امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۱:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3689
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۴۴
تعداد بازدید: 129
محمد شریعتمداری وزیر بازرگانی دوره اصلاحات چهره‌ای که در انتخابات ریاست جمهوری سال 76 در جمعیت دفاع از ارزش‌ها به دنبال ریاست جمهوری ری‌شهری بود این ...

محمد شریعتمداری وزیر بازرگانی دوره اصلاحات چهره‌ای که در انتخابات ریاست جمهوری سال 76 در جمعیت دفاع از ارزش‌ها به دنبال ریاست جمهوری ری‌شهری بود این بار خود تصمیم به کاندیداتوری گرفته و قصد دارد نامزد انتخابات آتی ریاست جمهوری شود.

آنچه در ادامه می‌خوانید متن کامل گفت‌وگوی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با محمد شریعتمداری است.

فارس: اخیرا دیداری با آقای اسحاق جهانگیری داشته‌‌اید؟ هدف از این دیدار چی بود؟

چه کسی گفته دیدار داشتیم.

فارس: کسی چیزی نگفته است، آیا شما دیداری داشته‌اید؟

این دیدارها دید و بازدید عیدانه است که جمعی از دوستان قدیمی را می‌بینیم، خوب البته در این دیدارها با توجه به نزدیک شدن به یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بهانه‌ای می‌شود تا درباره موضوعات کنونی کشور و انتخابات نیز گفت‌وگویی داشته باشیم.

فارس: آیا علاقه شخصی شما است که زیر سایه فرد خاصی وارد صحنه انتخابات شوید؟

من چنین تعبیری ندارم، در زمان ریاست جمهوری جناب آقای سید محمد خاتمی که یک دولت اصلاح‌طلب محسوب می‌شد به عنوان وزیر به مدت هشت سال فعالیت کردم. طبعاً کسانی که من را در خیابان می‌بینند می‌گویند در آن دوره‌ای که شما وزیر بودید، سطح عمومی قیمت‌ها از جمله گوشت، مرغ حتی اجاره بهای مسکن زیاد بالا نمی‌رفت و از دولت اصلاحات و فعالیت‌های اینجانب در آن دولت اظهار رضایت می‌کنند و بنده را به این عنوان می‌شناسند.

فارس: طیف اصلاح طلبان به غیر از آقایان خاتمی و هاشمی رفسنجانی شخص دیگری ندارند که روی کار بیاورند؟ از آغاز دولت اصلاحات تا به امروز تقریباً 16 سال می‌گذرد آیا اصلاح طلبان توانایی پرورش فرد دیگری را برای چنین روزی نداشتند که در حال حاضر بر روی او اجماع داشته باشند؟

بنده خیلی ارتباطات تشکیلاتی با این طیف ندارم که از طرف آنان پاسخی بدهم اما تصور می‌کنم با توجه به شرایط خاصی که در کشور بوجود آمده از جمله بعد از اتفاقات سال 88 ، نوعی دلسردی و دلزدگی بین این گروه‌ها ایجاد شده است و تعداد افرادی که در صحنه بودند محدود شد، به خصوص  افرادی که در آن وقایع حمایت کردند که بنا به این اتفاقات خیلی از گروه‌ها منفعل یا کم رنگ شده‌اند که همه این‌ها در جامعه سیاسی کشور تاثیرگذار است. به غیر از آقای خاتمی اشخاص دیگری هستند که صلاحیت حضور در انتخابات را دارا هستند ولی علی‌القاعده با اظهارنظرهایی که از آقای خاتمی تا به حال وجود داشته، مانع از این شده که به یک جمع‌بندی واحدی برسند.
فارس: رایزنی خاصی با گروه یا حزب خاصی داشته‌اید؟

بله، داشته‌ام چون نگاهم در انتخابات یک نگاه متفاوت نسبت به همه نامزدهایی که به میدان آمده‌اند، است. شاید کسی که اعلام کاندیداتوری می‌کند یک مسیر را دنبال کند، آن هم رسیدن به صندلی ریاست جمهوری حتی با اهدافی خاص حتی غیر از کمک به حال آحاد مردم؛ ولی نگاه من اینگونه نیست، من فرآیند انتخابات را فرایندی فرهنگی می‌بینم که نتایجش سیاسی است و در طول این مسیر  در مذاکرات سیاسی که با اشخاص ذی‌صلاح در بخش‌های مختلف داشته‌ام سعی کردم در مسیر رفاه، تجمع و... حرکت کنم. در گفت‌و‌گوهایی که با اشخاص مختلف داشته‌ام از جمله جبهه اصلاح‌طلبان به حضور آقای خاتمی در انتخابات اشاره داشته‌ایم که اگر خاتمی به هر دلیلی در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا نشود انتخابات را به سمتی سوق دهیم که هر فردی به عنوان کاندیدا در انتخابات ورود پیدا نکند که انتخاب فرد اصلح برای مردم سخت ‌شود و رای مردم تقسیم  و تفاوت آرا کم ‌شود که باید مقابل چنین اتفاقی را بگیرم. بنابراین بنده همه تلاش خود را بکار خواهم گرفت که چنین اتفاقی نیفتد.

فارس: به عنوان نامزد انتخابات آتی چه برنامه‌هایی در حوز‌ه های مختلف دارید؟

افرادی که به عنوان کاندیدا وارد این عرصه می‌شوند باید تمام رویکردهای خود را بیان کنند. کسانی که پا در این میدان می‌گذارند نمی‌خواهند و نمی‌توانند قانون اساسی و یا چشم‌انداز جدیدی را عوض یا تغییری در قوانین داشته باشند، آنچه مهم است و مردم می‌خواهند در انتخابات ریاست جمهوری ببینند چه تفاوت‌هایی در رویکرد کاندیداهای ریاست جمهوری دارد.
 

فارس: لطفاً بیشتر در این باره توضیح دهید؟

درحال حاضر کشور دچار بحران‌های عظیمی است که صحبت از سند چشم‌انداز در آن جرم حساب می‌شود، چه رسد به تعریف از این سند، دولت فقط یک سال گزارش از این سند را ارائه کرده است و در سال‌های بعدی از این کار چشم پوشی کرد و معلوم نیست وضعیت فعلی آن به کجا رسیده است. مسیر و رویکردی که یک رئیس جمهور می‌خواهد طی ‌کند مهم است، بنده در این دوره اعلام کاندیداتوری کردم و با تیمی که تشکیل دادم تمامی برنامه‌های کاندیداهای سابق ریاست جمهوری بعد از انقلاب اسلامی چه افرادی که به عنوان کاندیدا آمده‌اند و رای نیاوردند و چه افرادی که بر سکوی ریاست جمهوری نشسته‌اند را مطالعه کردیم تا اولویت ها و خط فکری آنها را مشخص و در اولویت کار قرار دهیم.

فارس: آیا به عنوان نامزد اصلاح‌طلب قصد ورود به عرصه انتخابات را دارید؟

بله، من هشت سال در دوران آقای خاتمی وزیر بودم  و به دولت اصلاحات موسوم شده‌ایم ؛ لذا این امر تکلیف را مشخص می‌کند.

فارس: با توجه به اینکه شما به عنوان یک نامزد جریان اصلاح‌طلب وارد صحنه رقابت شده‌اید، بفرمائید اصلاح‌طلبان چه شاخص‌هایی باید داشته باشند؟

بنده به عنوان یک کاندیدای مستقل وارد صحنه شده‌ام و هنوز جبهه اصلاحات تحت عنوان احزاب اصلاح‌طلب روی من اجماع نکرده‌اند، معتقدم مردم نسبت به فعالیت‌هایی که در حوزه اقتصادی و بازرگانی در دولت خاتمی داشته‌ام من را نگاه می‌کنند و می‌پسندند و مرا به‌عنوان یک اصلاح‌طلب می‌شناسند.

فارس: شعاری که انتخاب کرده‌اید چیست؟

دولت ما حتماً دولت اعتدال است، شعاری که انتخاب می‌کنیم باید با جامعه یک‌رنگ باشد. اصرار دارم شعاری را انتخاب کنم که بتوانم پاسخگوی نیازهای جامعه و مردم باشم.

فارس: رابطه شما با مجمع روحانیون مبارزه چطور است؟ آیا با آنها رایزنی داشته‌اید؟

رایزنی و دیدار داشته‌ام به ویژه با آقای موسوی لاری جلسه طولانی داشته‌ایم، تاکید میکنم تا دیگر تکذیب نکنند.

فارس: قبل از عید برخی افراد وابسته به جریان اصلاحات با مقام معظم رهبری دیدار داشته‌اند،شما چه نقشی در این دیدارها داشتید؟

در آن مورد بخصوص هیچ نقشی نداشته‌ام، و در این دیداری که آقایان جهانگیری، موسوی لاری و انصاری با رهبری دیدار داشته‌اند حضور نداشتم.

فارس: آیا از بانوان در کابینه خود استفاده می‌کنید؟

در عرصه امور بانوان که مشخص است خود بانوان ایفای نقش می‌کنند.

فارس: به عنوان وزیر چطور؟ آیا استفاده می‌کنید؟

نگاه من در انتخاب همکارانم در کابینه جنسیت نیست. نگاه شایسته سالاری است اگر خانم فرهیخته‌ایی که مثل سرکار خانم دکتر دستجردی یا خانم ابتکار آماده همکاری باشند حتماً استفاده می‌کنم و اینگونه اشخاص همواره می‌توانند در هر دولت شایسته سالاری، مسئولیت‌های مهم را بر عهده بگیرند.

فارس: معاون اول کابینه‌تان چه شخصی است؟

اگر قسمت شود کابینه‌ایی شکیل دهم برای انتخابات افراد اصلی تصمیم گیری و برنامه‌ریزی کرده‌ام  اما چون هنوز ثبت‌نامی صورت نگرفته و شورای نگهبان در مورد احراز صلاحیت افراد اقدامی نکرده است، الزام ینمی‌بینم از افراد نام ببرم و البته عقلانی هم نیست.

فارس: در یکی از مصاحبه‌هایتان اعلام کردید معاون اول خودتان را معرفی می‌کنید؟

قطعاً به موقع این کار را می‌کنم البته بعد از تایید شورای محترم نگهبان در مورد احراز صلاحیت بنده.

فارس: چه تضمینی است بعد از رای آوردن همان شخصی که به عنوان معاون اول معرفی کرده‌اید روی کار باشد؟

در چارچوب قانون اساسی ایران اگر روسای جمهور نتوانند به وعده‌های خود عمل کنند مردم می‌توانند از طریق نمایندگانی که در مجلس انتخاب کرده‌اند پیگیر باشند و مسئولیت این نمایندگان نظارت بر امور اجرایی است. علاوه بر این در حال حاضر ما شاهد این هستیم که ریاست جمهوری در ایران دو دوره 4 ساله شده و اگر من نتوانم به وظایف خود به خوبی عمل کنم قطعاً در دوره بعدی رای ندارم.

فارس: باتوجه به تعدد نامزدهای انتخابات آتی، به نظر شما داوطلبان کاندیداتوری تا آخر کار می‌مانند؟

تعدد نامزدها من را هم نگران می‌کند، البته این موضوع بیشتر در طیف اصولگرایان مشاهده می‌شود و همین امر باعث خرد شدن آراء می‌شود و این زیان آور است.
 

فارس: سود این کار را چه کسی می‌برد؟
 

زیان را مردم و سود را حتماً دشمنان می‌برند زیرا تعدد کاندیداها به انسجام آرا لطمه می‌زند و فرد منتخب با رای پایین انتخاب می‌شود چراکه ترکیب افراد حاضر در صحنه بیانگر این مطلب است.

فارس: آیا پیشنهادی برای این که تعدد کاندیداها  از بین برود دارید؟

روشنگری،مذاکره، گفت‌وگو و توصیه‌های بزرگان. اگر این موارد صورت بگیرد و  کاندیداها به سمت ائتلاف بروند تا مردم ضمن امکان انتخاب از سلایق مختلف، سرگردان نشوند.

فارس: آیا در کابینه‌تان از وزراء احمدی‌نژاد استفاده می‌کنید؟

هیچ محدودیتی در انتخاب افراد شایسته نیست، قطعاً در بدنه دولت و قوه مجریه مدیران کاردان و کارآمد فراوانی هستند که شایستگی حضور در دولت‌های آتی را دارند، بنده نیز خود را محروم نخواهم کرد.
فارس: آیا از احمدی‌نژاد نیز استفاده می‌کنید؟

چرا می‌خواهید بحث را به انحراف بکشید، نه استفاده نمی‌کنم، روسای جمهور معمولاً پس پایان دوره، مسئولیت‌های دیگری عهده دار می‌شوند و در قوه مجریه نمی‌مانند. آقای دکتر احمدی نژاد هم بعد از انتخابات فکر نکنم حال و حوصله کارهای اجرایی داشته باشد.

فارس: برداشت مردم از محمد شریعتمداری چیست؟

یک اظهار رضایت عمومی از عملکردم در حوزه اقتصادی و بازرگانی دارند و به عنوان وزیر دوران اصلاحات شناخت نسبتاً خوبی از من دارند.

فارس: حاضر هستید اموالتان را معرفی کنید؟

اگر انتخاب شوم مکلف هستم عنوان کنم.

فارس: به مردم چطور؟ آیا این کار را می‌کنید؟

بله هیچ اشکالی ندارد، زندگی ساده‌ای دارم که قبل و بعد از وزارت تغییر چندانی نداشته و اطلاع مردم از اموال و دارایی‌هایم را کار پسندیده می‌دانم.

فارس: با یک جستجوی ساده در موتور‌های جستجوگر اینترنتی می‌بینیم  آقای محسن بهرامی که به عنوان سخنگوی شما مشغول به فعالیت هستند بر اساس اعلام سایت‌های خبری جزء 20 چهره ثروتمند کشور معرفی می‌شوند باتوجه به این موضوع چه معیارهایی داشتید که آقای بهرامی را انتخاب کردید؟

فعالیت در هر حوزه را باید به اهلش سپرد. آقای بهرامی به عنوان سخنگو کارش را بلد است و در انتخابات دوره‌های قبلی ریاست جمهوری نقش بسزایی داشته‌اند علاوه بر آن ایشان یکی از افراد امین بنده هستند که سابقه آشنایی من با ایشان مربوط به سال‌های قبل است. در این دوره آقای بهرامی سخنگویی اینجانب را که از کاندیداهای مستضعف هستم پذیرفته‌اند که البته کار بسیار دشوار و طاقت فرسایی به شمار می‌آید.

فارس: شما به عنوان یکی از کاندیداهایی هستید که در بیشتر حوزه‌های سیاسی با بزرگان نسبت فامیلی دارید فکر می‌کنید تاثیری در انتخاب شما دارد؟

در این مورد بنده بی‌تقصیر هستیم و هیچ نقشی نداشته‌ام نسبت‌های مورد اشاره عمدتاً سببی و نسبی هستند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها