امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۸:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36877
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۲
تعداد بازدید: 76
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جلسه کارگروه کار‌حرفه‌ای روزنامه‌نگاری چهارشنبه، 30/5/92 به ریاست محمد جعفر محمدزاده، معاون ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جلسه کارگروه کار‌حرفه‌ای روزنامه‌نگاری چهارشنبه، 30/5/92 به ریاست محمد جعفر محمدزاده، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تشکیل شد.

در آغاز این جلسه، محمدزاده، هدف از تشکیل این کار گروه را توسعه و تأمین امنیت شغلی اصحاب رسانه و تشویق به کارآفرینی در حوزه مطبوعات عنوان کرد و گفت: یکی از اساسی‌ترین مشکلات جامعه اطلاع رسانی، فقدان نظام صنفی است و به همین منظور این معاونت، با توجه به نگاه مثبت و تأکید وزیر محترم جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی تدوین لایحه تشکیل نظام صنفی رسانه را آغاز کرده است.

وی با اشاره به مزایای تأسیس نظام صنفی رسانه افزود: با تأسیس چنین نظامی بر مبنای قانون مصوب مجلس، خبرنگاران، در نظام حقوقی کشور جایگاهی شایسته می‌یابند و می‌توان ورود دستگاه‌های حاکمیتی را به مسایل صنفی آنان به حداقل رساند. معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: اعمال نظارت‌های درون صنفی برخبرنگاران و روزنامه‌نگاران در بسیاری اوقات از نظارت‌های حاکمیتی موثرتر و سودمندتر است؛ به خصوص که چنین نظامی می‌تواند رتبه‌بندی خبرنگاران و تعیین جایگاه آنان در فضای رسانه‌ای را به عهده گرفته و گاهی موثر در تامین سلامت حرفه‌ای ایشان باشد.

معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سپس بر استفاده از ظرفیت کار گروه کار حرفه‌ای روزنامه‌نگاری در تدوین این لایحه تأکید کرد و گفت: همان طور که مجوز طبابت پزشکان، مهندسان و وکلا را نظام‌های صنفی آنها می‌دهد و به تخلفات حرفه‌ای آنان نیز رسیدگی می‌کند؛ خبرنگاران نیز با گذشت بیش از یک قرن و نیم از عمر این حرفه در کشور به چنین نظام صنفی نیاز دارند و بدیهی است که در صورت تأسیس، پروانه فعالیت رسانه‌ای خود را نیز از آن دریافت خواهند کرد.

در این جلسه گزارش دبیرخانه کارگروه، در خصوص اعطای تسهیلات به خبرنگاران و روزنامه‌نگاران واجد شرایط شامل برخورداری از بیمه تأمین اجتماعی برای 857 نفر ، عضویت در صندوق حمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران برای 718 نفر و برخورداری از وام آن صندوق برای 150 نفر از خبرنگاران تأیید شده در بانک اطلاعات خبرنگاران، به کارگروه ارائه شد.

در ادامه جلسه به منظور رتبه‌بندی روزنامه‌نگاران و صدور کارت هویت حرفه‌ای متناسب با رتبه شاغلین حوزه خبر واطلاع‌رسانی، «جدول ارزشیابی و رتبه‌بندی حرفه‌ای روزنامه‌نگاران» به تصویب رسید.

در این جلسه همچنین تقاضای 150 نفر از متقاضیان دریافت کارت شناسایی روزنامه‌نگاری با رتبه "خبرنگار" به تصویب کارگروه کار حرفه‌ای روزنامه‌نگاری رسید.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها