امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۱۵:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37269
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۴:۰۲
تعداد بازدید: 122
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف در ادامه برنامه تلویزیونی دیروز، امروز، فردا شبکه سوم سیما ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف در ادامه برنامه تلویزیونی دیروز، امروز، فردا شبکه سوم سیما در خصوص موانع موجود بر سر راه گسترش مناسبات با همسایگان از جمله عربستان، اظهار داشت: ما نیاز داریم با همسایگانمان به یک فهم مشترکی برسیم که منافعمان کجاست. احساس می‌کنم دوستان ما در منطقه گرفتار برخی هیجانات شده‌اند و آینده را نمی‌بینند. 

وی پرسید: آیا اینها فراموش کرده‌اند برای مقابله با ایران یک بار صدام را قدرتمند کردند و نتیجه‌اش را دیدند، یک بار طالبان و القاعده را قوی کردند و چگونه علیه منافع آنها تهییج شدند؟ دوستان ما در منطقه باید این را درک کنند و باید این بحث را به طور جدی با آنها پیش ببریم که جمهوری اسلامی به دنبال آرامش و ثبات در منطقه است. اما افرادی که آنها از آنها حمایت می‌کنند دنبال افراط هستند و تندروی را سرمنشا اقدامات خود قرار داده‌اند.

به گفته ظریف آنها فکر می‌کنند این تندروی را به خارج صادر کرده‌‌اند و از راه صدور به خارج خودشان را از نتایج تندروی مصون کرده‌اند، ولی اشتباه می‌کنند.

وی افزود: این تندروی‌ها در داخل مرزهای هیچ کشوری محدود نخواهد شد. افراط پدیده‌ای است که می‌تواند کل منطقه را به آتش بکشد.

وزیر امور خارجه با اشاره به موضوع هلال شیعی که به گفته وی دوستان در منطقه به خاطر حفظ صدام در اوایل هزاره جدید آن را مطرح و به یک دعوای فرقه‌ای دامن زدند، اظهار داشت: این دوستان باید بدانند این دعوای فرقه‌ای ابعاد وسیع امنیتی دارد. نمی‌توان در منطقه‌ای که این میزان گروه‌ها و مذاهب مختلف حضور دارند با دعوای فرقه‌ای منافعتان را پیش ببرید. ممکن است برای مدتی کوتاه برخی امکانات را فراهم و نگرانی‌های فوری خود را رفع کنید؛ ولی  منطقه را آبستن حوادثی می‌کنید و آتشی را در منطقه ایجاد می‌کنید که به این راحتی خاموش شدنی نیست.

وی با اشاره به استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط گروه‌های افراطی در سوریه برای گرفتن امتیاز سیاسی کوتاه مدت در زمان حضور تیم سازمان ملل، عنوان کرد: اینکه از این ابزارها برای پیشبرد منافع مقطعی استفاده می‌کنند نشانگر عمق درک غلط از شرایط بین‌المللی است. ما باید وارد این مفاهمه شویم و باید به طور جدی به این کشورها نشان دهیم که آنچه آنها را تهدید می‌کند افراطی است که خودشان ایجاد می‌کنند نه جمهوری اسلامی و باید این اراده را در آنها ایجاد کرد.

به گزارش فارس، ظریف ادامه داد: ما بزرگ‌ترین و قدرتمندترین کشور منطقه هستیم. همیشه کشور قدرتمند و بزرگ باید به دیگران این آرامش را بدهد که دیگران با فهم درست، بدون شتاب و نگرانی و ترسی که به افراط و به اقدامات نسنجیده می‌انجامد، اقدام کنند.

به گفته رئیس دستگاه دیپلماسی ما در نشان دادن این واقعیت به کشورهای منطقه یک مقدار تعلل کردیم و خوب نشان ندادیم.

وی با ذکر این نکته که گروه‌هایی هستند که منافعشان در درگیری است، خاطرنشان کرد: حتما منافع رژیم صهیونیستی در این است که بین ایران و همه جای دنیا اختلاف باشد و از این طریق می‌تواند به حیات غیرمشروع خود و به سیاست‌های خصمانه خود علیه مردم فلسطین و شهرک سازی ادامه دهد و مردم را گرفتار بحث‌های دیگری کند.

به گفته ظریف تهدید در منطقه‌‌ ما اعم از تهدید هسته‌ای، نقض حقوق بشر، تجاوز و توسعه طلبی؛ رژیم صهیونیستی است.

وی اضافه کرد: این تهدیدات باید برای مردم منطقه روشن باشد نه اینکه تهدید موهومی به اسم جمهوری اسلامی را برای مردم منطقه القا و براساس آن سیاست های خود را به پیش ببرند.

وزیر خارجه گفت: وظیفه ما این است که تلاش‌های گروه‌های تندرو را با شکست مواجه کنیم و این راهی ندارد جز مسیر اعتدال، بیان منطقی مواضع جمهوری اسلامی و اجتناب از هیجان زدگی‌های سیاسی و اجتناب از اینکه منافع ملی را هزینه دعواهای سیاسی داخلی کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: منافع ملی جمهوری اسلامی بسیار ارزشمندتر از این است که در دعوای سیاسی داخلی خرج کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا قرار است علاوه بر شورای عالی امنیت ملی وزارت خارجه نقش فعال‌تری در بحث هسته‌ای داشته باشد؟ گفت: تصمیمی است که رئیس جمهور باید اتخاذ کنند. من در حوزه مذاکره هسته‌ای سابقه‌ای دارم و زمانی ایشان مسئول مذاکرات بودند من مسئول مذاکرات کارشناسی بودم. ورودی به بحث هسته‌ای دارم؛ اما اینکه چه میزان بنده یا وزارت خارجه در بحث هسته‌ای نقش داشته باشیم مربوط می‌شود به تصمیم ریاست جمهوری و مقامات عالی نظام. هر تصمیمی بگیرند بنده در حد خودم در خدمت آن تصمیم خواهم بودم.

ظریف ادامه داد: بنده عضو شورای عالی امنیت ملی هستم در جاهایی که این موضوع بحث می‌شود شرکت می‌کنم و افتخارم این است که همیشه به عنوان یک کارشناس عمل کردم، هنوز علاقه دارم که اگر موضوعی پیش بیاید کامپیوترم را باز کنم و شروع کنم به تایپ کردن و طرحی ارائه دهم. چه مسئولیت مستقیم مذاکره با بنده باشد و یا با یک برادر بزرگوار، هنوز می‌نشینم و برایش می‌نویسم و ارائه می‌دهم و از هر امکانی که داشته باشم استفاده می‌کنم. حتی در مدتی که کاری نداشتم اگر چیزی به ذهنم می‌رسید می‌نوشتم.

وزیر خارجه گفت:‌برای من خیلی مهم نیست که بنده قرار باشد مذاکره کنم یا شخص دیگری؛ اگر چیزی به عقل ناقصم برسد حتما ارائه خواهم داد.

وی عنوان کرد که ظرف یکی دو هفته آینده روحانی بعد از اینکه مسئولیت دبیری شورای عالی امنیت ملی تعیین شد، در این باره تصمیم گرفته و ابلاغ خواهد کرد.

وزیر خارجه در پاسخ به این پرسش که به نظر می‌آید غربی‌ها دائم در حال پرونده سازی برای ما و تشدید تحریم‌ها هستند تا امتیازات بیشتری دریافت کنند؟ گفت: تحریم‌ها بر مردم فشار ایجاد می‌کنند، اما باعث تغییر سیاست نمی‌شوند. غربی‌ها باید این را بفهمند که با فشار، تغییر سیاست حاصل نمی‌شود؛ اگر نیاز است به فهمی برسند این روش راه آن نیست.این فشار نه به تغییر سیاست انجامیده و نه خواهد انجامید.

وی با بیان اینکه تحریم‌های هوشمند برای غربی‌ها نتیجه بخش نبود، خاطرنشان کرد: الان هدف تحریم‌ها مردم عادی هستند و تاثیری بر سیاست ندارد و مردم علی‌رغم تحریم‌ها آمادگی ندارند کشور و دولتشان از حقوقشان صرفنظر کند.

وزیر خارجه با بیان اینکه نیاز است به سمت حل و فصل موضوع برویم، اظهار داشت: ایران حقوقی دارد، از بین بردن این حقوق هیچ تضمین امنیتی برای هیچ جای دنیا ایجاد نمی‌کند. چه چیزی تضمین امنیتی ایجاد می‌کند؟ اینکه ایران بتواند از حقوق خود به شکلی که در مقررات بین‌المللی تعیین شده استفاده کند. ضمنا ما این آمادگی را داریم که برای دنیا مشخص شود ما برنامه غیر شفافی در حوزه هسته‌ای نداریم و کل برنامه ما صلح‌‌‌‌آمیز است. اگر قرار باشد مفاهمه‌ای صورت گیرد باید براساس این دو محور باشد.

وی خاطرنشان کرد: بعید می‌دانم هنوز اراده سیاسی در غرب شکل گرفته باشد ولی اگر اراده سیاسی در غرب شکل بگیرد، راه‌حل دم دست است؛ اما اگر فکر کنند با فشار و تحریم می‌توانند کار را پیش ببرند ما باید نشان دهیم این راه جواب نمی‌دهد.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به این سؤال که اگر مدیریت هسته‌ای را برعهده گرفتید و همه تلاش را کردید ولی طرف مقابل همچنان بر مواضع خود پافشاری کرد، چه می‌کنید؟ گفت: امیدوارم به این وضعیت نکشد. معتقدم طرف مقابل خیلی برای رسیدن به راه‌حل وارد مذاکره نشده است؛ ولی از طرف دیگر فکر می‌کنم ما هم از تمام امکانات برای رسیدن به راه‌حل در مذاکرات استفاده نکردیم.

وی افزود: معتقدم با تغییر این روش این امکان وجود دارد که طرفین برای رسیدن به راه‌حل اقدام کنند. ما یک دور نشان دادیم که می‌توانیم خوب مذاکره کنیم. فکر می‌کنم باز می‌توانیم درست مذاکره کنیم و کار را به نتیجه برسانیم. جمهوری اسلامی قدرتمند است و می‌تواند از موضع اعتماد به نفس درست مذاکره کند و نگران این نباشد که اگر ما وارد بده بستان سیاسی شویم، حقوقمان را از دست می‌دهیم. ما حقوقمان را به هیچ وجه معامله نمی‌کنیم.

ظریف خاطرنشان کرد: اگر آنها عقب نروند اشتباه بزرگی مرتکب شده‌اند جمهوری اسلامی متناسب با آن اقدام خواهد کرد. جمهوری اسلامی از حقوق مردم کوتاه نخواهد آمد و بر حقوق مردم ایستادگی خواهد کرد و هیچ دولتی در ایران نمی‌تواند این کار را بکند.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود:‌اطمینان دارم با صبر، حوصله و اجماع ملی می‌توانیم و

ما باید تصویر روشنی از آینده ایجاد کنیم، حقوق ایران حفظ شود و اگر دنیا نگرانی دارد از اینکه ما دنبال برنامه سلاح هسته‌ای هستیم باید این نگرانی رفع شود. باید از عبارات هیجان زده‌ای که ممکن است چنین تصوری را در دنیا ایجاد کند که چنین قصدی را داریم، اجتناب کنیم.

وزیر خارجه اضافه کرد: متاسفانه از این عبارات در گذشته استفاده شد چون هیچ پایه‌ای در سیاست کشور و در دیدگاه‌های مقام معظم رهبری ندارد که ایران بخواهد دنبال برنامه هسته‌ای غیر صلح‌‌آمیز باشد.

وی خاطرنشان کرد: بعضی وقت‌ها از عباراتی استفاده کردیم که مفاهیم و معانی بین‌المللی آن را نمی‌دانستیم. نمی‌دانستیم وقتی می‌گوییم ایران هسته‌ای برای خارجی‌ها یک تصور دیگری ایجاد می‌شود. عبارات در دنیا مفهوم دارد، دشمنان ایران از آن مفاهیم استفاده و تبلیغات کردند. الان یکی از گروه‌های فعال علیه ایران کمپین علیه ایران هسته‌ای است. اسم لایحه‌ای که در مجلس آمریکا تصویب شد لایحه مبارزه با ایران هسته‌ای است. از یک واژه غلطی که دوستان ما استفاده کردند، برای پیشبرد یک سیاست تهاجمی رژیم صهیونیستی استفاده شده است. باید مراقبت کنیم.

وی گفت: منظور ما از ایران هسته‌ای، ایران مجهز به فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای بوده، ولی متوجه نبوده‌ایم این عبارت در دنیا معنی دیگری می‌دهد و از این معنی سوء استفاده شده است و باید مواظب باشیم.

ظریف تصریح کرد: سیاست خارجی نه حوزه آزمون و نه خطاست، حوزه‌ای تخصصی است. واژه‌ها در سیاست خارجی معنا می‌دهند و از همه دوستان تقاضا می‌کنم مواظب واژه‌ها باشند، برخی از این واژه‌ها برای پیشبرد اهداف غلط استفاده می‌کنند.
ادامه دارد...
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار