امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۱:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37015
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 136
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، ادامه درگیری‌های هند و پاکستان در «خط کنترل» در منطقه مرزی مورد مناقشه ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، ادامه درگیری‌های هند و پاکستان در «خط کنترل» در منطقه مرزی مورد مناقشه «کشمیر» مقامات 2 کشور را به واکنش واداشت.

در آخرین مورد از این تیراندازی‌ها که روز گذشته رخ داد یک نیروی امنیتی پاکستان کشته و یک تن دیگر نیز زخمی شد.

در این حادثه که در منطقه «نکیال» در نزدیکی «اسکردو» رخ داد یک سروان ارتش پاکستان کشته شد.

این در حالی است که پاکستانی‌ها نیز این تیراندازی را بی‌پاسخ نگذاشتند و این تبادل آتش تا ساعت‌ها ادامه داشت.

پس از این حادثه وزارت خارجه پاکستان با فراخواندن معاون سرکنسول هند در اسلام‌آباد، مراتب اعتراض خود را به وی ابلاغ کرد.

وزارت خارجه پاکستان از هند خواست تا ضمن حفظ آتش‌بس در این منطقه، به تعهدات خود در توافقنامه آتش‌بس در سال 2003 متعهد باشد.

این چندمین بار در 2 هفته اخیر است که وزارت خارجه پاکستان این دیپلمات هندی را فرا می‌خواند.

این در حالی است که هند نیز موضع خود را در برابر پاکستان  سخت تر کرده و تصمیم گرفته است که انجام هرگونه گفتگوی رسمی را با این کشور تا پایان سپتامبر متوقف کند.

به گفته مقامات دهلی‌نو، دیدارهای پیش‌بینی شده بین وزرای 2 کشور در ماه سپتامبر انجام نخواهد شد و این کشور به تاریخ های پیشنهادی برای برگزاری نشستی در سطح معاونان وزارت آب و همچنین کمیسیون مشترک 2 کشور در طول ماه سپتامبر پاسخی نخواهد داد.

با این حال، نشست «مان موهان سینگ» نخست‌وزیر هند و «نواز شریف» همتای پاکستانی‌اش که قرار است هفته آخر سپتامبر در حاشیه اجلاس عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شود همچنان به قوت خود باقی است.

درگیری هند و پاکستان در حالی از 2 هفته پیش در منطقه مرزی مورد مناقشه کشمیر آغاز شده است که هر یک از  طرفین دیگری را به آغاز حملات متهم می‌کند.

با این حال، مقامات 2 کشور تصریح کرده‌اند که تلاش می‌کنند تا این موضوع را از طریق مذاکره حل و فصل کنند.

برخی کارشناسان نزدیک شدن به زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان در سال 2014 و رقابت این 2 کشور برای اعمال نفوذ بیشتر در این کشور را عامل این درگیری ‌ا می‌دانند.

این در حالی است که برخی دیگر با اشاره به اظهار تمایل دولت جدید پاکستان در چند ماه اخیر برای بهبود مناسبات خود با هند، بر این باورند که برخی نهادهای قدرت در داخل و خارج از این کشور با ایجاد این تنش درصدد ممانعت از نزدیکی 2 کشور هستند.

هند و پاکستان از سال 1947 تاکنون 3 بار با یکدیگر وارد جنگ شده‌اند که 2 بار آن به خاطر منطقه کشمیر بوده است.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها