امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۲۰:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36825
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۹
تعداد بازدید: 190
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، منصور واعظی، دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در پایان نخستین جلسه این شورا ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، منصور واعظی، دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در پایان نخستین جلسه این شورا که عصر روز گذشته با حضور «علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس این شورا برگزار شد، اظهار داشت: امروز هشتمین دوره شورای فرهنگ عمومی کشور آغاز شد؛ از سال 1364 که تشکیل شورای فرهنگ عمومی به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید، ایده تشکیل شورای فرهنگ عمومی را مقام معظم رهبری (رییس جمهور وقت) در آن زمان مطرح فرموده بودند.

* آغاز هشتمین دوره شورای فرهنگ عمومی با حضور علی جنتی

در ابتدا دبیر شورا و اعضای جلسه به جناب آقای جنتی (رییس هشتمین دوره­ی شورا) خیرمقدم گفتند و ابراز امیدواری کردند که در دوره ایشان شورای فرهنگ عمومی بتواند نقش آفرینی بیشتری داشته باشد. زیرا یکی از مواردی که مورد توجه و تاکید آقای جنتی بود و در برنامه‌هایشان در مجلس هم مطرح کردند قرار گرفتن ارتقای شورای فرهنگ عمومی در اولویت برنامه‌ها بود، این موضوع برای اعضای شورای فرهنگ عمومی شیرین بود و از این بابت سپاس خود را از وزیر ارشاد اعلام کردند.

* نخستین مصوبات؛ نامگذاری فرودگاه شهرستان لارستان به «فرودگاه آیت‌الهی لار»

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور ادامه داد: امروز دو موضوع را در دستور کار داشتیم، موضوع نخست بحث نام‌گذاری فرودگاه شهرستان لارستان بود، پیشنهادی را شورای شهر لارستان ارائه کرده بود و در سازمان هواپیمایی کشوری و مدیریت فرودگاه‌های کشور نیز طرح شده بود، نماینده شهرستان هم این تقاضا را داشت که در مورد موضوع اتخاذ تصمیم شود، در نهایت این موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با آرای اکثریت اعضای جلسه شورا مصوب شد فرودگاه شهرستان لارستان به عنوان «فرودگاه آیت‌الهی لار» نامگذاری شود.

* تبلیغات محیطی دستور دوم جلسه شورای فرهنگ عمومی

واعظی در مورد دستور دوم جلسه گفت: در سال 1388 شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه‌ای را در مورد تبلیغات محیطی داشت که در این مصوبه پیش‌بینی تشکیل کارگروهی برای مدیریت تبلیغات محیطی در کشور شده است، این کارگروه 16 جلسه برگزار کرد و دستورالعملی را با عنوان دستورالعمل اجرایی سیاست­ها و ضوابط حاکم بر تبلیغات محیطی ارائه داد، البته در سال گذشته دو بخش از این مصوبه و دستورالعمل را که فوریت بیشتری داشت و با نامگذاری سال متناسب بود مصوب کرده بودیم، اما سایر موارد در دستور کار قرار گرفت و قرار شد اعضای شورای فرهنگ عمومی نظرات خود را در این راستا مطرح کنند، امروز این بحث بار دیگر مطرح و قرار بر این شد که ما در همین کارگروه افرادی را که نظراتشان را ارائه داده‌اند دعوت کنیم، نظرات، مجدداٌ در این کارگروه مورد بررسی و نتیجه کارگروه در دستور کار جلسات آتی قرار گیرد.

* انجام فعالیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شورای فرهنگ عمومی با قوّتی بیش از پیش

وی گفت: موضوع دیگر جلسه شورای فرهنگ عمومی به بحث و بررسی در ارتباط با فعالیت‌های آتی شورای فرهنگ عمومی و برنامه‌هایی که آقای جنتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارند و ایده‌ها و پیشنهادهایی که اعضای شورا در ارتباط با جایگاه و نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ارتقای فرهنگ عمومی داشتند اختصاص یافت؛ تعدادی از اعضا نظرات خود را مطرح کردند و فرصت اظهار نظر به تعدادی از اعضا نرسید که قرار شد در جلسه آتی به این مسئله بپردازیم و سایر اعضا هم ایده‌های خود را برای تقویت فعالیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شورای فرهنگ عمومی ارائه دهند.

* وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نقش فرهیختگان، هنرمندان و پژوهشگران را در شورای فرهنگ عمومی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بسیار مهم و بی‌بدیل دانست

واعظی در پاسخ به این سؤال که شما به عنوان دبیر شورا نظرات وزیر راجع به شورای فرهنگ عمومی را چگونه ارزیابی می­کنید؛ تصریح کرد: جناب آقای جنتی نظرات مهمی داشتند، یکی از نکاتی که مطرح کردند این بود که چه در شورای فرهنگ عمومی و چه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جایگاه و نقش فرهیختگان، هنرمندان و پژوهشگران نقشی بسیار مهم و بی‌بدیل است و برنامه وزیر ارشاد این است که از همه­ی ظرفیت فرهنگی و هنری و نخبگی کشور چه در سطح ملی و چه در سطح استان‌ها و شهرستان‌ها استفاده شود.

* دستور وزیر ارشاد برای افزایش شخصیت‌های حقیقی در ترکیب اعضای شورای فرهنگ عمومی

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور بیان داشت: در حال حاضر در ترکیب اعضای شورای فرهنگی استان‌ها و شهرستان­ها سه نفر شخصیت حقیقی داریم. آقای جنتی قائل بر این بودند که تعداد اشخاص حقیقی عضو شورای فرهنگ عمومی باید بیشتر شود و تعداد بیشتری از نخبگان فعال فرهنگی در شورای فرهنگ عمومی حضور داشته باشند، این مسئله پیگیری خواهد شد و ما نیز این درخواست را برای کسب موافقت به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه خواهیم کرد.

* تاکید وزیر ارشاد بر آسیب‌شناسی عالمانه از معضلات فرهنگی کشور

دبیر شورا افزود: نکته دومی که وزیر ارشاد مطرح کردند این بود که ما باید آسیب‌شناسی عالمانه­ای از معضلات فرهنگی کشور داشته باشیم، فرهنگ عمومی دارای نقاط قوت و ضعفی است که باید این نقاط ضعف را بشناسیم و ببینیم چرا در چنین وضعیتی قرار گرفته‌ایم، آقای جنتی معتقدند که با یک آسیب شناسی عالمانه می‌توانیم به راهکارهایی عالمانه برای رفع این معضلات دست یابیم.

واعظی ضمن بیان اینکه در جلسات شورای فرهنگ عمومی آتی بخشی به این موضوع اختصاص می‌یابد، ادامه داد: به درخواست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آسیب شناسی معضلات فرهنگی در جلسه­ی شورا انجام خواهد شد.

* تاکید وزیر ارشاد بر کاهش وظایف تصدی‌گری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نقش‌آفرینی در برنامه‌ریزی و نظارت بیشتر

واعظی با اشاره به اینکه آقای جنتی نکته دیگری هم مطرح کردند، افزود: دقت و توجه به نقش آفرینی نهادهای غیر دولتی و تقویت آن برای ارتقای فرهنگ عمومی از جمله موارد دیگر مورد تاکید وزیر بود، آقای جنتی در مورد بیشتر نکاتی که مطرح کردند قائل بر این هستند که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظایف تصدی‌گری خود را کاهش دهد و در حوزه برنامه‌ریزی و نظارت بیشتر نقش آفرینی کند و فعالیت‌های اجتماعی به افرادی که می‌توانند در این حوزه عملکرد بهتری داشته باشند واگذار شود؛ البته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم باید از آنها حمایت و بر عملکردشان نظارت داشته باشد.

نکته دیگری که آقای جنتی در نخستین جلسه شورای فرهنگ عمومی در دولت یازدهم مطرح فرمودند، بحث اولویت ‌بندی در دستور کار جلسات شورای فرهنگ عمومی بود که گفتند که ما باید به اصلی‌ترین و اساسی­ترین مسایل فرهنگی در جلسات شورا بپردازیم.

* اولویت بندی موضوعات در جلسات شورای فرهنگ عمومی مورد تاکید آقای جنتی بود/ اسناد بالادستی از منظر وزیر ارشاد منویات رهبر انقلاب است

وی عنوان کرد: به این دلیل که جلسات شورای فرهنگ عمومی یکی از منظم‌ترین جلسات بوده آقای جنتی از نظم در برگزاری این جلسات تشکر کردند و قائل بودند این نظم باید مستمر باشد.

نکته دیگری که مطرح فرمودند اینکه هر نوع سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و فعالیت در حوزه فرهنگ باید متکی و مبتنی بر اسناد بالادستی باشد و مطرح کردند که اسناد بالادستی از منظر ایشان فرمایشات رهبر معظم انقلاب (مدظله)، برنامه­ی پنجم توسعه و سیاست‌های فرهنگی این برنامه، سیاست‌های فرهنگی نظام، مصوبه شورای فرهنگ عمومی کشور، و آن بخش از قانون اساسی است که به حوزه فرهنگ پرداخته است.

واعظی در خاتمه گفت: با توجه به فرا رسیدن «روز جهانی مسجد» وزیر ارشاد تاکید کردند جایگاه و نقش مسجد بی بدیل است و باید در برنامه‌ها به نحوی عمل شود که این جایگاه تقویت شده و مسجد نقش آفرینی بیشتری در ارتقای فرهنگ عمومی داشته باشد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها