امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۷:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36856
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۱
تعداد بازدید: 65
به‌گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پیامی به اجلاس بین المللی سفیران صلح تأکید کرد: گر چه در غرش توپ و ...

به‌گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پیامی به اجلاس بین المللی سفیران صلح تأکید کرد: گر چه در غرش توپ و تفنگ جنگ‌های بی‌دلیل اقصی نقاط جهان، صدای شادی کمتر گوش‌ها را می‌نوازد اما سوسوی یک ستاره در سیاه‌ترین شب‌ها آنقدر چشم‌نواز است که خیلی‌ها را به تماشا می‌نشاند.
متن کامل این پیام به شرح ذیل است:
«بسم‌الله الرحمن الرحیم
و ان جنحوا للسلم فاجنح لها و توکل علی الله (سوره مبارکه انفال - آیه شریفه 61).
در روزگاری که زیاده‌خواهی‌های یک عده و تروریسم و جهالت فکری و فقر فرهنگی عده‌ای دیگر، صلح، صفا و صمیمیت جوامع بشری را نشانه گرفته‌اند و با تهدید و تحقیر، بذر خشم و کینه و جنگ را در دل‌های بشریت می‌کارند و با دروغ و ریا آبیاری می‌کنند، هر قدم و قلمی که در راه تلطیف قلوب همنوعان بشری از هر دین، مذهب، جغرافیا، قوم و قبیله، برداشته شود، شایسته تقدیر و تکرار است.
شاید نیاز فطری انسان به امنیت و آرامش زندگی و پسندیدگی صلح در تفکرات همه ملل و نحل باشد که به قدمت تاریخ جنگ‌های بشریت، اقدامات صلح‌جویانه نیز حتی در افسانه‌ها، اسطوره‌ها، تاریخ‌های شفاهی و دنیای معاصر، از برگ‌های زرّین عملکرد فردی و اجتماعی انسان‌هاست و این مقوله وقتی با ادیان، مخصوصاً دین اسلام و به ویژه مکتب متعالی اهل بیت(ع) تلفیق می‌شود، اهمیت و قداستی خاص چون صلح حدیبیه و صلح امام حسن(ع) می‌یابد.
این فرهنگ غنی در دنیای معاصر که صدف‌های اندیشه تصمیم‌سازان جهانی معمولاً خالی از خیرخواهی و بعضاً سرشار از کینه و عداوت است، وقتی ذهن و زبانی را در جهت تحکیم صلح جهانی می‌یابند، چون مروارید عزیز می‌شوند و شگفتا که جنگجویان نیز در گرماگرم نبردها، خود را صلح‌جو و صلح‌طلب می‌خوانند.
از دوگانگی‌های این ادعا در حرف و عمل سردمداران دنیای معاصر و غم و مصیبت آن نمی‌گویم تا کام میهمان اجلاس بین‌المللی صلح را تلخ کند و شیرینی اقدام دست‌اندرکاران این مراسم در مؤسسه بین‌المللی سفیران صلح را می‌ستاییم که اگر چه صدای شادمانی آن در غرش توپ و تفنگ جنگ‌های بی‌دلیل اقصی نقاط جهان و به ویژه خاورمیانه کمتر گوش‌ها را می‌نوازد اما سوسوی یک ستاره در سیاه‌ترین شب‌ها آنقدر چشم‌نواز است که خیلی‌ها را به تماشا می‌نشاند.
انشاءالله هر یک از میهمان خارجی و داخلی، سفیران این مراسم انسانی در جای جای جهان و ایران می‌شوند و به‌قدر وسع خویش غبار کدورت و نزاع از آیینه‌های رفتار فردی و اجتماعی پاک می‌کنند تا صلح و صفا بهتر و بیشتر بدرخشد که کمترین دستاورد برگزاری آن عمل به این امر به معروف صریح قرآنی در آیه اول سوریه انفال است که می‌فرماید: «و اصلحوا ذات بینکم»، حتی در بُعد جهانی و در مقابل محاربان هم سفیران صلح باید این آیه‌ قرآن را چراغ راه خویش کنند که «و ان جنحوا للسلم فاجنح لها».
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار