امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۹:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37270
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۵:۰۲
تعداد بازدید: 148
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف در ادامه برنامه دیروز، امروز، فردا درباره سفر سلطان قابوس ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف در ادامه برنامه دیروز، امروز، فردا درباره سفر سلطان قابوس به تهران و اینکه آیا حامل پیامی از سوی آمریکا برای ایران است؟ ایران و عمان را دو کشور همسایه دارای روابط دیرینه برشمرد و گفت:‌ رهبران دو کشور همواره با هم تبادل نظر داشتند. سلطان عمان قبل از تحلیف رئیس جمهور اظهار علاقه کرده بود که اولین رهبر خارجی باشد که بعد از تحلیف به ایران بیاید.

ظریف با بیان اینکه موضوعات جدی روابط دوجانبه در این سفر مطرح خواهد شد، عنوان کرد: اینکه ایشان پیامی از جایی برای جمهوری اسلامی داشته باشد باید صبر کنیم در سفر ایشان مشخص شود؛ من نمی‌توانم پیش‌بینی کنم.

وی درباه علت تردید رئیس جمهور کشورمان برای سفر به نیویورک نیز با بیان اینکه این طور نیست که رئیس جمهور هر ساله در اجلاس‌های مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کند، افزود: خیلی مرسوم نیست همه ساله همه روسای جمهور در اجلاس‌های مجمع عمومی شرکت کنند. 

وزیر خارجه توضیح داد: آقای روحانی اصرار دارد سفرهایش محتوایی باشد و برای شکل سفر نمی‌کند. می‌خواهد سفر دستاورد داشته باشد و کار اساسی، مذاکرات جدی دوجانبه و حضور فعال در مجمع عمومی داشته باشد.

وی با بیان اینکه اجلاس‌های مجمع عمومی فرصت را برای روسای جمهور و وزرای خارجه فراهم می‌کند که بدون سفر به دیگر کشورها با همتایان خود ملاقات کنند، اظهار داشت: آقای روحانی وسواسی در این کارها و هزینه‌ها دارد و یک مقدار تامل کردند، ولی معتقدم با توجه به شرایط و مباحث مهمی که امسال در مجمع عمومی هست از جمله اجلاس ویژه خلع سلاح هسته‌ای، حضور رئیس جمهور در سازمان ملل حتما مفید خواهد بود؛ البته تصمیم با ایشان است.

وی درباره اوضاع سوریه و مصر و راهبرد ایران در این زمینه نیز گفت: راهبرد جمهوری اسلامی در همه موارد احترام به حقوق مردم است. ما معتقدیم مداخله خارجی در این منطقه آثار نامناسبی دارد. هر تلاشی باید صورت گیرد که از کشتار و سرکوب جلوگیری شود و نباید اجازه داده شود افراط در منطقه پا بگیرد و با استفاده از کمک خارجی زمینه برای رشد و نمو آن فراهم شود که تهدیدی علیه منطقه و کل جهان شود.

ظریف ادامه داد: به نظر ما آرامش و ثبات در منطقه و توجه به نظر و دیدگاه‌های مردم در همه این دولت‌ها ضروری است. امیدواریم این مسیر به پیش برود، ضمن اینکه معتقدیم خشونت و مداخله خارجی و نسخه‌های بیگانه نمی‌تواند مشکلات این منطقه را حل کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی بار دیگر گفت که ارتباط با همسایگان برای همه کشورها اولویت است و برای جمهوری اسلامی ایران نیز اولویت است.

وی در پاسخ به این سؤال که چقدر امیدوار هستید ظریف‌های جدیدی در آینده متبلور شوند؟ پاسخ داد: من خدمتگذاری کوچک هستم؛ خیلی خبری نیست که ظریف‌های جدیدی پیدا شوند. وزارت امور خارجه پر است از کارشناسان زبده. این افتخار را داشتم که در شش سال گذشته هیچ وقت دانشگاه را ترک نکردم و همه ترم‌ها درس دادم و این مدت با دانشجویان بودم، خیلی دانشجویان خوبی داریم. باید به دانشجویان و نخبگان این حوزه شخصیت دهیم. من به کار کارشناسی اهمیت می‌دهم. باید کارشناس در تحلیل استقلال داشته باشد و حرفش را بزند.

ظریف ادامه داد: برای تحلیل مخالف دادن باید تشویق کرد، نباید دیدگاه مخالف در حوزه تحلیل سرکوب شود. نیروی انسانی ما بزرگترین قدرت ماست که در این حوزه هم داریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به این سؤال که برنامه شما برای استفاده از ظرفیت‌ علمی و فرهنگی دانشجویان خارج از کشور چیست؟ گفت: مجموعه ایرانیانی که در خارج از کشور هستند ظرفیت عظیمی برای کشور هستند و دانشجویان می‌توانند زمینه مناسبی برای گفت‌وگو فراهم کنند. ایرانیان مقیم می‌توانند حامیانی برای کشور باشند که کسی نتواند منافع ملی ایران را به این راحتی قربانی منافع بیگانه کند.

ظریف تصریح کرد: باید به ایرانیان خارج از کشور ارج بنهیم و برای موقعیتشان ارزش قائل باشیم. اینها همیشه منادیان فرهنگ ایرانی هستند و برای ما افتخار آفریده‌اند ایرانیان در خارج از کشور از فرهیخته‌ترین گروه‌ها هستند و می‌توانند زمینه حضور بهتر ما را در جامعه مردمی کشورها فراهم کنند.

وی در پاسخ به این سؤال که برنامه شما برای اصلاح ساختار سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور چیست نیز گفت: اصلاح ساختار به معنای استفاده از نیروهای زبده و متخصص است که به صراحت گفتم ما نیروی زبده و متخصص بسیاری داریم باید سلسله مراتب را طی کنند و به مراحل بالای سیاسی برسند.

وزیر خارجه تصریح کرد: استفاده از نیروهای غیر زبده را به یاری خدا متوقف می‌کنم. نباید از کسانی که با اتوبوس و بدون بلیط آمده‌اند زیاد استفاده کنیم.

ظریف در پایان گفت: به دعای هم میهنان خیلی نیازمندم که بتوانم در این حوزه خدمت کنم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها