امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۵:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37062
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 52
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، باشگاه کتاب فرهنگ سرای انقلاب اسلامی در دومین نشست خود به بازخوانی و نقد «دایره المعارف مصور ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، باشگاه کتاب فرهنگ سرای انقلاب اسلامی در دومین نشست خود به بازخوانی و نقد «دایره المعارف مصور تاریخ یهود و صهیونیسم» پرداخت و میزبان جمعی از منتقدان و پدیدآورندگان این اثر بود.

در این نشست که بیست و نهم مرداد در آستانه سالروز به آتش کشیدن مسجد الاقصی برگزار شد، علیرضا سلطانشاهی، رئیس مرکز مطالعات فلسطین نهاد ریاست جمهوری، محمد تقی تقی پور دبیر کل جمعیت حامیان آزادی قدس شریف و محمد کفاش مدیر تولید به همراه گروه مولفان کتاب حضور داشتند.
 
* نگاه تحقیرآمیز نسبت به یهود و صهیونیسم نداشتیم
 
حامد کفاش مدیر تولید دایره المعارف مصور تاریخ یهود و صهیونیسم ضمن بیان انگیزهای خود برای تولید این اثر گفت : هدف ما در ابتدا این بوده است که بتوانیم کتاب‌هایی تولید کنیم که به لحاظ بصری قابلیت جذب مخاطب را داشته باشد و در این مسیر از موضوع کار نترسیدیم و همواره تلاشمان بر این بوده است که با جذاب کردن اثر بتوانیم مخاطب را نسبت به این موضوعات از فضای رسمی خارج کنیم.

وی درباره ویژگی‌های این دایرالمعارف مصور یادآور شد: این کتاب به سه بخش اصلی تقسیم می شود. نگاه ما در کلیت کار این بود که نگاه تحقیرآمیز نسبت به یهود و صهیونیسم نداشته باشیم و تصمیم گرفتیم از ابتدا اگر تصویر یا سندی را استفاده می‌کنیم کاملا با دید احترام به ادیان باشد و جهت گیری خاصی را به مخاطب القا نکند.

وی در توضیح بخش های مختلف کتاب یاد آور شد: در بخش نخست این کتاب که به اباء و اجداد یهودیان می پردازد با نمودارها و نقشه هایی مسیر حرکت قوم بنی اسرائیل را ترسیم کرده و بخش های دیگر کتاب یهودیان را در موقعیت های مختلف اجتماعی و سیاسی مورد بررسی قرار می دهد. در بخش سوم این کتاب که کاملا تالیفی است نیز به تقابل ایران و یهودیان پرداخته شده،این بخش از زمان ناصر الدین شاه  آغاز و تا سال 2012 ادامه پیدا می کند و ما در آن  تقابل بین ایران و یهودیت و در مرحله بعد ایران و صهیونیست را مورد کنکاش قرار داده‌ایم.

محمد تقی تقی‌پور، دبیر کل جمعیت حامیان آزادی قدس شریف، در مقام منتقد این اثر، با برشمردن اصول نقد و بررسی محصولات فرهنگی مانند کتاب گفت: منتقد آثار فرهنگی باید قولی استوار و محکم بدهد، گفته‌هایش چه در مقام تعریف و تمجید و چه در مقام ضعف و ایراد بر اساس عدل باشد، حق معنوی پدیدآورندگان اثر، خود اثر و موضوع آن را مد نظر قرار داده و حق مخاطب را به جا آورد.
 
با تکیه بر سال‌ها فعالیت پژوهشی در این حوزه، این کتاب کم نظیر است
 
تقی پور در ادامه نشست باشگاه کتاب فرهنگ سرای انقلاب اسلامی خاطر نشان کرد: به عنوان کسی که علاقمند این حوزه پژوهشی هستم، باید از همه کسانی که در آماده سازی و تولید این اثر نقش داشتند، تشکر کنم چراکه سرمایه‌‌گذاری و پشتیبانی کافی از این قبیل کارها صورت نگرفته است و همین تهیه و تنظیم آن را با دشواری مواجه می‌کند. با تکیه بر سال‌ها فعالیت پژوهشی در این حوزه، این کتاب کم نظیر است و قرار گرفتن تصویر در کنار متن، مخاطب را شیفته کتاب می‌کند و بنابراین نقدهای من چیزی از ارزش کتاب کم نمی‌کند.

نویسنده کتاب «پس پرده هولوکاست» انتقادهای وارده به اثر را این گونه بیان کرد: پدید آورندگان این کتاب از نظر فصل بندی و ساختار همه نکات لازم هم به لحاظ موضوعی و هم به لحاظ تاریخی را رعایت کرده اند و این اثر در جامعه پژوهشگران می تواند مقبول باشد چرا که کمتر موضوعی است که به آن نپرداخته باشند و این امر یکی از نقاط قوت این کتاب محسوب می شود، اما در مقام نقد باید گفت که این اثر تکلیف مخاطب را با تالیفی یا ترجمه‌ای بودن خود مشخص نمی‌کند. این موضوع در مقدمه به صورت کلی و گذرا مورد اشاره قرار گرفته اما به طور مشخص منابعی که متن از آن استخراج شده، برای مخاطب به خصوص دانشجویان، مورخان و پژوهشگران معلوم نیست. یک اثر علمی باید با ذکر منابع مورد استفاده، مطالب خود را قابل استناد و معتبر کند در حالی که بخش‌هایی از این اثر مانند مبحث صهیونیسم و ایران اعتبار استنادی ندارد.

تقی پور با اشاره به جای خالی برخی موضوعات در کتاب گفت: در بخش فرقه ها که به فراماسونری پرداخته، جا داشت که به دیگر سازمان‌های صاحب نفوذ اسرائیلی مانند آلیناس، ایسرائلیت، یونیورسال گریزی زده می‌شد. ویژگی اصلی دایره المعارف برای مخاطب جامع بودن آن است ولی این مورد در بخش نفوذ سیاسی نیز در نظر گرفته نشده و تنها نفوذ یهودی‌ها در انگلیس، روسیه و آمریکا طی 70 تا 80 سال اخیر مطرح شده و اشاره‌ای به نفوذ صهیونیست در سال‌های پیش تر نشده است.

تقی پور همچنین متناقض بودن آمارهای ارائه شده در موضوع فلسطینیان آواره شده در تقابل اول را از عواملی خواند که اعتبار استنادی اثر را زیر سوال می برد.
 
* دایره المعارف فلسطین و یهودیت و صهیونیسم در زمره آثار مرجع
 
علیرضا سلطانشاهی، رییس مرکز مطالعات فلسطین نهاد ریاست جمهوری نیز این کتاب را در زمره آثار مرجع دانست و گفت: در کتاب‌های مرجع باید فرهنگ و ادبیاتی پیرامون موضوع تثبیت شود که این امر در این کتاب محقق نشده است. یکی از نقایص کتاب عدم ارائه تعریفی دقیق و واقعی از یهودیت است؛ تعاریف دینی از یهود در مواردی با تعاریف دیگر کتاب هماهنگی ندارد؛  با طرح تعریفی دقیق از یهودیت است که خواننده می‌تواند، اجزای آن را از صهیونیسم مجزا کند.

این نویسنده و پژوهشگر در ادامه نقادی این اثر با خالی دانستن مبحث یهود در قرآن که مهم‌ترین منبع ما است، افزود: آمار و ارقام ارائه شده در برخی موارد به روز نشده و در برخی دیگر مانند آمار اسرای فلسطینی باید مورد بازنگری قرار گیرد.

وی با اشاره به مسائل اقتصادی که میان ناشر و محقق فاصله می‌اندازد، گفت: پژوهشگر تعهدی به اقتصاد چاپ و نشر کتاب ندارد و کیفیت را اصل و اساس کار قرار می‌دهد. ناشر هم به حق نگران فروش کتاب و مقبول واقع شدن آن در نزد مخاطب است. به نظر من شتاب زدگی در تهیه و تنظیم یک محصول فرهنگی مانند کتاب کیفیت را زیر سوال می‌برد. عمل بر اساس الگویی حساب شده، ارزش یک اثر را بالا برده و آن را مطابق با استانداردهای علمی می‌کند.

حامد کفاش، مدیر انتشارات سایان، در دفاع از انتقادهای وارده به این اثر اظهار کرد: هدف ما تولید کتاب برای قشر پژوهشگر و القای ذهنیتی خاص به مخاطب نبوده بلکه تیم پژوهشی اثر، بیان واقعیت‌ها بدون سوگیری خاص را هدف اصلی خود قرار داده و با اصل احترام به ادیان، با استفاده از متن، تصویر و سند، واقعیت را برای مخاطب در قالب دایره المعارف به نمایش گذاشته است.

وی ادامه داد: سایان انتشاراتی خصوصی است که در یک سال و نیمی که از تاسیس آن می‌گذرد، تنظیم و انتشار دایره المعارف‌های مصور را هدف اصلی خود قرار داده است چرا که جای خالی کتاب‌هایی که صرفا متن محور نیستند و برای مخاطب جذابیت بصری دارد، خالی می‌دید. هر سه کتابی که در این راستا به بازار عرضه شده با استقبال بالای مردم مواجه شده و برای دومین چاپ آماده می‌شود.

وی با روشنگرانه خواندن مقدمه کتاب در موضوع بخش‌های تالیفی و ترجمه‌ای گفت: ایرادات وارد شده به کتاب از منظر منبع دهی، در فضاهای آکادمیک قابل اجرا است و استناد و منبع دهی جز به جز خیلی مد نظر قرار نگرفته است چرا که چنین کاری عملی نیست.
 
پایان بخش این نشست تقدیر از عوامل تولید دایره المعارف تاریخ یهودیت و صهیونیسم با حضور شمس الدین رحمانی، پژوهشگر عرصه دشمن شناسی و صهیونیسم و مهدی فروتن، رئیس فرهنگ سرای انقلاب اسلامی بود. پس از آن میهمانان  نمایشگاه «کتاب نگاره های دایره المعارف یهودیت و صهیونیسم» را افتتاح کردند.

فرهنگ سرای انقلاب اسلامی با توجه به نیاز مخاطبان برای آشنایی آسان تر با این اثر، بخش هایی از دایره المعارف مصور تاریخ یهودیت و صهیونیسم را در قالب 37 اثر در نگارخانه مهر به نمایش در آورد. این آثار در ابعاد 50 در 70 ارائه شده و تا دهم شهریور به کار خود ادامه می دهد.

پس از افتتاح نمایشگاه، مهیمانان و کارشناسان این نشست، قاب یادبود باشگاه کتاب را امضا کردند.

علاقمندان برای بازدید از این نمایشگاه می توانند تا دهم شهریور  به نگارخانه مهر فرهنگ سرای انقلاب اسلامی در بزرگراه شهید نواب صفوی، تقاطع پل کمیل، ابتدای کمیل شرقی مراجعه کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر به نشانی www.enghelab.farhangsara.ir مراجعه کنند.
 
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها