امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۳:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36964
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۲
تعداد بازدید: 131
به گزارش فارس، در حالی که منابع دولتی سوریه هرگونه حمله شیمیایی یا کاربرد گاز سمی را در شهرک زملکا واقع در حومه شرقی پایتخت سوریه که تحت کنترل ...

به گزارش فارس، در حالی که منابع دولتی سوریه هرگونه حمله شیمیایی یا کاربرد گاز سمی را در شهرک زملکا واقع در حومه شرقی پایتخت سوریه که تحت کنترل مخالفان دولت است، با قاطعیت رد می‌کنند، مخالفان با استفاده از رسانه‌های حامی خویش تصاویری خیالی از کشته‌ها و مجروحان "حمله شیمیایی" که شامل کودکان نیز می‌شود، انتشار داده‌اند.

در تازه‌ترین واکنش‌های دولت سوریه به گزارش‌ها و تصاویر قربانیان حملات شیمیایی عمران الزعبی وزیر اطلاع رسانی سوریه در گفت‌وگو با العالم هرگونه حمله شیمیایی را تکذیب و تاکید کرد که اینگونه تصاویر، ساختگی و با هدف جوسازی علیه دولت و جلب توجه هیات تحقیق سازمان ملل است که اکنون در سوریه حضور دارند.

هیأت تحقیق سازمان ملل به دعوت دولت سوریه برای تحقیق درباره استفاده گروه‌های مسلح مخالف از سلاح شیمیایی علیه مردم سوریه که اسناد آن توسط روسیه منتشر و تحویل دبیرکل سازمان ملل متحد قرار گرفت، در این کشور حضور یافته‌اند.

الزعبی تاکید کرده است که ادعای حمله شیمیایی علیه مناطق تحت کنترل مخالفان عوام فریبی و برای تحت پوشش قرار دادن فعالیت گروه تحقیق سازمان ملل است.

گروه‌های مخالف حکومت سوریه امروز اعلام کردند که نیروهای دولتی شهرک زملکا واقع در حومه شرقی پایتخت را زیر آتش گرفته‌اند که در اثر آن، بیش از 600 نفر کشته شده‌اند.

مخالفان می‌گویند در این عملیات، گاز سمی نیز به کار رفته و نیروهای دولتی از زمین و هوا شهرک زملکا را زیر آتش و گلوله باران شیمیایی قرار داده‌اند تا با از میان بردن مخالفان، این منطقه را به تصرف خود درآورند.

در واکنش به این اخبار خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) اعلام کرد که مخالفان در صدد منحرف کردن ماموریت بازرسان سازمان ملل هستند.

سانا گزارش حمله شیمیایی توسط نیروهای دولتی را تکذیب و خاطرنشان کرد که هدف از انتشار چنین گزارش‌هایی، منحرف کردن ماموریت بازرسان اعزامی سازمان ملل است که برای بررسی موارد کاربرد اسلحه شیمیایی در جنگ داخلی سوریه به آن کشور اعزام شده‌اند.

به دنبال انتشار این اخبار، گروه نظارت بر حقوق بشر سوریه، که مرکز آن در لندن است، از بازرسان اعزامی به سوریه خواسته است تا از محل مورد ادعای مخالفان در شرق دمشق دیدن کند.

این در حالی است که شبکه آمریکایی «سی‌ان‌ان» به نقل از یک مسئول سیاست خارجی این کشور که "ترجیح داد از ذکر نامش خودداری شود"، اعلام کرد: هیچ مدرکی دال بر استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه وجود ندارد.

در همین حال ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس هم در بیانیه‌ای – که "لحن" آن، بیش و پیش از هر چیز، دروغین بودن ادعای به کارگیری سلاح شیمیایی توسط ارتش سوریه را ثابت می‌کند- اظهار داشت: اگر ثابت شود که اطلاعات منتشر شده در این باره صحیح است، باید آن را یک نقطه عطف خطرناک دانست.
وی افزود: در هر حال ما برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره تلاش می‌کنیم.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار