امروز : سه شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۰:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37276
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۲
تعداد بازدید: 84
پرفسور حیدر باش رهبر حزب ترکیه مستقل در  گفتگو با خبرنگار فارس به تشریح تحولات خاورمیانه پرداخت. وی با تاکید بر اینکه تحولات و وقایع اخیر در مصر بخشی ...

پرفسور حیدر باش رهبر حزب ترکیه مستقل در  گفتگو با خبرنگار فارس به تشریح تحولات خاورمیانه پرداخت. وی با تاکید بر اینکه تحولات و وقایع اخیر در مصر بخشی از طرح آمریکایی "خاورمیانه بزرگ" است، گفت: آمریکا در پی ایجاد هرج و مرج در خاورمیانه است. این کشور در راستای منافع خود مبارک و مرسی را در مصر به قدرت رساند و در راستای همین اهداف آنها را قربانی کرد. وی افزود: عاقبت کسانی که در منطقه مجری طرح‌های غرب شده و با آنها همکاری و همدستی می کنند، شکست خواهد بود.

این رهبر سنی تبار ترک همچنین در بخش دیگری از اظهارات خود تاکید کرد، مردم ترکیه امروز امام علی (ع) را شناخته و با حقیقت شیعه و علویت آشنا شده اند.

مردم ترکیه حقیقت شیعه و علویت را درک کرده اند

حیدرباش با تاکید بر اینکه قدرت های جهانی و همدستان آنها در ترکیه و جهان اسلام در تلاش برای ایجاد فتنه میان شیعه و سنی هستند، تصریح کرد: قدرت های جهانی می خواهند جهان اسلام را به نام شیعه و سنی به دو نیم تقسیم کرده و آنها را رو در روی یکدیگر قرار دهند. ما از سه سال پیش با اجرای برنامه هایی مانع از آن شدیم که ترکیه عملا در درون چنین جنگی قرار گیرد. امروز مردم ترکیه شیعه و علویت را شناخته و به خوبی می داند که امام علی (ع) کیست. به همین دلیل هم سیاستمداران همدست غرب مجبور به عقب نشینی از مواضع خود شدند. اسلام شیعه و سنی ندارد. همه ما به عنوان یک مسلمان با یکدیگر برادریم. همان گونه که خداوند در قرآن بیان فرموده، همه ما باید از یکدیگر حمایت کنیم. هرکس که از این راه منحرف شده و دیگران را منحرف کند، راه وی راه شیطان است. خداوند امت محمد (ص) را از چنین عاقبتی محفوظ بدارد.

مبارک و مرسی را آمریکا به مسند قدرت نشاند

رهبر حزب ترکیه مستقل در بخش دیگری از اظهارات خود به ارزیابی تحولات مصر پرداخت و خاطرنشان کرد که وقایع مصر بخشی از طرح آمریکایی "خاورمیانه بزرگ" است. وی تصریح کرد: هیچ فرقی بین مبارک و مرسی که در حال حاضر سرنگون شده اند وجود ندارد. هر دوی اینها بنا به دستور آمریکا به قدرت رسیدند و باز آمریکا در راستای منافع خود هر دو را فدا کرد. چرا؟ زیرا آمریکا خواهان ایجاد هرج و مرج در منطقه است. هدف طرح آمریکا روی کار آمدن ارتش مصر در شرایط هرج و مرج و باز تجزیه مصر در همین شرایط است. در این طرح ذکر اینکه من از فلانی حمایت می کنم و یا با فلانی مخالفم، راهکار نیست. باید اراده ای که اینها را روی کار  آورده را از میان برداشت. آیا سیاستمداران ما اراده از میان برداشتن آمریکا را دارند؟ نه. پس بهتر است که حرف نزنند. زیرا هر چه بگویند، بیهوده است. همه اینها بخشی از این پروژه است. امروز سیاستمداران ترک مثلا می گویند این وضعیت را قبول ندارند! چه چیزی را قبول ندارند؟ برکناری مرسی را؟ ولی چه کسی مرسی را به قدرت رساند؟ مرسی شهروند آمریکاست. آیا می توان وی را فردی ملی قبول کرد؟ نه. سیاستمداران ترکیه چون عاقبت خود را در آیینه مصر می بینند مخالفت می کنند.

کشورهای اسلامی به "بهار استقلال ملی" نیاز دارند، نه "بهار عربی"

حیدرباش با تاکید بر اینکه عاقبت هرکسی که در منطقه مجری طرح غرب باشد، شکست خواهد بود گفت: در نهایت دیدگاه ما این است که هرکس که مجری طرح غرب شود، مانند شاه پهلوی و صدام، عاقبت شان شکست است. اینها برای اینکه دچار چنین عاقبتی نشوند در ظاهر طور دیگری حرکت می کنند. اما به عقیده من هیچ یک از اینها راهکار نیست. برای مصر و دیگر کشورهای اسلامی بهار عربی لازم نیست، بلکه بهار استقلال ملی لازم است. اگر قرار است بهاری باشد، عیدی باشد، باید کلیه کشورهای اسلامی به استقلال واقعی دست یافته و به اشغال قدرت های بیگانه خاتمه دهند.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها