امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۱:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36914
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۰
تعداد بازدید: 82
به گزارش خبرنگار قضایی فارس،‌ روز دوشنبه 9 مرداد امسال همه هموطنان در تدارک حضور در مراسم پر فیض احیای شب 21 ماه رمضان بودند. در این میان اما ...

به گزارش خبرنگار قضایی فارس،‌ روز دوشنبه 9 مرداد امسال همه هموطنان در تدارک حضور در مراسم پر فیض احیای شب 21 ماه رمضان بودند.

در این میان اما حادثه‌ای تلخ رقم خورد حادثه چیزی نبود جزء واژگونی یک مینی بوس به داخل دریاچه و مرگ 12 نفر از هموطنانمان.  

جزئیات واژگونی مینی‌بوس با 12 کشته تشریح شد

تنها ساعتی بعد از وقوع این حادثه رئیس پلیس راه کشور جزئیات حادثه واژگونی مینی‌بوس را که منجر به مرگ 12 تن از هموطنان‌‌مان شد، تشریح کرد.

سرهنگ مهماندار رئیس پلیس راه کشور درباره جزئیات واژگونی یک مینی‌بوس در حوالی سد کارون 3 گفت: در ساعت 6 بعدازظهر امروز این حادثه به وقوع پیوست البته این رویداد یک حادثه رانندگی نبود.

وی تصریح کرد: سد کارون 3 در نزدیکی دو روستا دریاچه‌ای را ایجاد کرده که تردد میان این روستاها تنها به وسیله لنج میسر است.

رئیس پلیس راه کشور گفت:‌ مینی‌بوس مذکور با سرنشینانش به داخل لنج رفته اما در میانه راه به دلیل خرابی لنج حادثه به وقوع پیوسته و مینی‌بوس به داخل آب سقوط می‌کند.

مهماندار گفت: در این حادثه 12 نفر از هموطنان‌مان کشته و 4 نفر به شدت مجروح شدند

دادستان کل کشور مأمور بررسی حادثه دریاچه سد کارون شد

تنها 2 روز بعد از وقوع این حادثه دردناک رئیس قوه قضاییه با صدور دستوری دادستان کل کشور را مأمور بررسی حادثه دریاچه سد کارون کرد.

در متن ابلاغ رئیس قوه قضاییه آمده بود حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای محسنی اژه‌ای دادستان محترم کل کشور خبر حادثه ناگوار سقوط خودرو حامل عده‌ای از هموطنان عزیز به دریاچه سد کارون در استان خوزستان که منجر به کشته شدن آنان گردید، موجبات تأثر همگان خصوصاً خانواده‌های این عزیزان را فراهم آورد.

نظر به ضرورت بررسی همه جانبه علت وقوع این حادثه دلخراش و عوامل بوجود آمدن چنین شرایطی که تعداد زیادی از مردم و اهالی منطقه برای دسترسی به محل زندگی خود ناچار هستند از مسیری پرخطر عبور نمایند، لازم است با اعزام هیأتی ویژه به منطقه با همکاری مسئولین استانی نسبت به بررسی همه جانبه موضوع اقدام و نتیجه به اینجانب منعکس شود.

بررسی حادثه دریاچه سد کارون از صبح امروز آغاز شد

پس از انتشار ابلاغ رئیس قوه قضاییه در ساعت 14 روز 12 مرداد 5 صبح روز 13 مرداد با اعزام یک هیئت از تهران به اهواز بررسی دقیق حادثه دریاچه سد کارون آغاز شد.

پیرو ابلاغ مورخه 92/05/12 رئیس قوه قضائیه به دادستان کل کشور حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای مبنی بر بررسی دقیق حادثه دریاچه سد کارون، بلافاصله هیئتی از سوی دادستان کل تشکیل و در اولین پرواز صبح امروز عازم اهواز شدند.

اعضای این هیئت اعزامی از ساعت 7 صبح کار بررسی و تحقیق پیرامون موضوع مذکور را آغاز کردند.

بازداشت 2 نفر در ارتباط با دریاچه سد کارون 3/ سازمان آب و وزارت نیرو مقصرند

اما تنها با گذشت 19 روز وقوع این حادثه حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در پنجاهمین نشست خبری خود گفت:  چندی پیش در دریاچه سد کارون حادثه ناگواری رخ داد و متأسفانه تعدادی از هموطنان ما کشته شدند.

دادستان کل کشور افزود: با دستور رئیس قوه قضائیه دادستان کل کشور مشغول پیگیری این موضوع شد و خوشبختانه تا امروز ورود ریاست قوه قضائیه و دادستان کل نتایج خوبی را در این پرونده به همراه داشته است.

محسنی‌اژه‌ای در خصوص روند شکل‌گیری این سد گفت: سال 83 این دریاچه آب‌گیری شد و قرار بود پس از آن با احداث یک پل مردم بتوانند به راحتی از این مسیر عبور کنند چرا که پل قبلی هنگام آبگیری به زیر آب رفته بود اما متأسفانه پل جدیدی ساخته نشد و مردم با وسیله‌ای به نام بارج رفت و آمد می‌کردند.

وی افزود: متأسفانه وسایل و امکانات ایمنی که باید در اطراف این دریاچه و بارج پیش‌بینی می شد صورت نگرفت و طبق تحقیقات کوتاهی‌هایی در این زمینه رخ داد.

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه تصریح کرد: دادستان کل کشور در این پرونده از وزیر وقت و مسئول آب‌نیرو دعوت کرد تا توضیحاتی را ارائه دهند.

وی ضمن تشکر از وزیر سابق گفت: خوشبختانه ایشان در این پرونده کمک‌های زیادی به ما کرده‌اند و چند قول دادند که برخی از آنها تاکنون عملیاتی شده است.

دادستان کل کشور با اشاره به پرداخت وجه علی‌الحساب به خانواده قربانیان حادثه سد کارون گفت: یکی از اقدامات مثبتی که با ورود دادستانی کل به این پرونده صورت گرفت این بود که علی‌رغم اینکه هنوز حکمی صادر نشده ودیعه‌ای تعیین نشده است اما با مساعدت وزارت نیرو برای هر فردی که در این حادثه جان‌باخت به میزان یک دیه مشخص و بدون تفاوت بین زن و مرد بیش از یک میلیارد و 300 میلیون تأمین اعتبار صورت گرفت.

وی افزود: این پول به زودی به خانواده قربانیان این حادثه اهدا می‌شود.

وی تجهیز امکانات ایمنی را اقدام دوم دانست و گفت: پیش از این افرادی که در آن منطقه زندگی می‌کردند برای عبور و مرور خود با ساعتی مقرر مواجه بودند و اگر بعد از آن ساعت کسی قصد عبور و مرور داشت با دشواری روبرو می‌شد اما در حال حاضر عبور و مرور شبانه‌روزی شده و امکانات و تجهیزات مناسبی پیش‌بینی و همچنین امکانات پزشکی نیز در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اظهارات وزیر نیرو مبنی بر ساخت پل در سد کارون گفت: ایشان گفته‌اند که ما این موضوع را مناقصه مطرح کرده‌ایم و تلاش داریم تا هر چه زودتر این موضوع را عملیاتی کنیم اما در حال حاضر مسیر راه ترمیم شده و برخی از مشکلات برطرف شده گرچه هیچ کدام از این‌ها برای مردم آن منطقه پل نمی‌شود.

محسنی‌اژه‌ای در ادامه با اشاره به اظهارات کارشناسی اول در پرونده قضایی گفت: پرونده قضایی برای این حادثه تشکیل شده و در کارشناسی اول سازمان آب نیرو مقصر شناخته شده البته پرونده قضایی مسیر خود را طی می‌کند و در این رابطه دو نفر بازداشت شده‌اند اما از افراد بیشتری تحقیق به عمل آمده و خواهد آمد.

رسیدگی سریع دستگاه قضا مرحم زخم حادثه دیدگان روستای سادات حسینی شهرستان دهدز

پیش از این نیز در چندین مورد شاهد بودیم که رئیس قوه قضاییه برای برخی از مسئولان دستگاه قضایی ابلاغ ویژه در نظر گرفته تا رسیدگی به پرونده‌ها سرعت بخشیده شود.

اما مع الوصف همانگونه که رسانه‌ها و خبرنگاران وقتی با کاستی‌ها و کمبودها مواجه می‌شوند موظف هستند  موضوعات را رسانه‌ای کنند تا رسالت خود را به انجام رسانده باشند در این مورد هم بر خود فرض می‌دانیم تا نسبت به اقدام فوری و عاجل دستگاه قضایی ابراز خوشحالی کرده و آنرا مرحمی بر زخم حادثه دیدگان بدانیم.

به طور قطع رسیدگی سریع دستگاه قضایی و همچنین انجام هماهنگی‌های لازم برای پرداخت دیه به خانواده حادثه دیدگان انهم پیش از صدور رأی و حکم دادگاه می‌تواند در به آرامش رسیدن بازماندگان موثر باشد.

هر چند امیدواریم تا دیگر در هیچ کجای کشور شاهد حوادث دلخراش این چنینی نبوده و همچنین مقصرین این حادثه هم به مجازات قانونی خود برسند.

گزارش سید اسد رجبی
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها