امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۲۱:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37219
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۰۳
تعداد بازدید: 49
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس مراسم معارفه علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد دولت یازدهم با حضور اسحاق جهانگیری ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس مراسم معارفه علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد دولت یازدهم با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور دقایقی پیش در تالار وحدت برگزار شد.

حمید‌رضا نوربخش رئیس خانه موسیقی در این مراسم ضمن اشاره به مسئولیت خطیر علی جنتی برای وی آرزوی موفقیت کرد و گفت: مواردی را یادداشت کرده بودم تا در این مراسم به آنها اشاره کنم اما به اجمال به برخی موارد اشاره و سایر موارد را به آقای وزیر ارائه می‌کنم.

وی افزود: پیش از من آقای راد در حوزه تئاتر به مواردی اشاره و این هنر را مظلوم‌ترین هنر خواندند اما مظلوم‌تر از آن موسیقی است به جهات مختلف البته آقای راد باید بدانند که تصویر تئاتر از رسانه ملی ما پخش می‌شود اما درباره موسیقی اینگونه نبوده و سازهای ما را کسی در رسانه‌ ملی نمی‌بیند و مسائل دیگری که امیدواریم آقای جنتی با توجه به صبغه فرهنگی و سابقه حوزوی که دارند و از خانواده علم و فضل هم هستند بخشی از مسائل فقهی موسیقی را طی تصدی خود پیگیری و حل کرده و مرزهای این هنر مشخص شود.

نوربخش با تاکید بر موانعی که در موسیقی وجود دارد ابراز داشت: در این سالها موانعی مانع رشد و حرکت هنرمندان موسیقی بوده دوست دارم پیرامون راهکارهای برون‌رفت از مشکلات این هنر صحبت کرده و مواردی را عرض کنم.

این هنرمند موسیقی با تاکید بر اینکه در برخی موارد این موانع با سختگیری مواجه بوده عنوان کرد: سختگیری‌های بی‌جا و نظرات غیرکارشناسانه و نبود قانون شفاف از جمله مشکلات به وجود آمده است چرا که ما هنوز سند مشخصی در زمینه موسیقی نداریم.

وی افزود: بنده عضو کمیسیون هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی هم هستم و می‌دانم که این موارد اخیرا در حال تدوین است. امیدواریم تصویب شود اما اول باید قانون شفافی داشته باشیم تا تغییر مدیریت‌ها نتواند موجبات مدیریت سلیقه‌ای را پدید آورد. در این صورت یک آلبوم در زمانی مجوز می‌گیرد و در دوره‌ای نمی‌تواند، گاهی کنسرتی در جایی مجاز و در جایی دیگر غیرمجاز شمرده می‌شود.

نوربخش با تاکید بر اینکه باید در تمام جغرافیای این سرزمین یک نوع سیاست حاکم باشد عنوان کرد: این مدیریت سلیقه‌ای اهالی موسیقی را آزرده کرده است.

این هنرمند با تاکید بر چرخه اقتصادی در حوزه موسیقی و اقتصاد هنر اضافه کرد: نشر موسیقی در کشور ما ورشکسته است و 85 درصد فعالان نشر در موسیقی یا تغییر شغل داده‌اند و یا آن را تعطیل کرده‌اند که دلیل آن اقتصادی است البته عده معدودی توانسته‌اند با این چرخ معیوب کار کنند اما می‌دانیم هنر فاخر در دنیا تحت حمایت دولت‌ها و ارکسترها تحت حمایت دولت و شهرداری است چرا که موسیقی نیازمند حمایت است. اگر اینگونه نباشد شاهد رشد و شکوفایی این هنر نخواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه هنرمندان جوان پس از فراغت از تحصیل بیکاری می‌مانند عنوان کرد: فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ما امروز بازاری برای جذب کار ندارند و پس از اتمام تحصیلات جذب بازار کاری نمی‌شوند اما اکثر این افراد پتانسیل‌های فراوان دارند اما متاسفانه جایی برای جذب آنها نیست. این هنرمندان جوان دچار سرخوردگی می‌شوند و گاهی کار را رها می‌کنند اما حیف است در این کشور جایی برای جذب هنرمندان جوان نباشد. پیشنهاد می‌کنم طی تعامل آموزش و پرورش با وزارت ارشاد بسیاری از این فارغ‌التحصیلان موسیقی به عنوان هنرمند و معلم وارد مدارس شوند تا جایگاه هنر در آنجا هم متعالی شود.

وی در ادامه ضمن اشاره به رونق‌ بخشیدن هنر از تزریق سرمایه سخن گفت و عنوان کرد: تزریق سرمایه از ضروریات است اما این منوط به تصویب قوانین لازم‌الاجرا در بخش‌های دولتی و خصوصی است. در روزگار مدیریت آقای مراد‌خانی تعدادی از هنرمندان پیشکسوتمان از مربی بی‌نیاز بودند. جا دارد این قضیه احیا شود. هنرمندانی که عمرشان را صرف این هنر کرده‌اند امتحانشان را پس داده‌اند و شخصیتی بری از ابتذال دارند و نیازمند مجوز نیستند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه خانه موسیقی خانه مهر و عشق است بیان کرد: 14 هزار عضو در این خانه شریف عضویت دارند. خانه‌ای که در طول این سالیان خدمتگزار فرهنگ و هنر بوده و شایسته است توجه ویژه‌ای به آن شود.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها