امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۴:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37268
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۰۸
تعداد بازدید: 208
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه برنامه تلویزیونی دیروز، ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه برنامه تلویزیونی دیروز، امروز،‌ فردا در خصوص دیپلماسی اقتصادی گفت:‌ دیپلماسی اقتصادی یعنی استفاده از کلیه زمینه‌ها و امکانات بخصوص زمینه‌های بخش خصوصی برای پیشبرد اهداف سیاسی و توسعه کشور؛ دیپلماسی اقتصادی به این معنا نیست که من با نمایندگان رسمی دولت مقابل درباره اقتصاد صحبت کنم؛ این همان دیپلماسی سنتی می‌شود که موضوع بحث آن اقتصاد است.

وی افزود: دیپلماسی اقتصادی یعنی از ابزارهایی که در حوزه اقتصادی است استفاده کنیم. لازمه این کار شناخت توانمندی‌های کشور و امکاناتی است که این توانمندی‌ها در صحنه بین‌المللی برای ایران ایجاد می‌کند.

ظریف استفاده وسیع از بخش خصوصی، اجازه فعالیت به بخش خصوصی در صحنه بین‌المللی، تسهیل این حضور، ارائه اطلاعات لازم به بخش خصوصی و ... را از ضروریات دیپلماسی اقتصادی برشمرد.

وی با بیان اینکه تحریم مانع عمده‌ای درحوزه دیپلماسی اقتصادی است، یادآور شد: البته مانعی نیست که بتواند تمام زمینه‌های کار اقتصادی را از بین ببرد و این مانعی است که دولت در ابتدای کار با آن روبرو است.

به گفته ظریف لازمه اینکه این مانع از مسیر اقتصاد برداشته شود، تلاش مداوم، عاقلانه و هوشمندانه، با عنایت به واقعیات است که گام به گام در مسیر نرم کردن تحریم‌ها و از بین بردن زمینه‌های تحریم‌ها و از بین بردن مشروعیت و مقبولیت تحریم‌ها و نشان دادن اینکه بسیاری از این تحریم‌ها غیرقانونی است و مبنای حقوقی ندارد و براساس سیاست‌های غیرمربوط است، حرکت کنیم.

وی ادامه داد: شما نیاز دارید زمینه چینی‌ها را مرحله به مرحله انجام داده و در کنار آن با مذاکرات هوشمندانه زمینه تحریم‌ها را از بین ببرید که نیاز به کار میان مدت و درازمدت دارد. امیدواریم با طراحی، برنامه‌ریزی و اجماع داخلی موفق شویم.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین کار این دولت ایجاد اجماع بین مردم و نخبگان در حوزه سیاست خارجی است تا با صبر و حوصله به سمت کاهش فشارهای اقتصادی و باز کردن زمینه برای حضور بخش خصوصی در  صحنه بین‌المللی به پیش برویم.

وزیر امور خارجه در خصوص تحریم‌های اعمال شده با بیان اینکه در ابتدا از مکانیسم شورای امنیت برای بحث فنی و تکنیکی که جایگاهش در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود، سوء استفاده شد، گفت: از همان مرحله، تحریم‌ها مبنای قانونی درستی نداشت و بر مبنای حقوق بین‌الملل نبود و یک اقدام سیاسی بود که بر محمل حقوقی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه تحریم‌های شورای امنیت مبنای حقوقی ندارد، خاطرنشان کرد: ما باید این موضوع را روشن کنیم. تحریم‌های یکجانبه ایالت متحده نیز با سوء استفاده از ابزار فشار و سیاه‌نمایی و ترساندن دنیا از جمهوری اسلامی اعمال شده که مبنای قانونی ندارد و به دنیا تحمیل شده است.

ظریف اضافه کرد: بر اساس اصول مسلم حقوق بین‌الملل که مداخله در امور داخلی کشورها غیرقانونی است، تحریم‌های  آمریکا بر ضد کشورهایی که با ایران معاملات پولی دارند، قانونی نیست.

وی ادامه داد: آمریکا از اینها سوء استفاده می‌کند و تصویر نادرستی از تحریم‌های شورای امنیت ارائه می‌دهد و تلاش می‌کند ایران را به عنوان تهدید امنیتی جلوه دهد و این تحریم‌های غیرقانونی را بر تحریم‌های شورای امنیت بار می‌کند که نیاز است با اینها برخورد شود و این برخورد هم در حوزه دیپلماسی حقوقی است که باید حضور فعال حقوقی داشته باشیم و هم در حوزه دیپلماسی دوجانبه و دیپلماسی اقتصادی و در حوزه دیپلماسی عمومی نیز با زبان منطقی و آرام نشان دهیم که جمهوری اسلامی آمادگی دارد این موضوع را سامان دهد و از نظر جمهوری اسلامی برنامه هسته‌ای ما نمی‌تواند غیر صلح آمیز باشد.

وی درباره پیام‌های تبریک کشورهای غربی به رئیس جمهور نیز گفت: پیام‌هایی که ارسال شد چه علنی و چه خصوصی، نشانگر آن است که دنیا نیاز دارد روابطش را با ایران تسهیل کند و می‌خواهد از انتخابات استفاده کرده و این روابط را تسهیل کند و ما از این استقبال می‌کنیم.

ظریف یادآور شد: فکر می‌کنم دنیا هنوز فهم درستی از ایران و انتخابات ایران ندارد و این در برخی پیام‌ها و در اظهارات شفاهی مقامات غربی روشن است. فکر می‌کنند بعد از انتخابات دولت آماده است از حقوق مردم صرفنظر کند، یا اینکه انتخابات را زمینه‌ای برای فشار و تاثیر فشار می‌دانند. این نشان می‌دهد که اینها یک بار دیگر جمهوری اسلامی را اشتباه فهمیدند.

وی توضیح داد: مردم در انتخابات نشان دادند که درست است گفتمان دیگری را می‌خواهند و شاید خیلی نسبت به گفتمانی که بود احساس رغبت نکردند؛ لااقل من دوست دارم اینگونه فکر کنم، چون ما با آن گفتمان مشکل داشتم. این مردم نشان دادند که در صحنه هستند و حاضر نیستند عزتشان را معامله کنند و قبول ندارند که با جمهوری اسلامی و کشورشان برخورد غیرعزتمندانه شود و می‌خواهند از موضع عزت ولی از طریق تعامل سازنده کار را به پیش ببرند.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: این پیام اگر اشتباه فهمیده شود راه برای همکاری آینده باز نخواهد بود. جهان غرب و به ویژه آمریکا و اروپا نیاز دارد که این پیام را درست درک کند که مردم ایران از حقوقشان نخواهند گذشت، هیچ دولتی هم نمی‌تواند از حقوق مردم بگذرد. اما در عین حال می‌خواهیم به دنیا نشان دهیم که هیچ تهدیدی از سوی ایران وجود ندارد.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: ما سلاح هسته‌ای و کشتار جمعی را در جهت امنیت کشور نمی‌دانیم و وجود این سلاح‌ها را تهدید امنیت می‌دانیم. این در دیدگاه‌های مقام معظم رهبری همواره متبلور بوده است و فتوای ایشان حرفی غیر قابل تردید است. دیدگاه استراتژیک ایشان که مبتنی بر واقعیات متحول بین‌المللی است، نیز همین طور است که سلاح هسته‌ای جایگاهی در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران ندارد و مایه تهدید است به جای فرصت.

وی خاطرنشان کرد: ایران کشور قدرتمندی است. هم قدرت معنایی دارد و هم مادی و ایران با داشتن این قدرت‌ها، نیازمند حضور فعال و قدرت اجماع سازی است و از این طریق می‌تواند کارش را به پیش ببرد.

وزیر امور خارجه در خصوص تشدید تحریم‌ها در کنگره آمریکا با بیان اینکه من تشدید تحریم ها را وحشت تندروها می‌دانم، اظهار داشت: آن کسی که قدرت دارد اعتماد به نفس دارد، آن کسی که ضعف دارد، تندروی می‌کند. تندروهای آمریکا و رژیم افراطی صهیونیستی نگران هستند که گفتمان دولت جدید باعث کاهش تنش و تشنج شود و چون آینده خود را بر مبنای تنش، تشنج، دعوا و اختلاف بنا کردند و منافعشان در این است، هنوز تفکر جنگ سردی دارند و هنوز احساس دارند باید در دعوا منافعشان را تامین و برای خود مقبولیتی ایجاد کنند؛ به این جهت نمی‌خواهند اجازه دهند زمینه برای گفت‌وگو و تفاهم و رسیدن به راه‌حل فراهم شود.

وی گفت: اگر نگرانند که ایران برنامه هسته‌ای داشته باشد باید زمینه فراهم شود که این نگرانی رفع شود. این نشان می‌دهد که آنها نگران برنامه هسته‌ای ما نیستند، آنها از این برنامه به عنوان بهانه‌ای استفاده می‌کنند برای به وحشت انداختن دنیا از ایران و ما باید  زمینه این وحشت را بگیریم.

ظریف به تلاش آیپک برای تحمیل تحریم‌های جدید به کنگره آمریکا قبل از مراسم تنفیذ و تحلیف رئیس جمهور کشورمان، امضای نامه‌ای توسط 130 نماینده کنگره آمریکا مبنی بر انجام گفت‌وگو با ایران و امضای قطعنامه تحریم توسط 400 نماینده به دلیل فشار لابی صهیونیستی را مورد اشاره قرار داد و افزود: نیاز است که ما دیدگاه پیچیده‌تری نسبت به سیاست آمریکا داشته باشیم و با این دیدگاه پیچیده تلاش کنیم  امکاناتی که در جامعه سیاسی آمریکاست را بشناسیم و از آن استفاده کنیم.

ظریف اضافه کرد:تندروها در آمریکا می‌خواهند مردم دنیا را از برنامه نظامی هسته‌ای ایران که وجود خارجی ندارد، بترسانند. از این وحشت کرده‌اند که گفتمان جدیدی در ایران حاکم شده که می‌تواند منافع آنها را به خطر بیندازد.

وی یادآور شد: البته در داخل دولت آمریکا این گرایش وجود دارد که از یک طرف فشار بیاورند و از طرف دیگر مذاکره کنند که این سیاست به جایی نمی‌رسد.

رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: اگر دولت آمریکا بخواهد بفهمد که چطور با مردم و دولت ایران برخورد کند باید بداند که راه برخورد با ایران تکریم است و نه تحریم. مردم ایران به فشار جواب نمی‌دهند به خصوص مردم ایران که توانسته‌اند استقلال خودشان را با این قیمت حفظ کنند.

ظریف اینکه آمریکایی‌ها بعد از 60 سال اسناد کودتای 28 مرداد را منتشر کردند، را پیام برای جمهوری اسلامی ندانست و افزود: بعید می‌دانم. بیشتر در قالب مقررات داخلی آمریکا هر 30 سال یک بار اسناد محرمانه مرور می‌شود. جامعه آمریکا حتی جامعه سیاسی آمریکا یک مجموعه منسجم یکپارچه نیست. گرایشات متضاد بعضا در این مجموعه وجود دارد. چند سال پیش کتابی در دانشگاه هاروارد درباره لابی صهیونیستی منتشر شد که براساس فشارهای لابی صهیونیستی این دانشگاه کتاب را از سایت خود برداشت.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: باید جامعه آمریکا را مجموعه پیچیده‌ای ببینید و این مجموعه پیچیده همانطور که جای بازی برای رژیم صهیونیستی فراهم کرده، باید امکان حضور فعال برای ایران را فراهم کند.

وی گفت: حضور جمعیت عظیم فرهیخته ایرانی در آمریکا باید به عنوان سرمایه‌های ایران حساب شوند. اینها نباید اجازه دهند گروه کوچکی منافع و دیدگاه‌های جنگ طلبانه خود را بر ایران، جامعه بین‌المللی و آمریکا تحمیل کنند.
ادامه دارد...
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار