امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۸:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36814
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۸
تعداد بازدید: 234
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، بنابر بیانیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان، «امامعلی رحمان» امروز ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، بنابر بیانیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان، «امامعلی رحمان» امروز (30 مرداد) در دیدار با «ژانتارا ساتی‌بالدیف» نخست‌وزیر قرقیزستان تأکید کرد که تاجیکستان به روابط دوستانه و گرم با این کشور ارج می‌گذارد.

به گفته وی، اساس برنامه همکاری‌های دوجانبه، توسعه روابط میان مناطق مرزی قرقیزستان و تاجیکستان بویژه تقویت مناسبات بین ولایت‌های «سغد» و «باتکن» و ناحیه «جرگتال» و منطقه «چون‌آلی» ولایت اوش، می‌باشد.

بنابر این بیانیه، رئیس جمهور تاجیکستان همچنین گفت که نیروهای مرزبان، مأموران وزارت‌ کشور و نهادهای گمرکی 2 کشور باید ارتباط نزدیکی داشته باشند و با یکدیگر به‌ منظور جلوگیری از حوادث مرزی همکاری کنند.

رحمان قرقیزستان را شریک طبیعی تاجیکستان در منطقه برشمرد و روابط دوجانبه را در سطح عالی عنوان کرد.

به گفته رئیس جمهور تاجیکستان، «دوشنبه» و «بیشکک» در مورد استفاده مؤثر و عاقلانه از منابع آب منطقه و در زمینه حفظ محیط زیست مواضع یکسان و نزدیکی دارند.

به گفته این منبع، نخست‌وزیر قرقیزستان که به‌ منظور شرکت در کنفرانس بین‌المللی بررسی مسائل آب روز سه‌شنبه گذشته وارد تاجیکستان شده بود، در دیدار با رحمان تطبیق تصمیمات نخستین جلسه شورای بین‌دولتی در ماه می (اردیبهشت) سال جاری را که در بیشکک برگزار شده بود، برای توسعه همکاری‌ها مهم دانست.

وی همچنین وجود 87 سند تصویب‌شده و پنج سند دیگر در حال بررسی را پایه مهم حقوقی و قراردادی میان 2 کشور عنوان کرد.

به گفته این منبع، طرفین با اشاره به ظرفیت‌های موجود، افزایش چهار برابری مبادلات کالا در سال جاری را بیانگر روند خوب تحقق توافقات دوجانبه برشمردند.

در این بیانیه همچنین آمده‌ است که طرفین ضمن مذاکرات بر گسترش همکاری‌ها در بخش انرژی، حمل‌ونقل، ارتباطات، انتقال برق، تبدیل گذرگاه «قراقامیق» به یک گذرگاه بین‌المللی در مرز مشترک و اجرای چند اقدام دیگر تأکید کردند.

بنابراین بیانیه، نخست‌وزیر قرقیزستان و رئیس جمهوری تاجیکستان تهیه و تطبیق لوایح ساخت راه‌آهن در مسیر روسیه-قزاقستان-قرقیزستان-تاجیکستان و چین-قرقیزستان-تاجیکستان-افغانستان ایران، تحقق طرح «CASA-1000» و از طریق آن انتقال برق تاجیکستان و قرقیزستان به افغانستان و پاکستان را از دیگر بخش‌های روابط سودمند در آینده عنوان کردند.

این منبع برخی از مسائل مربوط به تدارک برنامه بازدید رسمی «الماس‌بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان از تاجیکستان را از دیگر موضوعات مورد گفت‌وگو در این دیدار بیان کرده‌ است.

بازدید نخست‌وزیر قرقیزستان و انجام مذاکرات با مقامات عالی‌رتبه تاجیک در حالی است که در مدت هشت ماه نخست سال جاری میلادی چندین حادثه در مناطق مرزی باعث تشدید وضعیت در مناطق مرزی 2 کشور شده است.

تازه‌ترین حادثه سه‌شنبه‌ شب گذشته در ناحیه «چارکوه» تاجیکستان اتفاق افتاد.

افراد ناشناس مسلح با حمله به یک منزل در منطقه مرزی، چهار نفر از اهل یک خانواده را به قتل رساندند.

کارشناسان دقیق نبودن خطوط مرز مشترک و وجود مناطق بحث‌برانگیز در مرز را دلیل بروز چنین حوادث و تشدید مناسبات بین‌قومی عنوان می‌کنند.

تاجیکستان و قرقیزستان 980 کیلومتر مرز مشترک دارند و تنها اندکی بیش از 50 درصد آن تاکنون تعیین و علامت‌گذاری شده و بحث مناطق باقیمانده محور مذاکرات یک کمیسون مشترک در همین رابطه است.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها