امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۴:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3718
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۴۴
تعداد بازدید: 156
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از گرگان، محمدرضا باهنر ظهر امروز در جمع مردم گرگان اظهار داشت: متاسفانه یکی از نقاط جدی و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از گرگان، محمدرضا باهنر ظهر امروز در جمع مردم گرگان اظهار داشت: متاسفانه یکی از نقاط جدی و قابل انتقاد دولت نهم و دهم این بوده که برنامه‎ای، کار نکرده است و در سیاست‎های توسعه‎ای برنامه اول تا پنجم توسعه به دنبال یک سیاست راهبردی و پایدار مستمر نبوده و بیشتر حرکت‎های دولت چه در بعد اقتصاد، فرهنگ و سیاست‎های خارجی، حرکت‎های سینوسی و زیکزاکی بوده است که اینها خیلی هزینه‎بار برای کشور بوده است.

وی با تاکید بر اینکه دولت آینده باید با برنامه باشد، تصریح کرد: اگر دولتی به دنبال اجرای قانون برنامه و هدف چشم‎انداز باشد حتما دولت موفقی خواهد بود.

در 8 سال گذشته رشد اقتصادی زیر 4 درصد و رشد نقدینگی بالای 20 درصد بوده است

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به اینکه دولت باید دارای برنامه‎های درازمدت، میان‎مدت و کوتاه‎مدت باشد، اظهار داشت: برنامه‎های درازمدت 20 ساله، میان‎مدت توسعه‎ای پنج‎ساله و کوتاه‎مدت با بودجه یکساله در راستای یکدیگر تصویب شود و دولت به دنبال اجرای خوب و مناسب آن حرکت کند والا هزینه‎های اداره مملکت بسیار بالا خواهد رفت.

باهنر با تاکید بر اینکه نقدینگی طی هشت سال گذشته متاسفانه بی‎رویه رشد کرده است، اذعان کرد: همانطوری که اقتصاد کلان، بزرگ می‎شود نقدینگی نیز باید زیاد شود و این دو باید در تعادل با یکدیگر باشد.

وی خاطرنشان کرد: طی مدت هشت سال گذشته رشد اقتصادی زیر چهار درصد بوده و رشد نقدینگی نیز بالای 20 درصد که این شکاف باعث شده نقدینگی ما به هفت برابر افزایش پیدا کند و این به مثابه یک انباره بزرگی است که پشت یک سد جمع شده و این سد باید به سمت جاهایی که نیاز مثبت به نقدینگی دارد، کانا‎ل‎کشی شود که این کار متاسفانه صورت نگرفته است.

کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: این نقدینگی یک روز وارد بازار سفته‎بازی، زمانی دلالی، ارز، طلا، ملک و ... می‎شود و در نهایت می‎رسیم به نقطه امروز که وضعیت اقتصادی کشور تورم‎رکودی است و از یک طرف تورم و از طرفی رکود فعالیت‎های اقتصادی، که برای این کار، داروی یک شبه و یک ماهه وجود ندارد.

دولت باید جلوی رشد مثبت نقدینگی را بگیرد

باهنر با اشاره به اینکه نقدینگی را نمی‎توان کاهش داد و از نظر علمی نیز رشد منفی نقدینگی نداریم، ابراز داشت: دولت باید جلوی رشد مثبت نقدینگی را بگیرد و از طرفی نقدینگی را با سیاست‎های راهبردی به سمت تولید هدایت کند که البته راهکارهایی نیز دارد.

وی در خصوص راهکارهای توقف رشد مثبت نقدینگی اظهار داشت: با افزایش سوددهی تولید، فعال کردن بازار بورس و فرابورس معتقدم که حداقل در یک سال می‎توان مقدار زیادی از مسائل که مضر به حال اقتصاد کشور است را کنترل و مدیریت کرد.
انتهای پیام/83001/خ40
برچسب ها:
آخرین اخبار