه در صحن علنی را بدهیم و برای این کار هم باید بیش از 50 نفر از نمایندگان این تقاضا را امضا کنند.

البته این اتفاق نیفتاد و در جریان رای اعتماد به وزرا مجلس از همان آئین نامه همیشگی استفاده کرد.

بعد از اتمام رای اعتماد به 15 وزیر پیشنهادی و عدم رای اعتماد به 3 وزیر از سوی مجلس حالا رئیس جمهور باید در کمتر از سه ماه گزینه های خود را برای سه وزارتخانه معرفی کند.

این روزها یک ‌بار دیگر نگاه‌ها به سمت مجلس دوخته شده چرا که نمایندگان مجلس باید تصمیم نهایی را در رابطه با گزینه‌های معرفی شده از سوی رئیس جمهور اتخاذ کنند.

بر همین اساس یک بار دیگر به سراغ نایب رئیس کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس رفتیم تا برای ما از آخرین وضعیت طرحی که حدود 45 روز پیش رسانه‌ای شد بگوید.

غلامرضا کاتب نائب رئیس اول کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در همین رابطه اظهار داشت: کمیسیون تدوین آیین نامه این طرح را بررسی و در نهایت به تصویب رساند.

وی افزود: بعد از تصویب این طرح در کمیسیون موضوع برای بررسی و تصویب نهایی به هیئت رئیسه ارسال شد و هم اکنون در نوبت بررسی قرار دارد.

کاتب ادامه داد: از آنجایی که طرح مذکور به صورت عادی در نوبت بررسی قرار دارد شاید در حدود 4 یا 5 ماه طول بکشد تا در دستور کار مجلس قرار بگیرد.

این نماینده مجلس اظهار داشت: با توجه به اینکه در دستور کار قرار گرفتن طرح مذکور کمی طول می‌کشد بعید به نظر می‌رسد که در جریان رای اعتماد به سه وزیر باقیمانده کابینه اصلاح آئین‌نامه اعمال شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها