امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۰:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36823
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۹
تعداد بازدید: 103
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، همایون امیرزاده مشاور اجرایی معاون امور فرهنگی با اعلام این خبر گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، همایون امیرزاده مشاور اجرایی معاون امور فرهنگی با اعلام این خبر گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی این معاونت و پس از نهایی شدن فهرست واحدهای واجد شرایط دریافت تسهیلات صبح امروز اسامی این واحدها طی نامه‌ای رسمی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صندوق توسعه ملی معرفی شد.

به گفته امیرزاده، بر اساس تفاهم نامه امضا شده میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صندوق توسعه ملی، 1500 میلیارد ریال اعتبار به این واحدها اختصاص می‌یابد.

وی با اشاره به تکلیف محول شده به معاونت امور فرهنگی به منظور تحقق اهداف کمی قانون پنجم توسعه، افزود: درخواست دریافت تسهیلات معادل 1 درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صورت ریالی و ارزی با هدف کمک به توسعه زیرساخت‌های چاپ و نشر و حمایت از واحدهای تولیدی در بودجه پیشنهادی سال 92 ارائه شد که در نهایت با پیگیری و جدیت معاونت فرهنگی و همکاری همه جانبه تشکل‌ها و اتحادیه‌های مرتبط با صنعت چاپ و نشر کشور به تصویب رسید.

رئیس کارگروه طرح‌های توسعه‌ای چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: این تسهیلات کم نظیر برای اولین بار به صورت ریالی به واحدهایی که ماهیت تولیدی دارند، اعطا می‌شود و می‌تواند در چرخه تولیدی صنعت چاپ و نشر کشور تاثیر بسزایی داشته باشد.

امیرزاده تاکید کرد: رسیدن به درک مشترک میان هیات عامل صندوق توسعه ملی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره نقش کلیدی و موثر صنعت چاپ و نشر در چرخه تولید و توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی کشور از نتایج مهم این تفاهم نامه است.

مشاور اجرایی معاون امور فرهنگی با اشاره به افزایش قیمت برخی هزینه‌های تولید چون مواد اولیه و ...، اظهار کرد: با توجه به طرح تحول اقتصادی و افزایش قیمت مواد اولیه به نظر می‌رسد این حمایت کم سابقه به عنوان اقدامی تاثیرگذار می‌تواند بسیاری از واحدهای دارای مشکل صنعت چاپ و نشر کشور را تحت پوشش قرار دهد.

وی افزود: توزیع این اعتبار با عنوان تسهیلات سرمایه در گردش علاوه بر اهداف پیش گفته، در نوسازی ناوگان چاپ و نشر کشور موثر خواهد بود. 

امیرزاده نرخ تسهیلات موضوع تفاهم نامه میان معاونت فرهنگی و صندوق توسعه ملی را  16 درصد و مدت بازپرداخت آن را یک سال عنوان کرد و گفت: این تسهیلات به تمامی واحدهای متقاضی در سراسر کشور با اولویت مناطق کم برخوردار و کمتر توسعه یافته اعطا می‌شود.

بنابر اعلام این مقام مسئول، با توجه به ماهیت صنعت چاپ 1000 میلیارد ریال معادل 100 میلیارد تومان از این تسهیلات به واحدهای چاپی و 500 میلیارد ریال معادل 50 میلیارد تومان به واحدهای نشر کشور اعطا خواهد شد.

رئیس کارگروه طرح های توسعه ای چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: فهرست واحدهای واجد شرایط از سوی کارگروه تخصصی طرح های توسعه ای چاپ و نشر کشور که اخیرا در معاونت فرهنگی با ترکیبی از کارشناسان زبده معاونت و نمایندگان تشکل های چاپ و نشر کشور تشکیل شد، نهایی شده است.

امیرزاده تاکید کرد: خوشبختانه علی رغم فرصت و فوریت کار اطلاع رسانی به کلیه استان‌ها با دقت انجام گرفت و در مجموع به نظر می‌رسد هماهنگی مطلوبی در سطح استان‌ها، ستاد و تشکل‌های مربوطه وجود داشته است.

وی ابراز کرد: پس از بررسی‌های اولیه فهرست ارسالی به صندوق توسعه ملی و پس از تایید نهایی لیست در صندوق، در گام بعدی بانک عامل به منظور اعطای تسهیلات انتخاب می‌شود.

مشاور اجرایی معاونت فرهنگی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش دارد با توجه به وضعیت موجود واحدهای چاپ و نشر کشور در تعامل با بانک عامل، نظر واحدهای چاپ و نشر را به گونه‌ای تامین کند که در اخذ وثایق بانکی، وثابق ترکیبی نیز مورد توجه قرار گیرد.

امیرزاده افزود: از جمله نتایج مهم این اقدام کم نظیر شناسایی فرصت‌های سرمایه گذاری در صنعت چاپ و نشر کشور است و امیدواریم در این زمینه تمامی نهادهای بالادستی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری همه جانبه ای در این زمینه داشته باشند.

وی هم چنین درباره دریافت تسهیلات ارزی نیز توضیح داد: در این تفاهم نامه موضوع تسهیلات ارزی نیز پیش بینی شده که کارگروه طرح های توسعه ای چاپ و نشر در نشست بعدی خود ضمن بررسی این موضوع، جزئیات آن را اطلاع رسانی خواهد کرد.

رئیس کارگروه طرح‌های توسعه‌ای چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: تسهیلات ریالی صندوق توسعه ملی به 335 واحد نشر در شهرستان ها و 193 واحد نشر در تهران و  هم چنین به 222 واحد چاپی تهران و 829 واحد چاپی شهرستان‌ها اعطا می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها