امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۰:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36805
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۷
تعداد بازدید: 55
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، دفتر مطبوعات نیروهای مرزبان کمیته امنیت ملی تاجیکستان در بیانیه‌ای اعلام ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، دفتر مطبوعات نیروهای مرزبان کمیته امنیت ملی تاجیکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که این 3 پاسگاه در منطقه ولایت خودمختار کوهستان بداخشان براساس نامه دریافت‌شده از وزارت بهداشت تاجیکستان و به منظور جلوگیری از گسترش بیماری وبا در این منطقه همرز، بسته شده‌اند.

در بیانیه این نهاد تصریح شده است که بنابر هشدار وزارت بهداشت تاجیکستان، چند نشانه اپیدمی وبا در ولایت بداخشان افغانستان تشخیص داده شده و ایجاد محدودیت در رفت‌وآمد از طریق مرز در این منطقه به منظور جلوگیری از انتقال بیماری به این سوی مرز است.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، حدود 1000 نفر در ولایت بداخشان در شمال شرق افغانستان و منطقه‌ هم‌مرز با تاجیکستان در چند هفته اخیر به ویروس نوعی بیماری شبیه وبا آلوده شده‌اند.

به گفته منابع رسمی، بنابر توصیه سازمان‌های بین‌المللی و با توجه به خطر شیوع وبا به مناطق جدید، در شهر «فیض‌آباد» مرکز ولایت بداخشان افغانستان که بیشتر مبتلایان به این بیماری در آن هستند، حالت قرنطینه اعلام شده‌ است.

کارشناسان سازمان بهداشت جهانی هشدار داده‌اند که اگرچه وبا یک بیماری کشنده است، اما از موارد مرگ مبتلایان می‌توان با درمان فوری و مناسب اجتناب کرد.

با توجه به وضعیت موجود در مناطق مبتلا به شیوع وبا، تیم‌های پزشکی زیادی متشکل از متخصصان افغان و کارمندان سازمان‌های بین‌المللی بهداشتی به این منطقه فرستاده شده‌اند و طرحی نیز در جهت تأمین تجهیزات لازم پزشکی و درمانی برای همه ساکنان این منطقه ،مورد اجرا قرار گرفته‌ است.

مقامات ولایت بداخشان افغانستان به دلایل ایمنی و برای جلوگیری از شیوع بیماری‌های جدید، تصمیم گرفته‌اند که با انتقال آب آشامیدنی از مناطق مجاور، آب ساکنان این منطقه را تأمین کنند.

بنابر تحقیقات مقدماتی، علل شیوع این بیماری کمبود آب سالم و همچنین مشکل دسترسی مردم به آب در این منطقه بوده‌ است.

بر اساس یک پژوهش انجام‌شده از سوی متخصصان نهاد توسعه بین‌المللی آمریکا، تنها 12 درصد از جمعیت افغانستان که در روستاها زندگی می‌کنند، به آب آشامیدنی سالم دسترسی دارند.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها