امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
۰۸:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36828
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۹
تعداد بازدید: 76
به گزارش خبرگزاری فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس پنجمین دوره توجیهی آموزشی کاروان قرآنی جمهوری اسلامی ایران اعزامی به ...

به گزارش خبرگزاری فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس پنجمین دوره توجیهی آموزشی کاروان قرآنی جمهوری اسلامی ایران اعزامی به حج تمتع از امروز به مدت دو روز در سازمان اوقاف در حال برگزاری است.

بنا بر این گزارش در این برنامه حجت‌الاسلام «محمدمهدی ماندگاری» کارشناس مسائل دینی طی سخنانی با اشاره به اینکه برای رسیدن به معرفت حق باید به درگاه خدا التماس کرد، گفت: تا نگاه ما به عنایت خدا و «اهل‌بیت(ع)» نباشد و تا اعلام نکنیم بیچاره‌ایم آنها دست ما را نمی‌گیرند، همچنین وقتی می‌گویند حج به شرط استطاعت یعنی یک حج درست برای یک عمر کافی است و باید ببینیم با همین یک سفر می‌توانیم بار خود، اجداد و نسل بعد از خود را ببندیم. خود من بیش از 20 بار به حج اعزام شده‌ام و شاید از قافله عقب افتاده باشم اما به عنوان یک تماشاچی می‌گویم که این مأموریت خوبی است.

ماندگاری با توصیه قاریان قرآن به تلاوت حزن‌انگیز گفت: در محافل قرآنی طوری تلاوت کنید که مردم بعد از اتمام جلسه از شما فرمول این تلاوت را بخواهند. به عنوان مثال در زمان جنگ شهدا قرآن کریم را با حزن می‌خواندند زیرا قرآن روضه خداست و به گونه‌ای قرآن بخوانید که خودتان هم از آن لذت ببرید.

وی با اشاره به اهمیت تلاوت سوره مبارکه «توبه» در مناسک حج گفت: آیات سوره مبارکه «توبه» را در این ایام زیاد بخوانید. همچنین آیه 53 سوره مبارکه «زمر» بسیار توصیه شده است، البته سال گذشته خود من به عنوان مبلغ بعثه در مناسک حج حاضر بودم و در آنجا قاریان قرآن آیاتی را می‌خواندند که من می‌خواستم شرح دهم؛ شما هم در محافل با سخنرانان هماهنگ باشید.

وی در ادامه در خصوص اعمال حج گفت: حج یک ماکت بندگی، یک سیر الی‌الله و یک نقشه راه است و در این راه گام‌هایی برای ما تعیین شده که یک به یک طی می‌کنیم، اولین گام در مناسک حج احرام است؛ به این معنا که باید محرم باشیم، اولین قدم بندگی است یا محرم شدن است؛ یعنی یک سری واجبات و یک سری محرمات برای خود داشته باشیم. قدم دوم طواف است؛ طواف یعنی مسیر زندگی که باید با محوریت خدا باشد. گام سوم نماز به عنوان تشکر از خداست.

وی در ادامه به سعی در مناسک حج اشاره کرد و گفت: گام چهارم سعی برای حرکت در زندگی است، برخی افراد هاجر‌گونه حرکت نمی‌کنند اما مزد هاجر را می‌خواهند. قدم پنجم تقصیر است یعنی تلاش کنیم از حال قصور بیرون نشویم و بگوییم خدایا من کم آورده‌ام. گام ششم احرام دیگری است که هر کس می‌خواهد به معرفت برسد باید بیشتر عبادت کند، گام هفتم معرفت است، در عرفات از خدا بخواهیم به شما معرفت عطا کند. گام هشتم حضور در منا است؛ در منا سه بار و هر بار هفت سنگ به شیطان می‌زنیم؛ این به این معناست که شیاطین با چهره‌های گوناگونی با شما روبرو می‌شوند. پس از آن نوبت قربانی کردن هوس‌هاست و در نهایت طواف نساء که نشانه وجود همراه در کنار انسان است و نماز احرام.

این استاد قرآن کریم با توصیه اعضای کاروان نور برای تمسک به «امام‌زمان(عج)» گفت: برای اینکه در این سفر توفیقات بیشتری داشته باشیم از هم‌اکنون با «امام‌زمان(عج)» قرار بگذارید که هر روز به او سلام دهید، خود «امام‌زمان(عج)» همواره به خواندن روضه «امام‌حسین(ع)» توصیه کرده است، از این رو زیارت عاشورا بخوانید.

ماندگاری در پایان با توصیه قاریان به نماز اول وقت در مسجد‌النبی و مسجد‌الحرام گفت: در این سفر سحر‌ها را از دست ندهید، مقید باشید نماز را در حرم بخوانید، حیف است نمازهای یومیه در هتل خوانده شود، صدقه بدهید و برای همه امت دعا کنید.

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار